ورزشی

افشای پشت‌پرده افزایش تعداد داوران لیگ برتر

رضا سخندان داور فوتبال کشورمان درباره وظایف کمیته داوران گفت: رئیس و اعضای کمیته همه اعضایی هستند که بر اساس اساسنامه جاری و تایید اعضای هیئت مدیره توسط رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب می شوند. این اداره دارای جنبه های اجرایی و اجرایی متعددی است و تنظیم داوری، نظارت و آموزش، برنامه ریزی آینده کمیته داوری از جمله فعالیت های این اداره می باشد. انتخاب افراد نیز توسط رئیس و دبیر کل اداره انجام می شود.

وی در ادامه به معیارهای تعیین داور در هفته یا لیگ اشاره کرد: به عنوان مثال لیگ برتر را توضیح می دهم. البته لیگ های پایین هم همینطور. انتخاب و داوری داوران لیگ برتر مورد ارزیابی قرار می گیرد و داوران لیگ برتری که توانایی داوری در لیگ برتر را دارند قبل از شروع فصل انتخاب و برای کلاس فراخوانده می شوند. در کلاس های درس، معاینه فیزیکی و سطح دانش آزمایشی بررسی می شود و شرایط روحی و روانی فراهم می شود. با توجه به تعداد زیاد مسابقات، حدود 110 داور برای لیگ برتر داریم. اشتباهات گذشته، ارتباطات، غیرقانونی ها، روابط مسئولان و فشارهای شورا، تعداد قضات را افزایش داده و کار را دشوارتر می کند. وقتی صحبت از لیگ برتر می شود باید از افراد نخبه و برتر استفاده کرد. وقتی این افراد وارد رابطه می شوند و توانایی های لازم را ندارند، یکسری مشکلات در بازی به وجود می آید زیرا اگر انتخاب شوند باید به شکل خاصی بازی کنند.

وی افزود: در نوع انتخاب داورانی که همچنان مشکل دارند و انتخاب بر اساس رابطه صورت می گیرد. زمانی که من در دپارتمان و هیئت منصفه بودم، جلساتی برگزار می کردیم و برای کسانی که می خواستند ترفیع یا تنزل رتبه پیدا کنند، شرایط تعیین می کردیم. اگر می‌خواهیم منضبط باشیم، باید رابطه را پایان دهیم. این مشکلی است که در گذشته شاهد آن بوده ایم و امیدوارم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

داور فوتبال کشورمان در ادامه روند انتخاب داوران لیگ گفت: پس از پذیرش، داوران به لیگ می آیند. ترتیبات داوری با توجه به دانش و توانایی افراد توسط بخش انجام می شود. مسئول باید مهارت قاضی و تجربه مردم و روانشناسی مدیریت را بداند. با شناخت زیاد افراد می تواند از آن فرد در مکان مناسبی استفاده کند که اگر به درستی انجام نشود مشکلاتی در مسابقات ایجاد می شود.

رضا سخندان اظهار داشت: گذشته مردم بسیار مهم است. قضاتی که سال ها قضاوت کرده اند، چه نوع محاکمه ای انجام داده اند و چه تیم هایی قضاوت کرده اند، بسیار مهم است. در سال های اخیر افرادی بوده اند که قضاوت کرده اند و برخی تیم ها نسبت به آنها حساسیت های خاصی دارند. یک سری بازی های خاص که حساسیت بالایی دارند این فرد را نمی توان قاضی گذاشت و حواشی زیادی ایجاد می کند. اینها تنها برخی از برنامه های تنظیم هدف اشتراک افزار هستند که می توانید استفاده کنید.

