فرهنگ و هنر

ارگ بم ۱۷ سال پس از زلزله

مجله تفریحی زیباروز / کرمان مدیر پایگاه میراث جهانی بم و چشم انداز فرهنگی آن با بیان اینکه تاکنون 80 درصد قلعه تاریخی بم تعمیر شده است ، گفت: کارشناسان پروژه نجات قلعه بم معتقدند قسمت هایی از این بنای تاریخی باید دست نخورده باقی بماند تا زمین لرزه های آینده 82 آگاه شوند.

“محسن قاسمی” صبح امروز 11 آذر در جمع خبرنگاران با اشاره به نزدیک شدن به هشتاد و دومین سالگرد زلزله ویرانگر بم ، افزود: در سال 1982 زلزله مهیب 80 درصد قلعه تاریخی بم را ویران کرد ، شش ماه بعد قلعه بم در لیست قرار گرفت. ” میراث جهانی به خطر افتاد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن گفت: خوشبختانه فعالیت های مرمت و اجرای پروژه های تحقیقاتی انجام شده توسط متخصصان ایرانی و خارجی در قلعه تاریخی بم ، این اثر تاریخی از فهرست میراث در معرض خطر 2012 حذف شده است.

قاسمی با بیان اینکه تاکنون 80 درصد از قلعه تاریخی بم مرمت شده است ، گفت: کارشناسان پروژه نجات ارگ بم معتقدند باید قسمت هایی از این بنای تاریخی سالم بماند تا آیندگان از زلزله 2003 آگاه شوند.

وی با اشاره به اینکه امسال همزمان با سالگرد ششم دی ماه سال 82 مرمت و بازسازی خانه سیستان ارگ تاریخی بم به پایان می رسد ، افزود: در این روز پایگاه تحقیقاتی قلعه بم به این خانه تاریخی منتقل می شود فعالیت های این بنای تاریخی. ” انجام شده.

مدیر میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن به اتمام مرمت آلاچیق اشاره کرد و گفت: مرمت درب دوم قلعه تاریخی تا پایان امسال 90 درصد به بهره برداری می رسد.

قاسمی به آغاز کار مرمت اصطبل های این اثر تاریخی اشاره کرد و افزود: در صورت تأمین مجدد اعتبار ، این عملیات تا پایان سال 1400 به پایان می رسد.

این مقام مسئول به اتمام پروژه نظارت تصویری و حفاظت الکترونیکی در اطراف قلعه بم اشاره کرد و گفت: با اتمام این پروژه ، اطراف این بنای تاریخی با امنیت کامل پوشش داده می شود ضمن اینکه بازسازی میراکبار نیز آغاز شده و تا نیم سال دیگر به اتمام می رسد. 1400 تمام می شود

وی مرمت و بازسازی یخچال این اثر تاریخی را از مهمترین پروژه های مرمت در سال گذشته دانست و افزود: تا پایان سال قسمت بزرگی از ساختمان اصلی این بنای تاریخی مرمت می شود و مابقی آن تا بهار 1400 به اتمام می رسد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بم و چشم انداز فرهنگی آن افزود: در حال حاضر به دلیل گسترش تاج ، مجموعه تاریخی ارگ بم بسته شده است و امیدواریم در دوره بعد از کرونا شاهد بازگشت گردشگران به این بنای تاریخی باشیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: “ما میراث دوستان و عزیزان خود را از باما قول می دهیم که در قرن آینده با برنامه ریزی و تأمین زیرساخت های گردشگری ، یک باما دیگر در زمینه گردشگری خواهیم داشت.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا