اقتصادی

ابداع یک لنز تماسی جدید که از خشکی چشم جلوگیری می‌کند

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، بسیاری از کاربران لنزهای تماسی در نهایت از یک وضعیت ناراحت کننده و گاهی اوقات حتی ناتوان کننده به نام خشکی چشم ناشی از لنز تماسی (CLIDE) رنج می برند. یک لنز تماسی جدید که اکنون در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد می‌تواند با استفاده از یک طراحی نسبتاً ساده از این اتفاق جلوگیری کند.خشکی چشم ناشی از لنز تماسی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که مایع اشک چشم فقط در جلوی لنز تماسی جریان می‌یابد و به قسمت پشتی آن وارد نمی‌شود. در نتیجه، اشک روی عدسی لنز به سادگی تبخیر می شود و هیچ گونه رطوبت یا روانکاری به بخشی از چشم که توسط لنز پوشیده شده است، نمی‌رسد.
این عارضه اغلب با استفاده از قطره های چشمی “اشک مصنوعی” درمان می شود، اگرچه سایر درمان های پیشنهادی شامل یک لنز تماسی با بار الکتریکی، یک ایمپلنت تحریک کننده غدد اشکی، یک روان کننده مشتق شده از مولکول های موجود در معده خوک و یک کاوشگر است که کاربران آن را برای تحریک عصب در حفره بینی، روی قسمت بالای بینی خود می‌چسبانند.
در حالی که همه این روش‌ها مزایای خود را دارند، دانشمندان موسسه تراساکی برای نوآوری های زیست‌پزشکی کالیفرنیا (TIBI) تصمیم گرفتند روشی بسیار ساده تر را طراحی کنند، که نیازی به تلاش آگاهانه از جانب کاربر ندارد.
علی خادمحسینی رئیس و مدیرعامل موسسه تراساکی برای نوآوری‌های زیست‌پزشکی یک لنز تماسی جدید ابداع کرده است که مجموعه ای از میکروکانال ها از آن عبور می کنند. هر کانال از یک مخزن جمع‌آوری اشک در جلوی لنز به یک مخزن پارگی در قسمت زیرین لنز می‌رود. کانال‌ها در یک الگوی مارپیچ دایره‌ای مرتب شده‌اند، که هر کدام اشک را نزدیک به مرکز لنز می‌ریزند و آن‌ها را در اطراف لبه‌ها پخش می‌کنند. مرکز لنز، جایی که مردمک در آن قرار دارد، کاملاً شفاف باقی می‌ماند.
ابداع یک لنز تماسی جدید که از خشکی چشم جلوگیری می‌کند
نکته مهم این است که عملکرد انتقال اشک لنز با چیزی جز فشاری که پلک هنگام پلک زدن به آن وارد می کند فعال نمی شود. این بدان معناست که بدون توجه به اینکه از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند یا خیر، وقتی کاربران به‌طور طبیعی پلک می‌زنند، انتقال اشک انجام می‌شود.
این لنز قبلاً روی دستگاهی آزمایش شده است که پلک زدن را شبیه سازی می کند. اکنون آزمایشاتی بر روی داوطلبان حیوانات و انسان در حال برنامه ریزی است.
علی خادمحسینی، مدیر و مدیرعامل TIBI می‌گوید: «روش‌های ابداعی که گروه ما به کار گرفته است، راه‌حل بالقوه‌ای را برای میلیون‌ها نفر به ارمغان می‌آورد. این امیدواری وجود دارد که بتوانیم تلاش های خود را برای به نتیجه رساندن این راه حل گسترش دهیم.»
این تحقیق اخیراً در مجله Small منتشر شده است.

دکمه بازگشت به بالا