وی درباره برخی اظهارات تیم ها و توصیه ها برای عدم تعیین برخی داوران گفت: در کشورهای خارجی و لیگ های معتبر انگلیس یک ماه قبل داور تعیین می کنیم. از نظر روحی، روحی و جسمی به داور کمک زیادی می کند و تمرکز و قضاوت او را در بازی افزایش می دهد. قبل از اینکه به بخش داوری بیایم، فقط سه روز قبل از مسابقه به آنها اطلاع داده شد. بعد از حضور من یک هفته پیش به آنها اطلاع دادیم. فضای مجازی این کار را سخت می کند و پس از انتخاب هر فرد یک نامه ایجاد می شود. در طول اقامت من، تعدادی از تیم ها توصیه کردند که آیا کسی است یا نه. این به هیچ وجه صحت ندارد و بخشی از وظایف بخش است. افراد باید بر اساس گذشته انتخاب شوند تا شایعات کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که اغلب با وجود کمیسیون و اداره بدون کمک به او اعتراض می شود، گفت: در بیشتر دنیا تکلیف و وظایف مشخص است. همه می دانند که باید چه کار کنند و کجا بروند. ما نمی توانیم در کشورمان تیمی کار کنیم و قطعاً موانعی وجود خواهد داشت. فردی که در کمیته عضویت دارد یکسری وظایف دارد و باید کار خود را انجام دهد اما در کار اداره و … دخالت می کند. ما در مورد برنامه سه صحبت کردیم. از روزی که وارد دپارتمان شدیم تمام شرح وظایف را مشخص کرده ایم. قرار گذاشتیم و نظر چند نفر با تجربه را جویا شدیم.

وی گفت: مثلاً یک نفر را وارد بازی می کردیم، اما فکر می کردند آن فرد مناسب نیست و یک نفر دیگر را جایگزین می کنیم. کار گروهی به این شکل انجام شد و در نهایت تصمیم گیرنده مسئولیت هیئت داوران تایید یا رد این ترتیب را بر عهده داشت.

داور باتجربه فوتبال کشورمان با تاکید بر اینکه نهاد خاصی نمی تواند وارد این انتخابات شود، گفت: رئیس کمیسیون داوران و فدراسیون باید پاسخگوی این انتخابات باشند. اما بعد از رفتن آقای عزیزی خادم و حاکم شدن شرایط در فوتبال اتفاقاتی افتاد. برای کشوری که در آسیا اول است و به راحتی به جام جهانی رسیده است و به این رویداد بین المللی نزدیک هستیم، کسی نیست که رهبری کند.

او گفت: من همیشه سعی کرده ام در ورزش و زندگی خانوادگی سالم زندگی، قضاوت و کار کنم. در مسئولیتم به همین منوال ادامه دادم. این باید یک اصل باشد و در داخل فدراسیون زیاد دخالت نشود. حتی یکی از اعضای هیئت مدیره بود و شما را تهدید کردند که از اینجا می برند. گفتم تا زمانی که اینجا بودم کار خوبی انجام می دادم. یک قاضی از شهرشان بود که باید چند هفته استراحت می کرد و من به شوخی و خنده گفتم که برای این سمت زحمتی ندارم و حدود 7 ماه از من خواستند تا به عنوان مدیر به آنجا بروم و کمک و انتقال تجربه کنم. . به آنها گفتم که بعضی ها دنبال صندلی می گردند و سعی می کنند آن را نگه دارند، اما من اینطور نیستم. آنها را تهدید کردم که اگر بخواهید مرا ببرید به این صندلی نیازی ندارم. اینها مشکلاتی بود و در مدتی که آنجا بودم سعی کردم به توصیه ها عمل کنم تا ببینم درست است و اگر فشار و رانتی بود این کار را نکردم.

سخندان تصریح کرد: اختلافی بین قضات شهرستانی و تهرانی نداریم. کیفیت باید برای فرد مسئول مهم باشد. شاید در تهران 10 داور باشد و هر 10 نفر کیفیت خوبی داشته باشد و از هر 10 نفر استفاده شود. شاید قاضی خوبی وجود نداشته باشد. در شهر هم همینطور است. افسری که آنجاست باید هم صداقت داشته باشد و هم عدالت. وقتی از قاضی خود انتظار ارزیابی خوبی داریم، مسئول نیز باید در برنامه و رفتار، عدالت را برای آن شخص رعایت کند. آن شخص هم باید بفهمد که اگر این افسر من را جایی بگذارد، با توجه به توانایی های من این کار را انجام می دهد و اگر برای من بازی نمی کند، بر اساس مشکلات من است و من باید آن مشکلات را حل کنم و رقابت سالمی با من ایجاد کنم. همکار من، حتی در مورد سیستان و بلوچستان یا استان هایی که اصلا قاضی وجود ندارد، یک قاضی صالح باید در میدان حضور داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

دکمه بازگشت به بالا