اقتصادی

احداث باغ بادام از مرکز تولید کننده نهال بادام در ایران

به گزارش بازرگانی خبرگزاری آنلاین، متأسفانه در طی سال‌های گذشته از منابع آبی و خاکی کشور استفاده بی رویه شده است به طوری که با کمبود آب و فرسایش خاک در بیشتر مناطق کشور مواجه هستیم و از طرفی بیکاری و مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ‌تر نیز یکی از معضلات کشور به شمار می‌آید که لازم است برای حل این معضلات راه‎‌کاری مناسبی اتخاذ کرد. یکی از این راهکارها کاشت درختانی مقاوم به شوری خاک و کم آبی است که در عین حال محصول با ارزشی نیز تولید کنند.
درخت بادام یکی از درختان مقاوم به شوری و خشکی خاک است این درخت بومی کشورمان است و در بیشتر نواحی کشور قابلیت کاشت دارد و محصول آن ارزش اقتصادی و صادراتی بسیار بالایی دارد از همین رو احداث باغ بادام یکی از گزینه‌های پیشنهادی و مناسب برای بیشتر مناطق کشور است.
احداث باغ بادام
برای احداث باغ بادام باید چند مورد زیر را مد نظر قرار داد از جمله:
۱. شرایط آب و هوایی
درجه حرارت
این درخت را می‌توان در مناطق مختلف کشور با شرایط آب و هوایی متنوع کاشت کرد اما معمولاً درخت بادام با آب و هوای مناطق گرم و خشک سازگارتر است و باید در مناطقی کاشته شود که در زمستان به مدت ۱۰۰ تا ۵۰۰ ساعت در دمای ۷- درجه سانتی گراد قرار بگیرد زیرا این شرایط کمک می‌کند که نهال بادام بتواند در بهار بهترین رشد را داشته باشد.
حداکثر دمای قابل تحمل برای بادام ۴۵ درجه سانتی گراد و حداقل دما ۲۲- درجه سانتی گراد است و چنانچه این درخت به مدت طولانی در معرض گرما یا سرمای بیش از حد قرار بگیرد به آن آسیب جدی وارد می‌شود پس باید در مناطقی کاشته شود که دمای متوسط آن در طول فصل بهار و تابستان در حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد.
میزان بارندگی
در مناطقی که میزان رطوبت یا شرجی هوا بسیار زیاد است باید از کاشت بادام پرهیز کرد زیرا در گرده افشانی بادام اختلال ایجاد می‌کند. همچنین نباید در زمان تشکیل میوه بادام بارندگی رخ دهد زیرا باعث ایجاد لکه‌هایی قهوه‌ایی رنگ بر روی پوست چغاله‌های آن می‌شود.
۲. خاک مناسب
نهال بادام را باید در خاکی با بافتی نیمه سنگین کشت کنید یعنی این که میزان رس و سنگریزه آن مناسب باشد تا ریشه‌ی نهال بتوانند مواد غذایی به خوبی از خاک جذب کند و هم به اندازه کافی هوا در اطراف ریشه باشد تا ریشه در اثر عدم هوای کافی دچار خفگی و پوسیدگی نشود.
۳. شیب زمین
برخی از اراضی کشور شیب دار و غیر مسطح هستند که در این اراضی نیز امکان کاشت درخت بادام وجود دارد و بهتر است شیب زمین در حدود ۳۰ درجه باشد و اگر بخواهید بادام را در مناطق سردسیری و کوهستانی بکارید برای این که بادام کمتر در معرض سرما و یخبندان قرار گیرد و نور خورشید را بهتر دریافت کند باید در اراضی با شیب شمالی کاشته شود.
احداث باغ بادام از مرکز تولید کننده نهال بادام در ایران
۴. آبیاری
درخت بادام ریشه‌های قوی دارد و می‌تواند به عمقی‌ترین قسمت‌های خاک نفوذ کند و آب را جذب نماید از همین رو درخت بادام گزینه‌ای مناسب برای کاشت در مناطق گرم و خشک است و برای آبیاری آن باید به موارد زیر دقت کرد.
یکی از عوامل مؤثر در آبیاری شرایط آب و هوایی منطقه است که منظور میزان بارندگی و درجه حرارت منطقه است که در این صورت باید مقدار و دفعات آبیاری افزایش یا کاهش داد به عنوان مثال مناطق پربارش با درجه حرارت پایین (سرد) میزان و دفعات آبیاری کاهش پیدا می‌کند.
۵. الگوی کاشت
برای احداث باغ بادام باید نهال آن را طبق یک الگوی مشخص و در فواصل مشخص در زمین غرس کرد که معمولاً از الگوی مستطیلی، مربعی یا مثلثی برای احداث باغ بادام استفاده می‌کنند و فواصل کاشت آن را بستگی به شیب زمین، اندازه قامت آن، نوع خاک و غیره دارد که طبق نظر کارشناسان کشاورزی نهال بادام باید در فواصل ۴ در ۴ متر کاشته شود.
۶. خرید نهال بادام
افرادی که قصد دارند نهال بادام را خریدداری کنند باید به دو نکته توجه کنند.
انتخاب نهال مناسب
اولاً باید برای انتخاب نهال مناسب تمام موارد عنوان شده را در بالا رعایت کنند و نهالی را برای کاشت انتخاب کنند که میوه‌ای مرغوب با بازار پسندی بالا تولید کند تا بتوانند آن را به بهترین قیمت در بازار به فروش برساند.
انتخاب نهالستان مناسب
انتخاب نهالستان به اندازه انتخاب نهال بادام با اهمیت است و باید نهال بادام را از نهالستان معتبر خریداری کرد به این معنی که نهالستان باید از سوی سازمان جهاد کشاورزی مجوزهای لازم را دریافت کرده باشد و زیر نظر این سازمان اقدام به تولید نهال کند زیرا در این صورت می‌توان بهترین نهال بادام را با خیال راحت خریدداری کرد.
نهالستان پالیز نهال
اگر بخواهیم یکی از بهترین نهالستان‌های کشور را معرفی کنیم نهالستان برتر نهال [www.paliznahal.ir] است که دلیل این ادعا به شرح زیر است.
این نهالستان قدمتی طولانی و در حدود یک قرن دارد زیرا از سال ۱۳۱۰ فعالیت خود را در عرصه تولید نهال آغاز کرده است.
این نهالستان زیر نظر چندین مهندس کشاورزی اداره می‌شود که همگی دارای تخصص و تجارب بالا در زمینه کشاورزی هستند.
نهال‌های این نهالستان به شیوه‌های مدرن اعم از پیوندی و اصلاح شده یا هیبریدی تولید می‌شود.
این نهالستان علاوه بر تولید بادام انواع نهال میوه (گردو، شلیل، زردآلو، گیلاس، آلبالو، سیب، به، انگور، انجیر، هلو، گلابی، گوجه سبز، آلو و غیره) و انواع نهال زینتی (پالونیا، صنوبر، بید مشک و غیره) را تولید می‌کند.
سالانه بیش از ۱ میلیون نهال میوه تولید می‌کند و به میزان ۴۰۰ هزار اصله آن نهال بادام و ۵۰۰ هزار اصله نهال گردو تولید و عرضه می‌کند.
این نهالستان، ۲۳ نوع نهال مختلف بادام را تولید می‌کند که شامل نهال بادام آذرخوشه‌ای، نهال بادام مامایی، نهال بادام تونو، نهال بادام فرانیس، نهال بادام شاهرودی، نهال بادام اسکندر و غیره است.
این نهالستان در هنگام فروش نهال گواهی بهداشت، فاکتور رسمی، لیبل جهاد کشاورزی، گواهی قرنطینه و گواهی عاری از آفات به خریددار عرضه می‌کند.
یکی از مزیت‌های این نهالستان قیمت نهال‌های عرضه شده در آن است به طوری که بهترین نهال‌ها را با مناسب‌ترین قیمت‌ها می‌توان از آن خریداری کرد.
احداث باغ بادام از مرکز تولید کننده نهال بادام در ایران
جمع بندی
باغداران عزیزی که قصد احداث باغ بادام دارند توصیه می‌شود از همان ابتدا با یک مهندس باتجربه کشاورزی مشورت کنند زیرا این کار موجب می‌شود بهترین باغ بادام را احداث کنند و دیگر باغدار به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد احداث باغ بادام متحمل ضرر و زیان نگردد که با رعایت تمام موارد بالا امید است بهترین محصول بادام را برداشت کنند و به سود قابل توجهی دست یابند.
تماس با پالیز نهال:
۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷
۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری آنلاین در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا