فرهنگ و هنر

اسناد باقی‌مانده از دوران دفاع مقدس از مؤثرترین مؤلفه‌های مدیریت دانش است

سردار ابوالفضل شکارچی اسناد دفاع مقدس را یکی از ارزشمندترین اسنادی دانست که می تواند راه را به نسل های آینده نشان دهد و اظهار داشت: این اسناد نه تنها راه را به نسل های آینده نشان می دهد بلکه تجربیات را نیز منتقل می کند و این یکی است. از مؤثرترین مؤلفه های مدیریت دانش است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح و معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بازدید کرد. انبار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس عصر امروز شنبه 7 آبان.

سردار ابوالفضل شکارچی پس از بازدید از مرکز تحقیقات و مخزن اسناد دفاع مقدس خاطرنشان کرد: کارکنان این مرکز در راستای تحقق یکی از مهم ترین فرمایشات فرمانده معظم کل قوا یعنی حفظ و حراست از آن گام برداشته اند. و مستندات دوران دفاع مقدس را مستند کرد و گفت: عظیم هم صبر، دقت، مهارت، انگیزه و کار جهادی می خواهد.

وی افزود: وقتی این اسناد را دیدم بسیار خوشحال شدم و واقعاً فکر نمی کردم این گونه کارها انجام شود، کاری که ماندگار باشد و ده ها و حتی صدها سال قابل استفاده باشد.

* اسناد دفاع مقدس که راه را برای آیندگان نشان می دهد

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، اسناد دفاع مقدس را یکی از ارزشمندترین اسنادی دانست که می تواند راه را به نسل های آینده نشان دهد و تاکید کرد: این اسناد نه تنها راه را به نسل های بعدی نشان می دهد، بلکه باعث انتقال تجربیات نیز می شود. و یکی از مؤثرترین مؤلفه های مدیریت، دانش است

وی تصریح کرد: فرماندهان و مسئولان جدید نیروهای مسلح می توانند از این دانش بسیار ارزشمند و بزرگی که برای آن خون های پاکی ریخته شده و به راحتی به دست نیامده استفاده کنند.

سردار شکارچی بر اهمیت اسناد جمع آوری شده در دوران دفاع مقدس تاکید کرد و در عین حال خاطرنشان کرد: در صورت عدم جمع آوری این اسناد، سیستم برای آینده باید کارهای دیگر را از صفر شروع کند. امروز گنجینه عظیمی وجود دارد که می تواند آن دانش را به شما منتقل کند و تعالی را ارائه دهد.

*جلوگیری از تحریف در آینده از آثار مثبت جمع آوری اسناد در دوران دفاع مقدس

وی جلوگیری از تحریف در آینده را از دیگر آثار مثبت جمع آوری اسناد در دوران دفاع مقدس عنوان کرد و تصریح کرد: رهبری در سال های اخیر چندین بار دستور جلوگیری از تحریف را داده و تاکید کرده اند که یکی از راه های مهم است. برای جلوگیری از تحریف دفاع مقدس در عرصه های مختلف و نظامی و فرهنگی این گنجینه ها هستند. تا زمانی که این گنج وجود داشته باشد و به درستی مورد بهره برداری قرار گیرد، می تواند مولفه مهمی در جلوگیری از انحراف دفاع مقدس باشد.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: نسل ها در حال تغییر هستند و امروزه کمتر فرماندهان قدیمی را در یگان های رزمی می بینید که اکثر آنها جدید هستند و بسیاری از آنها به تازگی وارد سپاه شده اند. بعد از دفاع مقدس بنابراین اگر بخواهیم فرهنگ دفاع مقدس را در ابعاد و زمینه های مختلف به نسل های آینده منتقل کنیم و از تحریف آن در ابعاد و مولفه های مختلف جلوگیری کنیم، باید از این گنجینه استفاده کرد.

وی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس به غیر از مولفه هایی که پیروز بودند در جاهایی ناکامی داشتیم و امروز ثبت می شود. بنابراین می توان در مورد نقاط قوت آن بحث کرد و به نقاط ضعف آن فکر کرد تا دیگر تکرار نشود.

سردار شکارچی به تحقیقات و بررسی های در حال انجام در حوزه دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم واقعیت ها را در حوزه های مختلف ارائه کنیم نیاز به تحقیقات داریم، این اسناد موجود است و باید مورد استفاده قرار گیرد.

وی از ضرورت تبدیل مقالات پژوهشی به اثر هنری برای ایجاد جذابیت برای نسل جوان خبر داد و تصریح کرد: اگر فیلم و نماهنگی در این زمینه ساخته شود، باید کتاب یا رمان نوشته شود. گنج برای تولید ده ها اثر فرهنگی و اجتماعی استفاده خواهد شد. این گنج در اختیار هنرمندان، نویسندگان، شاعران، سینماگران است تا بتوانند از آن بهره برداری کنند و نیازی به ایجاد مشکلات دیگر نباشد.

* ضرورت انتقال گنجینه دفاع مقدس به سایر ملل

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح تاکید کرد: شاید بتوانیم فرهنگ خود را از طریق این گنجینه عظیم در قالب جبهه مقاومت به نسل ها و ملت های خارج از کشور به ویژه نهضت های آزادی خواهانه منتقل کنیم. این اقدام خود یک توانمندسازی در برابر جبهه استکبار و سلطه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا