حوادث

آب خانه‌ها را برد/جزئیات غرق شدن چند روستای حاشیه سدگتوند

آفتاب نیوز:

ساکنان روستا در حومه سد گتوند تقریباً تابستان عزاداری می کنند. برخی به حومه شهرها و خانه ها ، بی زمین و فقیر ، اجاره دادند و در کنار هم کار کردند. کسانی که به امید زندگی در سرزمین پدرشان زندگی می کنند ، کسانی که هر بار آخرین تصویر خانه شان شنا می شوند ، در پشت بام خانه های خود شنا می کنند ، آستین های خود را می چرخند ، کفش های پلاستیکی می پوشند و شروع به نجات مبلمان می کنند. گاو و گوسفند ، مرغ و خروس. آنها تراکتورها را روشن می کنند و از طریق گل و لای به جاده های آسیب دیده منتقل می کنند. چندین سال است که ساکنان روستاهایی در حومه گتواندا ، خاطراتی از خرداد و ژوئیه ، با آوارگی و طغیان خانه ها ، اصطبل ها و مزارع در ارتباط هستند. .

کارفرمای پروژه سد گتوند یک شرکت توسعه منابع آب و انرژی ایران بود که مشاوره در مورد این پروژه را به شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس واگذار کرد. است.

خانه ها را آب گرفتگی / جزئیات غرق شدن چندین روستا در حومه سد

پیمانکار با خرید خانه های ارزان قیمت تر می گوید زمین اکنون در رودخانه است و هیچ کس حق ساخت ندارد و همه روستاها باید تخلیه شوند. با این حال ساکنان می گویند که قیمت کارشناسان ناعادلانه است ، زیرا زمینه های پدرانه وجود دارد و آنها به این قیمت نمی روند. از سال سوم ، سناریوی سیلاب سیل و جاری شدن سیل خانه ها و زمین ها هر سال تکرار می شود. فرماندار مسجد سلیمان ، که در کنار ساکنان است ، از آب نیرو می خواهد تا به سرعت وضعیت افراد محلی را مشخص کند. محمد پاکدل می گوید: خانه ها و اراضی روستای “نوشته شده” خریداری شده است و اکنون که غرق شده است ، مشکلی وجود ندارد ، اما هنوز روستای “نوشته دو” نوشته نشده است. اگرچه فرماندار مسجد سلیمان می گوید تنها روستای طاقب تاج الدین با مشکل جاری شدن سیل روبرو است ، نماینده 6 روستای لاری و مسجد سلیمان به شهروند گفت که ممکن است این دو روستا بیشترین خسارت را در سیل های اخیر متحمل شوند ، اما زودتر رسماً اعلام شد. چهل و چهار روستا آب گرفتگی شد و نظرسنجی از ساکنان مشخص کرد که 50 روستا آسیب دیده است. 250 خانواده متأثر از سیل سالها خواستار حقوق خود بودند؛ آنها زمین و خانه های خود را با قیمت پایین ، یک یا دو میلیون تومان و حتی پنج هزار تومان ارزش قائل بودند و ساکنان از فروش راضی نبودند.

از آنجا که سد گوتوند سه روز پیش برای دومین بار سیلاب شد ، آب بیش از هر سال دیگر بالاتر از دیوارهای خانه ها بالا رفته است. به گفته یوسف بهمنی ، مسجد سلیمان ، فرماندار انبار ، سطح آب موجود در مخزن سد گتوندا روزانه 30 تا 50 سانتیمتر بالا می رود و خانه های مزرعه کم در معرض طغیان هستند و آن را به جاده اصلی دسترسی به روستاهای “نوشته” تبدیل می کنند. و “Talkhab Tajdin” با بالا آمدن آب بسته خواهد شد. اهالی این روستا را ده سال آواره قلمداد می کنند و هر بار که یک سد خاکریز سد می شوند و خانه هایشان سیل می شوند ، به روستاها و تابستان ها پناه می برند. هوا گرم است ، آب و برق ندارند و چاره‌ای جز مهاجرت ندارند. داستان در مورد تفاوت مالکیت اراضی روستایی است که سالها بدون حل باقی مانده است. کشاورزان و دامداران خواهان جبران خسارت محصولات زراعی و دام خود هستند و مسئولان سد گتوند در حال پرداخت خسارت خود نیستند. تنها راه حل برای جابجایی روستاییان است که تحت این شرایط زندگی نمی کنند. اکنون ، در این مورد ، مدیرعامل گوتوند سد توضیحات خاص خود را دارد. محمد مرادی به ایرنا گفت: “ما می توانیم آب را بالا بیاوریم یا پایین بیاوریم. هیچ کس حق ورود به منطقه را ندارد. من نمی دانم چرا این افراد باقی مانده اند و اکنون از آنها شکایت داریم.” به گفته وی ، از مالکان خواسته شده بود كه برای پول خود بیایند ، اما آنها نپذیرفتند. هم اکنون این پول به اداره ثبت احاله داده شده است. آنها از قیمت خرید زمین و خانه های آنها ناراضی هستند و مدیرعامل سد گتوند می گوید که ساکنان این سد قوه قضاییه هستند ، بنابراین ساکنان باید بروند و علیه کارشناسان رسمی دادگستری پرونده تشکیل دهند.

ساکنان مجبور به حرکت در داخل هستند

عباس حسینی ساکن روستای گاورالبرود در شهر لالی است که چندین سال است که خانه و زندگی خود را در روستای خود ترک کرده و در اهواز مستقر می شود. وی یکی از اهالی روستایی است که سال گذشته تمام زمین های کشاورزی خود را غرق کرد و تنها کسی که در روستا آواره نشده بود ، ساکنین دیگر پس از فروپاشی خانه هایشان به حومه شهرشان نقل مکان کردند و زمین و دام آنها فرو ریخت. “دهکده هایی که سالها خانه و شغل خود را از دست داده اند به شهرهای دور افتاده ، و در آنجا به اجاره منتقل شده اند.” محله های اطراف شوشتر و لالی ، روستاهای اندیکار و عقیلی ، چندین سال است که میزبان افراد بیجا شده است. برخی تله های خود را فروختند زیرا جایی برای نگهداری از آنها نداشتند و برخی تله ها را با خود بردند. کسانی که در دهکده مانده بودند نیز چادرهای سیاه برپا کردند و به زمین افتادند. اهالی روستا می گویند زندگی آنها خراب شده است. با وجود غرق شدن در زمین ، جمعی از ساکنان با آب بازگشتند و مزارع کاشتند ، چرا؟ “زیرا آنها راه دیگری برای درآمدزایی ندارند.” حسینی می گوید در سالهای اخیر جلسات زیادی با دفتر فرمانداری ، ولسوالی و ابن نیرو برگزار شده است که تنها نتیجه آن هرگز محقق نشده است. آنها جزئیات آنچه در سالهای گذشته اتفاق افتاده است ، چه اتفاقی برای آنها ، خانه هایشان ، حیوانات و خودشان افتاده است. آنها پول خود را از دست دادند. تنها پاسخی که آنها دریافت کردند این بود که: “بروید ، ما پول را به او می دهیم.” به ما گفته شد که این به دلیل اختلاف بین شرکت و کشاورز بوده است. وقتی شکایت می کنیم ، آنها می گویند چشم می اندازیم. آنها به چند تن از باشنده گان چهارباغ دادند و به آنها گفتند که ترک کنند. برخی آن را گرفتند و رفتند. اما این برای همه اتفاق نیفتاد “حسینی 1400 هکتار از زمین خود را در همان” سیل “از دست داد:” آنها یک واقعیت واحد به ما ندادند. “

بالای آن منطقه قرار بود برای شهرکهای شهر شهرک بسازند ، یا یک متخصص بیاید و زمین و خانه ها را ارزیابی کند و همان قیمت را بپردازد. اما پول اعلام نشده بود و همچنین به شهر قول داده نشده است. سه هفته پیش آب دوباره بالا آمد و همه جا را آب گرفت. حدود دو هفته طول می کشد تا آب حل شود. این فقط آب در زمین ها و خانه ها ریخته نمی شود بلکه آب نمکی است. وی گفت: “ما آب آشامیدنی نداریم. این آب شور است. ما برای نوشیدن آب آشامیدنی و آوردن آب در مخازن به لاله می رویم.” حسینی می گوید از زمان ساخت سد ، آب شور شده است: “وقتی از شرکت می خواهیم که این اقدام را متوقف کند ، یک طلبکار می شود که به نفع آینده و اهالی روستاست.” مسوولان و پیمانکاران شرکت اب-نیرو مخالف ساخت و ساز جدید در این روستا هستند و می گویند هر خانه ای که قبلاً ساخته شده است ، برای خانه های جدید می پردازد ، اما هزینه ای هم ندارد.

این شرکت خانه های تازه ساخته را خریداری نمی کند

نایات داوودی ساکن روستای طاقب تاج الدین در شهرستان لالی است. آب تمام دهکده آنها را آب کرده است ، و او می گوید که 444 سال در بیرون کشیدن مبلمان خود در زیر روستا زندگی کرده است. این روستای پدرش است و هشت سال از آبگرفتگی این سد گذشته است. شرکت های آب می گویند خانه هایی که پنج یا پانصد سال پیش ساخته شده اند خریداری نمی شوند. ما فقط خانه های قدیمی می خریم ، در حالی که در اینجا هر روستا برای یک خانواده است. خانواده در حال رشد است. بچه ها در حال ازدواج هستند و می خواهند خانه مستقلی داشته باشند. “همه نمی توانند در یک خانه زندگی کنند.” خانواده داوودی بالاتر از همان منطقه زمین دارند و آنها به این شرکت پیشنهاد دادند که خانه ای برای آنها بسازد تا بتوانند در آنجا حرکت کنند ، اما این اتفاق نیفتاد: “به ما گفته شد که برویم ، پس کجا برویم؟ ما می گوییم آنجا که زمین داریم ، آنها آب و برق ما را تأمین می کنند ، برای ما ساختمان می سازند. “آنها نمی سازند ، آنها تأمین نمی کنند.” ساکنان قادر به زندگی در شهر نیستند و نمی توانند سرزمینها ، گاوها ، گوسفندان و گاومیش های خود را به امید خدا و ساکنان شهر ترک کنند: “اگر آنها دو متر پایین تر از هم جدا شوند ، خانه های ما سیراب نمی شوند. وقتی آب جوش می آورد ، می توانیم فقط بیاییم و برویم حتی جاده ای که ما ساخته ایم نابود شده است. تاکنون برق ما سه بار قطع شده است. “هیچ کس به دست ما نخواهد رسید ، نه فرماندار و نه فرماندار.” هنگامی که سیل بود ، عقرب ها و مارها بر روی حیوانات و کودکان می افتند. می گوید بسیاری از تله های آنها عقرب هستند. روستای طلقاب تاج الدین حدود شش خانواده دارد که هر کدام حدود سه تا چهار فرزند و پنج تا 40 گوسفند دارند. “ما نامه ای از طرف استانداری داریم که توسط خود شرکت امضا شده است که در آن می گوید خانه های مورد نظر خود را خریداری خواهیم کرد. فروش و غیره “آنها نمی خواهند ما آنها را در هر جای دیگر بسازیم ، اما اکنون آنها امضای آنها را نمی پذیرند.” داوودی می گوید آنها حتی به مأموران گفتند كه آنها را سرپناه كنند تا آنها را انكار كنند. .

50 خانواده معترض

اما یوسفی معترض از شش روستا در حومه سد گتوند است. او قبل از آبیاری خانه و زمین خود در روستای گلزارهای ابی مهیک در این روستا زندگی می کرد ، اما اکنون دور شده و می گوید که با جاری شدن آب در هفته های اخیر ، روستای طاقب تاج الدین و قلم ، زیر آب رفت. آنها شش سال درگیر سیلاب سد بودند و از آن زمان 50 خانواده که جان خود را از دست داده اند پرونده خود را دنبال می کنند اما هنوز نتیجه ای نگرفته اند: “در نتیجه ، سیل سد در 4 سال‘ یک میلیارد و 40 میلیون تومان است. “مزارع آرد و کارگاههای آلی آسیب دیده است.” پتاششه و كاناره السلك یوسفی می گویند كه برای عبور از یك منطقه باید از لوله ای استفاده كنند ، راهی برای سفر وجود ندارد: “سرزمین های ما 5 و 15 هكتار بود كه بخش اعظم آن ویران شد. ما برای پیگیری رفتیم و فهمیدیم که شرکت آب گتوند خودش به من شکایت کرده است که چرا دنبال می کنید. “حق خود را به ما بدهید و ما آنها را دنبال نمی کنیم.” در سالهای اخیر ، یوسفی نامه های بی شماری به رئیس جمهور ، اعضای مجلس شورای اسلامی ، استانداری نوشت ، اما پاسخی دریافت نکرده است. خانه را به من بدهید. اما این کار را نکردند. “یوسفی می گوید سد گتوند باید نابود می شد زیرا در کوه نامک ساخته شده است و مسئولان شرکت می خواهند هر بار با شستن آب شوری آب را کاهش دهند.”

روستاها در منطقه دریاچه سد قرار دارند

حسین آقامحمدی کارشناس ساخت و بهره برداری از سد است و می گوید همه این روستاها در منطقه سد مستقر هستند. این شرکت زمین را تا سطح 6 خریداری کرده است و آب تاکنون به سطح 15 رسیده است. تمام این خانه ها در منطقه دریاچه قرار دارند. او می گوید محلی ها مجبور به تخلیه و ترک شدند ، اما این اتفاق نیفتاد. مشکل پروژه سد گتوند این است که ضمیمه اجتماعی ندارد ، که آقام محمدی آن را رد می کند: “همه پروژه ها یک پیوست اجتماعی دارند ، دلیلی برای اقدام اجباری در مکان هایی که تعداد بیشتری از مردم وجود دارد پروژه ها معترض هستند ، سعی می کنیم با آنها صحبت کنیم و حمایت کنیم سد گتوند در حال حاضر غرق شده است. اکنون آب بالا رفته است و مردم معترض هستند. “

نظارت قضایی پرونده

اما اصغر ظهیری عبدالوند ، نماینده مسجد سلیمان در مجلس دهم نیز به شاهرواندا گفته است که او چندین بار به وزارت نیرو رفته بود تا مشکلات روستائیان ساکن در اطراف سد را برطرف کند ، اما آن روستاییان انتظار نتیجه ای نداشتند. وزارت انرژی شروع به خرید زمین های اطراف سد کرده است. زمینه های بی شماری خریداری شده و تعداد زیادی از آنها باقی مانده است. “از سوی دیگر ، چند قطعه زمین باقی مانده بود که اهالی روستا مخالف فروش بودند ، بنابراین آنها پول دریافت نکردند ، و وزارت نیرو پول را به حساب دادگاه واریز کرد.” او می گوید روستاییان هنوز پول خود را از دادگاه نگرفته اند. از آنجا که آنها مکانیسم تملک اراضی را نپذیرفتند ، یکی از آنها ساکنان روستای المداری بود: وی آن را به تعویق انداخت. “به همین دلیل عبدالوند به مردم محلی گفت كه برای حل مشكلات خود و ادامه دادرسی از طریق قوه قضاییه باید وكیل بدست آورند. زیرا این یك برنامه ملی است و تنها دستگاهی كه می تواند در این شرایط به آنها كمك كند ، دستگاه قضایی است:” این تا زمان وزارت است. از موضع خود عقب مانده و می گوید که پول پرداخت شده است و مردم منطقه باید از آن پیروی کنند. وی گفت: “زیرا حتی از طریق دهکده هایی که پول آنها را گرفتند ، برگشت و دوباره خانه ساخت.” به گفته وی ، برای حل این مشکل ، علاوه بر پیگردهای قضایی ، حمایت دولت و دستگاههای دیگر نیز لازم است و همه باید در این مورد از آنها پیروی کنند تا در نهایت مشکل حل شود. باید صدای افراد محلی که سالها در آنجا زندگی می کردند شنیده شود و نگرانی های آنها متوقف شود. “من به روستائیان گفتم كه من در انجام كارهای اداری با آنها خواهم بود و این امر باعث می شود كه خود وكیل توانمندی را استخدام كنند و مراحل قانونی را آغاز كنند.”

دکمه بازگشت به بالا