فرهنگ و هنر

آتش به جان هگمتانه افتاد/تکرارِ تاریخ برای‌شان عادت شده!

فعالان محلی و رسانه ها در همدان با انتشار تصاویری از علفهای هرز در هگمتانه ، سوزاندن علفهای هرز را طی هفته گذشته پیش بینی کرده اند. اخطاری مبنی بر عدم توجه مجدد به میراث فرهنگی و شعله های آتش دوباره هگمتان را آتش زد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، به نظر می رسد مسئولان میراث فرهنگی همدان و هگمتانه عادت دارند که علفهای هرز در منطقه تاریخی را با آتش سوزی که هوا را در چمنزار گرم می کند ، مجدداً باز کنند. و شاید به همین دلیل است که تاکنون اخطار باستان شناسان صادر نشده است. آنها صدماتی که در این مناطق رخ می دهد را جدی نمی گیرند!

اکنون بخشی از پیشینه تاریخی هژمونیک دوباره از گرمای آتش سوخته است. اگرچه مالمیر ، مدیر کل میراث فرهنگی همدان ، اظهار داشت که خوشحال است که به کسی آسیب نرسیده است ، اما به نظر می رسد خسارت به سایت تاریخی هگمتانه ، که باستان شناسان هنوز هم فرصت مطالعه دارند ، با گذشت زمان تکرار می شود. حداقل آنها سهم خود را نداشتند ، بنابراین وی اعلام كرد كه “امروز – جمعه 7 ژوئن ، آتش سوزی در تپه هگمتانه در كنار موزه محل واقع شد و به دلیل برخورد سنگین و ورود سریع آتش نشانان خسارت بزرگی وارد كرد.” “این نیست.”

با این حال ، یک خبرنگار مجله تفریحی زیباروز سعی کرد با علی مالمیر ، مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان تماس بگیرد تا از اوضاع منطقه و اقدامات پیشگیری از آتش سوزی که تاکنون در هگمتانه در این فصل انجام شده است ، مطلع شود. با این حال ، او نتوانست با او صحبت کند ، اما حسین زندی ، فعال میراث فرهنگی در همدان ، از برخی فعالیت های انجام شده توسط سایت میراث فرهنگی خبر داد.

میراث فرهنگی سم را در مقابل چمن پراکنده می کند / نقش شهرداری و زیباسازی چیست؟

وی ادامه داد: طبق آنچه من شنیدم ، میراث فرهنگی استان سعی داشت با پراکندگی علفهای هرز در آغاز سال از رشد علفهای هرز جلوگیری کند ، اگر در سالهای گذشته حدود 50 سانتی متر رشد کنند ، رشد آنها به شش تا هفت سانتی متر رسیده است.

وی در ادامه تأکید می کند که همه رشد علفهای هرز در هگمتانه مشکل ساز نیست. گاوهای گاو.

وی افزود: بخشی از منطقه هگمتانه که معمولاً در معرض آتش سوزی است ، در اختیار میراث فرهنگی و بخشی از زمین های شهرداری است. آنها به داخل آن مجموعه انداخته می شوند و مهم نیست که میراث فرهنگی آنها را چگونه جمع کند ، اما هنوز بی فایده است و تکرار می شود.

زندی گفت: “هنگامی که میراث فرهنگی تلاش می کند تا اجازه ندهد چنین اتفاقی بیفتد ، نهادهای فرهنگی مانند شهرداری و سازمان های زیبایی که در پاکسازی شهر دخیل هستند ، کار چندانی ندارند. ، نباید انتظار داشت چنین وقایعی در مکانهای تاریخی کاهش یابد.

سال گذشته محمد رحیم صراف ، دانشمند باستانی هگمتانه سخنرانی کرد مجله تفریحی زیباروزوی آتش سوزی را “قوی” توصیف کرد و افزود: “آتش سوزی به تدریج آثار باستانی را خراب می کند ، به مناطقی آسیب می زند که هنوز باستان شناسی مورد بررسی قرار نگرفته اند. از یک سو و دود آنها از اماکن تاریخی خارج از ناحیه قلب”. و آمدند. میزان خسارت به دمای آتش و مدت زمان آن بستگی دارد ، اینكه چقدر در زیرزمین نفوذ می كند ، می تواند یك زمان باستان شناسی را پیدا كند. “با این وجود در مناطق مختلف هگمتانه ، فاصله بین یافته های باستان شناسی در هر منطقه و سطح زمین متفاوت است و در یک نقطه بین 40 تا 50 سانتی متر و در نقطه دیگر ممکن است چندین متر باشد.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا