علمی و پزشکی

آیا انگشت کردن در بینی می‌تواند با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟

هفته گذشته برای برخی از مردم در سراسر جهان که عادت دارند بینی خود را با انگشتان خود باد کنند، هفته سختی بود، زیرا سیل از تیترها خبر دادند که شواهد ترسناکی وجود دارد که بیماری آلزایمر و زوال عقل با هم مرتبط هستند.

به گفته چندین عصب شناس که نیواطلس با آنها تماس گرفته است، اکنون واضح است که این نتیجه گیری از آن تحقیق فقط حدس و گمان است و “بسیار بعید” است.

همانطور که در مورد بیشتر این دسته اخبار علمی وجود دارد، داستان از یک بیانیه مطبوعاتی، در این مورد از دانشگاه گریفیث استرالیا، که در روز جمعه، 28 اکتبر منتشر شد، سرچشمه می گیرد. این خبر با عنوان «تحقیقات جدید نشان می دهد که برداشتن بینی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل را افزایش دهد» منتشر شده است و به مطالعه منتشر شده در Scientific Reports اشاره دارد.

این تحقیق بر روی موش ها نشان داد که باکتری به نام کلامیدیا پنومونیه وقتی در بینی حیوان قرار می گیرد می تواند قسمت هایی از مغز را آلوده کند. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد زمانی که این باکتری خاص وارد مغز موش ها شد، توانست تغییرات پاتولوژیکی مشابه آنچه در بیماری آلزایمر دیده می شود، ایجاد کند.

این مطالعه در واقع 10 ماه پیش در ماه فوریه منتشر شد، اما به تازگی منتشر شده است و زمانی که منتشر شد، با بیانیه مطبوعاتی همراه بود که در آن گفته شده بود باکتری های موجود در بینی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند. ; بنابراین منطقی به نظر می رسد که بپرسیم چرا یک مطالعه منتشر شده 10 ماه پیش دوباره به عنوان یک مطالعه جدید با یک نتیجه کاملاً جدید معرفی می شود که ناگهان نشان می دهد برداشتن بینی ممکن است با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟

نیو اطلس با چندین متخصص صحبت کرد تا بفهمد این رابطه جدید بینی چگونه شکل گرفته است.

پروفسور جیمز سنت جان یکی از نویسندگان مشترک اولین مطالعه است. او گفت که احساس می کند این مطالعه با داستان های دیگر مخلوط شده است و از زمانی که این مطالعه برای اولین بار منتشر شد، چندین متخصص گوش و حلق و بینی که از یافته های آن هیجان زده بودند، با او تماس گرفتند و از او خواستند تا رابطه بین عفونت بینی و زوال عقل را بیشتر بررسی کند.

وی با اشاره به بازخوردهایی که از متخصصان گوش و حلق و بینی در مورد این مطالعه دریافت کرده است به نیواطلس گفت: این موضوع نیاز به بررسی دارد. ما هرگز به این فکر نکردیم که تاریخچه عفونت یا آسیب بینی را بررسی کنیم. از زمانی که اعلام کردیم، افراد زیادی با من تماس گرفتند. یکی می‌گفت همسرم آلزایمر دارد و عفونت‌های بد بینی دارد و وقتی اولین علائم و این‌ها را پیدا می‌کرد، بینی‌اش را زیاد با انگشتش باد می‌کرد. بنابراین ما در مورد این رابطه مطمئن نیستیم، اما باید بررسی کنیم.

ارتباط بین دمیدن انگشت و بیماری آلزایمر و زوال عقل، که به نظر می‌رسد در کانون توجه موج جدید پوشش رسانه‌ای قرار دارد، از مطالعه‌ای ناشی می‌شود که نشان می‌دهد آسیب عمدی به اپیتلیوم موش‌ها منجر به افزایش تهاجم باکتریایی به اعصاب محیطی می‌شود. و پیاز بویایی

اپیتلیوم بینی لایه نازکی از بافت است که داخل بینی را می پوشاند و در این مطالعه محققان از یک ماده شیمیایی برای آسیب رساندن به آن بافت به عنوان مدلی مشابه آسیب طبیعی بینی در انسان استفاده کردند.

فرضیه St. برداشتن بینی جان می تواند باعث آسیب مشابهی به پوشش داخلی بینی شود که به طور بالقوه می تواند منجر به حرکت پاتوژن های بیشتری به مغز شود و آن عوامل بیماری زا در مغز می توانند باعث ایجاد یک سری رویدادها شوند که منجر به بیماری آلزایمر می شود.

البته در اینجا یک سوال کلیدی مطرح می شود. در مورد چه نوع آسیب بینی صحبت می کنیم؟

سنت جان می گوید که برداشتن آرام بینی احتمالاً درد ندارد، اما دستکاری بینی تا زمانی که خونریزی کند ممکن است.

New Atlas با تعدادی دیگر از دانشمندان علوم اعصاب و محققان زوال عقل تماس گرفت تا بازخورد آنها را در مورد این ارتباط احتمالی بین برداشتن بینی و بیماری آلزایمر دریافت کند.

چند تن از این کارشناسان اظهار داشتند که این پیشنهاد به قدری مضحک است که نخواستند نامشان فاش شود و دخالت نکنند، اما برخی از آنها پاسخ های قابل تاملی به این فرضیه دادند.

برایس ویسل، عصب شناس در دانشگاه نیو ساوت ولز با تمرکز تحقیقاتی ویژه بر بیماری های عصبی، می گوید یافته های اصلی این مطالعه جالب است. او گفت، این ایده که عفونت‌های باکتریایی ممکن است در زوال عقل نقش داشته باشند و این عفونت‌ها ممکن است از بینی به مغز منتقل شوند، حوزه‌های تحقیقاتی قانع‌کننده‌ای است، اگرچه هنوز حدس و گمان است.

ویسل می گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این رفتار (برداشتن بینی) که در بین انسان ها رایج است، در بیماری آلزایمر نقش دارد.

وی افزود: من هرگز چیزی در این مورد نشنیده ام، شواهدی از آن ندیده ام و مبنایی برای چنین اظهاراتی نداشته ام. من نگران هستم که مردم آنچه را که می گویند اشتباه تفسیر کنند و از انجام کارهایی که مردم هزاران سال انجام داده اند می ترسند.

نیکی آن ویلسون، عضو فوق دکتری در تحقیقات علوم اعصاب استرالیا، سخنان ویستل را تکرار می کند. او موافق است که شواهد فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از عوامل ممکن است به طور فرضی در برخی بیماری‌های عصبی نقش داشته باشند، اما یافته بزرگ حاصل از نتایج این مطالعه جدید این است که برداشتن بینی یکی از عواملی است که در ایجاد بیماری‌های نورودژنراتیو نقش دارد. آلزایمر اغراق آمیز است.

وی می گوید: این ظن که ممکن است اختلال در اپیتلیوم بینی احتمال ابتلا به چنین عفونتی را افزایش دهد، جدید است. با این حال، این مطالعه حیوانی به دور از اثبات علتی است که نشان می دهد برداشتن بینی باعث بیماری آلزایمر می شود.

پروفسور جیمز سنت جان اولین کسی است که اذعان می کند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و در تلاش است تا سال آینده یک مطالعه بزرگ را با بررسی افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر هستند، راه اندازی کند.

این مطالعه حس بویایی شرکت کنندگان را آزمایش کرد، از باکتری های بینی آنها نمونه برداری کرد و سوابق پزشکی آنها را برای شواهد عفونت بینی زیر نظر گرفت.

پروفسور سنت جان در صحبت کردن در مورد مطالعه جدید، برداشتن بینی را به عنوان یک عامل خطر برای بیماری آلزایمر ذکر نکرد.

او می‌گوید که تحقیقات قبلی نشان داده‌اند که برداشتن بینی یک عمل تقریباً جهانی در میان بزرگسالان است، و احتمالاً برای پیدا کردن کسی که بگوید هرگز بینی‌اش را نگرفته است، سخت فشار می‌آورید.

در نهایت به نظر می رسد افرادی که با انگشت خود بینی خود را باد می کنند به دلیل این رفتار نباید نگران ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل باشند. اما البته وقتی این کار را انجام می دهند باید به آرامی این کار را انجام دهند تا آسیبی به پوشش داخلی بینی وارد نشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا