فرهنگ و هنر

امام باقر(ع) ترکیب دنیاداری و دین‌داری را به زیباترین شکل نشان دادند

این مدرس حوزه علمیه اظهار داشت: امام باقر (ع) زیباترین ترکیب سکولاریسم و ​​دینداری را نشان داد تا مردم ببینند که انسان می تواند در دنیای جهان تلاش کند و نتواند قدرت داشته باشد و در عین حال بزرگترین مظاهر معنویت و طاعت را نشان دهد.

حجت الاسلام محمدمهدی زارعی گلپایگانی در مصاحبه با مجله تفریحی زیباروز اظهار داشت: وقتی مردم حقیقت را نمی دانند ، می توانند آن حقیقت را خنثی کنند و برخی از افراد با افراط و تفریط خود که از ویژگی های نادان است ، دچار زهدگی شدید می شوند که گویی مجبورند با همه مظاهر زندگی زمینی مبارزه کنند. مانند کسی از مدینه که مخالف امام باقر (ع) بود که به کشاورزی مشغول بود ، چرا اینقدر سخت کار می کنند و برخی به دنیا می چسبند و چنان به آن دلبسته می شوند که آخرت برای آنها چیزی نیست.

وی با اشاره به اصلاح ذهنیت جامعه در طول زندگی امام باکر (ع) ، افزود: اگر این امر برای فرهنگ و زندگی آن حضرت نبود ، معتقدین در معرض زیاده خواهی قرار می گرفتند.

وی ضرورت استفاده از شرح حال پیامبر را به عنوان الگویی در جامعه ذکر کرد و گفت: امام پنجم آمیزه ای از دنیوی و دینداری را به زیباترین روش جلوی چشم زمان قرار می دهد. امام صادق (ع) فرمود: هر وقت مشکلی پدرم را نگران کرد ، اعضای خانواده جمع می شوند و از آنها خواهش می کنند که آمین را بگویند و این عمل عملی امام نشان می دهد که خانواده مرکز معنویت است.

دستیابی به کمال در سایه شناخت ، صبر و اعتدال.

زارعی از امام باقر (ع) روایت کرد و گفت: همه کمالات در سه شماره تجلی می یابد که اولین مورد آن شناخت عمیق از دین است. این دانش تأثیر بسیار خوبی در کمال انسان دارد. درک رابطه شخص با خدا ، خود ، مردم و طبیعت از منظر الهی و توحیدی ، ما را به کمال نزدیکتر می کند ، و اگر می دانیم چرا خداوند بیماری های مختلف ، مرگ و میر و محاکمه را در زندگی ما قرار داده است ، یا چرا پیامبران ما را به طور کامل به کمال رسانده اند. .

وی به عنوان سؤال دیگر رسیدن به کمال ، صبر را با سختی و شرایط بد ذکر کرد و گفت: صبر به معنای فداکاری و اطاعت از وقایع نیست بلکه به معنای استقامت است و از دست دادن خود برای رسیدن به درجات عالی نیست. یعنی کسی که می تواند در آن شرایط بهترین تصمیم را بگیرد و حقیقت را بشناسد و روی آن بایستد.

این محقق دینی تأکید کرد: در این شرایط که بیماری انسداد عروق قلب در سرتاسر جهان رواج یافته و برای بسیاری از ایرانیان باعث ایجاد مشکلات و مشکلات شود ، ما نیاز به رفتار بیمار داریم. این بدان معناست که می دانیم چه کاری باید انجام شود و وظیفه ما در برابر بیماری چیست و دیدگاه علمی چیست و چه کارهایی صحیح است و وقتی فهمیدیم باید در این شرایط ناگوار با صبر مقاومت کرد و مقاومت نکرد. گاهی اوقات مبارزه با عوامل دژنراتیو و فاسد در جامعه مستلزم پشتکار است ، در اینجا صبر ، مظهر دیگر کمال است.

وی سنجش برای زندگی را نقطه سوم دستیابی به کمال دانست و گفت: تمام زندگی انسان باید بر اساس اندازه گیری ها انجام شود و زندگی انسان نباید ناقص باشد. در زندگی باید اندازه گیری کنیم و ببینیم که دامنه زندگی ما با ارزش تر است و باید جدی تر گرفته شود و بعد به آن عمل شود.گاهی اوقات زندگی انسان بدون برنامه ریزی و اندازه گیری مناسب اتفاق می افتد و گاهی اوقات مردم ساعت ها از زندگی خود را صرف انجام کارهایی می کنند که هیچ فایده ای ندارند ، خراب می شوند ، بنابراین این سرنوشت وسیله های معیشت نیست و سرنوشت این است که زندگی بر اساس اندازه گیری های دقیق شکل می گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا