ورزشی

آیین‌نامه هیات عالی نظارت در حضور سران قوا بررسی شد

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام؛

مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور رئیس، دبیر و سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی آیین نامه هیأت عالی نظارت را آغاز کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر چهارشنبه به ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی بررسی آیین نامه های هیئت عالی نظارت را با حضور روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه آغاز کرد. دبیر و سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام.

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با تبريك هفته بسيج و تشكر از بسيجياني كه در هفته هاي گذشته با غيرت و پاكيزگي به ميدان آمدند تا امنيت و آرامش مردم را حفظ كنند، گفت: آيين نامه فعلي نظارت بر نظام است. اجرای خوب سیاست کلی به سال 2013 برمی گردد.

محمدباقر ذوالقدر به دستور تشکیل کمیته عالی نظارت اشاره کرد و گفت: در ضمیمه فرمان رهبر فرزانه انقلاب در دوره هشتم مجلس، وظیفه نظارت بر عهده گروه منتخب مجلس گذاشته شد. اعضای مجمع که کمیته عالی نظارت است و لازم بود آیین نامه نظارت بر مجمع بررسی شود. کمیته اعضای مجمع اساسنامه را تدوین کردند و پس از انتشار سند درخواست اجرای سیاست های کلی به عنوان یکی از مبانی اساسنامه جدید، این آیین نامه در 11 جلسه هیات عالی نظارت مورد بازنگری قرار گرفت. این آیین نامه از امروز با حضور سران سه قوه و نمایندگان مجلس مورد بازنگری نهایی قرار می گیرد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی اعضای مجمع، مواد یک و دو آیین نامه نظارت و تبصره های آن به تصویب رسید. بر اساس این مواد، «نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مبنی بر تفویض اختیار از سوی مقام معظم رهبری، در اجرای بند (2) اصل (110) قانون اساسی و بر اساس این اصل. توسط یک گروه منتخب از اعضای مجمع به عنوان کمیته عالی نظارت انجام می شود.» و «هیئت عالی نظارت مرکب از رئیس و دبیر مجمع و 17 نفر دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت است که توسط شورای مجمع انتخاب می شوند. رئیس مجمع رئیس هیئت عالی نظارت و دبیر مجمع دبیر آن است. و «جلسات توسط دو سوم اعضا به رسمیت شناخته می شود و تصویب ها مستلزم حداقل اکثریت آراء دو سوم حاضران است».

همچنین «برای انجام کار هیأت عالی نظارت دفتری زیر نظر دبیر هیأت تشکیل می شود که اعضای هیأت عالی نظارت در ابتدای هر مأموریت مجمع و در صورت استعفا انتخاب می شوند. فوت یا غیبت غیرموجه بیش از چهار جلسه متوالی یا هشت جلسه غیر متوالی هر یک از اعضا در یک سال، بلافاصله با تصمیم رئیس، شخص یا افراد جایگزینی که توسط شورای مجمع انتخاب می‌شوند، تعیین می‌شود.

بر اساس مصوبات امروز مجلس، «کمیسیون عالی نظارت در صورت نیاز از وزیر یا رئیس یا مسئول دستگاه مربوطه و رئیس کمیسیون مربوطه در شورای اسلامی برای شرکت در جلسات شورای عالی دعوت می‌کند. کمیته نظارت حسب مورد.» و «روش تشکیل جلسات هیأت عالی نظارت به تصویب هیأت عالی می رسد».

بررسی سایر بندهای این آیین نامه در جلسات آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا