فرهنگ و هنر

آیین بزرگداشت پدر موسیقی نوین ایران برگزار می‌شود

استاد علینقی وزیری (9 آنلاین 1265 – 18 شهریور 1358)، معروف به کلنل وزیری، نوازنده برجسته و از پیشگامان آهنگسازی برای اجرای ارکسترال موسیقی ایرانی بود. او که به دلیل خدمت طولانی در ارتش به سرهنگ وزیری شهرت داشت و به درجه سرهنگی رسید، به موسیقی عشق می ورزید و در نهایت بین سربازی و کار موسیقی، دومی را انتخاب کرد.

علینقی خان وزیری خدمات مهمی به موسیقی ایرانی کرده است. از جمله، نت نویسی را در سنت موسیقی شفاهی ایرانی رواج داد. او همچنین یک دبیرستان موسیقی تأسیس کرد و بعدها یک مدرسه موسیقی دولتی (مدرسه موسیقی نظام) را رهبری کرد، او سعی کرد موسیقیدانان ایرانی را با مبانی نظری موسیقی، اصول آهنگسازی و ارکستراسیون غربی آشنا کند. معلمان روانشاد ابوالحسن خان صبا، روح الله خالقی، موسی معروفی و ​​اسماعیل مهرتاش از مهم ترین شاگردان علینقی خان وزیری بودند.

استاد وزیری در نواختن تار و آهنگسازی نیز مهارت زیادی داشت. «دختر آشفته»، «دو عاشق» و «سمفونی نفت» از معروف ترین آثار این نوازنده هستند.

مراسم بزرگداشت علینقی وزیری پدر موسیقی نوین ایران به مناسبت یکصد و سی و ششمین زادروز این استاد استثنایی موسیقی روز پنجشنبه (23 مهرماه) ساعت 17:00 با حضور بزرگان موسیقی ایران; حسن ناهید، میلاد کیایی، بهرام گودرزی، محمد مقدسی، فرهاد فخرالدینی، جهانشاه صارمی، لوریس چکناواریان، هادی منتظری، مسعود حبیبی و جمعی از هنرمندان و هنرمندان دیگر در فرهنگسرای اندیشه واقع در خیابان شریعتی برگزار می شود.

بهنام مهدان (پندار) تنها متولی قبر علینقی وزیری و برگزارکننده مراسم بزرگداشت این استاد در خصوص نحوه برگزاری این مراسم اظهار داشت: از سال 1397 عملیات بازسازی و مرمت آرامگاه استاد وزیری انجام می شود. با هزینه شخصی و بدون مشارکت و همکاری هیچ شخص حقیقی یا حقوقی و سازمانی موسسه را راه اندازی کردم.

موحدان گفت: آرامگاه پدر موسیقی ایران از سال 58 به مدت 40 سال در اثر فراموشی و بی توجهی دولت و ملت به ویژه بی تدبیری، بی احتیاطی و سوء مدیریت سازمان ها و متولیان هنر به ویژه در حال تبدیل شدن به ویرانه است. خانه موسیقی و خانه هنرمندان. در مرحله اول مرمت، مقبره را به طور کامل رنگ آمیزی کردم و با هزینه 38 میلیون تومان، گچ و سنگ قبر را تعویض کردم.

مراسم بزرگداشت پدر موسیقی نوین ایران برگزار شد

وی افزود: سردیس استاد توسط امیر محدان نقاش و مجسمه ساز و در مراسمی در مهرماه 1397 با حضور اساتید برجسته موسیقی ساخته شد. ارفع عطارایی، حسن ناهید، بهرام گودرزی، میلاد کیایی، کامبیز روشنروان، معصومه مهرعلی و تنی، چند تن از نوازندگان از جمله شهرام صارمی و مهدی فلاح با تجلیل از استاد، از سنگ جدید آرامگاه و سرد رونمایی کردند.

خادم مزار استاد علینقی وزیری گفت: مرحله دوم بازسازی مزار استاد با هزینه ای بیش از 6 میلیون تومان در شهریور ماه 1398 انجام شد که مجموعه ای عالی از عکس های استاد وزیری، روح الله خالقی و ابوالحسن صبا را جمع آوری کردم. و آنها را بر روی دیوارهای مقبره و همچنین پرده قرار داد. تصویر استاد را بر روی ویترین مزار حک کردم و در مهرماه 1398 دومین بزرگداشت استاد وزیری با حضور اساتیدی چون ارفع عطارایی، حسن نهید، میلاد کیایی و بهرام گودرزی برگزار شد.

موحدان تصریح کرد: فاز سوم بازسازی و مرمت بقعه استاد وزیری را در شهریورماه امسال ادامه دادم و بیش از 45 میلیون تومان، کف فضای داخلی بقعه، فضای بیرونی و فضای ورودی بقعه هزینه کردم. قسمت مقبره کاملاً با سنگ و موزاییک پوشیده شده است. تمام دیوارها، درها و سقف آرامگاه کاملاً گچ بری و نقاشی شده است. مرمت و زیباسازی رو به اتمام است و فقط قسمت کوچکی از زیباسازی نهایی باقی مانده است که در آینده انجام خواهم داد.

وی گفت: با توجه به سپری شدن دوران شیوع کرونا و رفع محدودیت های اجتماعی، قصد دارم مراسم یادبود استاد وزیری را با حضور اساتید و همه دوستداران موسیقی و عموم مردم در فرهنگسرای اندیشه و به صورت رسمی برگزار کنم. آرامگاه استاد وزیری را برای بازدید عموم باز کنید.

مجری مراسم بزرگداشت استاد علینقی وزیری افزود: بنده و علیرضا میرعلینقی پژوهشگر و مورخ موسیقی با موضوع جایگاه، نبوغ هنری، تاثیر اندیشه و هنر استاد وزیری بر روند پیشرفت و تعالی سخنرانی خواهند کرد. فرهنگ موسیقی کشور دونوازی هادی منتظری (ویولن) و احمد خاک طینت (نوازنده دف) و پخش بخشهایی از فیلم مستند استاد علینقی وزیری با عنوان “کلنل” از دیگر بخشهای این آیین است.

5757

دکمه بازگشت به بالا