فرهنگ و هنر

اقدام عجیب پاکبان سامرا در مواجهه با زائران اربعین

در مراسم اربعین و پیاده روی آن، بسیاری از مردم عراق چشم به راه خدمت رسانی به زائران هستند. در این میان برخی با حرکات خلاقانه خود صحنه های خاصی را خلق می کنند. یکی از مقدسین سامارا از این دسته است.

به گزارش خبرنگار مجله تفریحی زیباروز از عراق، شهرهای مقدس نجف و کربلا از طریق راهپیمایی اربعین و ملحقات آن از جمله زیارتگاه های کاظمین و سامرا هر ساله از حدود هشتم صفر یعنی حدود دو هفته قبل از اربعین حسینی(ع)، شاهد تشکیل موکب هایی هستیم که با ارائه خدمات اولیه زائران سعی در کاهش مشکلات جسمی زائران دارند.

به غیر از تهیه غذا و نوشیدنی، گاهی افراد با توجه به توانایی و توانایی مالی خود، خلاقانه به این تجارت می پردازند. حتما تا به حال در مورد ارائه خدمات ماساژ پا و دست شنیده اید.

این روزها پاکبان سامرا نیز با اقدامی خلاقانه در تلاش است تا به زائران امام حسین و سایر ائمه (ع) خدمت کند.

اقدام عجیب پاکبان ثمره در جمع زائران اربعین

شرایط شهر سامارا از نظر سیاسی و عقیدتی خاص است. حتما به خاطر دارید که چند سال پیش نیروهای تندرو عقیدتی گنبد حرم امامان دهم و یازدهم شیعیان را با مواد منفجره تخریب کردند.

با توجه به همه شرایط طبیعی است که خدمات رسانی به زائران اربعین که در مراسم پیاده روی به اماکن متبرکه کاظمین و سامرا مشرف می شوند به اندازه شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف وسعت و موفقیت نداشته باشد. مسیر منتهی به حرم سامرا نیز به گونه ای طراحی شده است که زائران هنگام پیاده شدن از خودروهای خود باید حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه پیاده روی کنند تا به حرم و حرم امامین عسکریین (ع) برسند.

در این مسیر یکی از نظافتچیان که همه روزه برای نظافت مسیر و جمع آوری زباله ها حضور دارد، در پایان وظیفه یا در زمان استراحت با استفاده از جعبه های مقوایی به عنوان بادبزن، سعی می کند با روان از زائران مسیر استقبال کند. هوای سرد یک لحظه آرام باش

کسانی که در گرمای بین 44 تا 48 درجه خورشید این مسیر را طی می کنند به خوبی می فهمند که حتی یک لحظه هوای خنک هم حس خوب و انرژی مضاعفی ایجاد می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا