اقتصادی

اولین چک برای تامین کسری بودجه کشیده شد/ عرضه ۳۵ هزار میلیاردی اوراق بدهی دولتی اولین چک برای تامین کسری بودجه کشیده شد/ عرضه ۳۵ هزار میلیاردی اوراق بدهی دولتی

آفتاب‌‌نیوز : مرکز مدیریت بدهی‌های عمومی و روابط مالی دولت، اولین انتشار و عرضه اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت را در راستای اجرای تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ را آغاز کرد.
اولین مظنه‌گیری اوراق مالی اسلامی دولت (مرابحه عام) در روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۵/۰۸ در قالب ۵ نماد معاملاتی و در سررسید‌های مختلف به منظور سرمایه‌گذاری فعالین بازار‌های پول و سرمایه در اوراق با درآمد ثابت با تضمین دولت به شرح جدول ذیل برگزار خواهد شد.
دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق عرضه می‌کند
به نوشته خبرگزاری مجله تفریحی زیباروز، به استناد ماده (۱۰) آیین‌نامه اجرایی بند‌های (الف)، (ب)، (ج)، (هـ)، (و)، (ح)، (ی)، (ن) و (ص) تبصره (۵) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور (موضوع تصویب‌نامه به شماره ۲۸۷۳۶/ت ۶۱۲۴۴ هـ مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ هیأت وزیران) انتشار اوراق مذکور صرفاً به صورت الکترونیکی بوده و از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه می‌شود.
 همچنین در صورت انتشار اسناد خزانه اسلامی در سال‌جاری، این اسناد نیز به صورت الکترونیکی منتشر و واگذاری آن از طریق زیر سامانه مدیریت اوراق ذیل سامانه مدیریت بدهی‌ها و اوراق بازار پول و سرمایه (سماد نو) توسط دستگاه‌های اجرایی دارای تخصیص عنوان اشخاص ذینفع انجام می‌گیرد. این اسناد پس از پذیرش، از طریق شرکت فرابورس ایران قابلیت معامله ثانویه را خواهند داشت.
بر مبنای اطلاعات منتشر شده قرار است یکشنبه ۸ مردادماه دولت در اولین مرحله ۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی را جهت مظنه گیری روی میز فروش بگذارد.
به گزارش اکوایران، یکی از مهم‌ترین مسیر‌های تامین کسری بودجه فروش اوراق بدهی است. دولت هر سال در نیمه خرداد ماه فروش اوراق بدهی را آغاز می‌کرد. این در حالی است که در سال جاری این بازار با دو ماه تاخیر برگزار می‌شود. در این بازار دولت اوراق بدهی خود را به مشتریان عرضه می‌کند و مشتریان نیز می‌توانند با خرید از دولت در تامین کسری بودجه مشارکت داشته باشند.
وضعیت بازار اولیه اوراق نقدی در سال‌های اخیر شکل جدی تری به خود گرفته و بانک‌ها و بورسی‌ها به عنوان مهم‌ترین مشتریان در این معاملات خریدار اوراق بدهی هستند. 
در این بازار، عموما مهمترین جذابیت‌های معاملاتی، نرخ سود اوراق بدهی و تاریخ سررسید آن است. در همین رابطه نرخ سود اوراق در هفته اخیر برابر با ۲۰.۵ درصد بوده و تاریخ سررسید آن‌ها از یک سال تا سه سال بوده است. هر چه نرخ سود در این بازار بالاتر باشد و تاریخ سررسید کوتاه مدت تر، مشتریان بیشتری جذب بازار می‌شوند و درآمد‌های دولت بیشتر خواهد بود.
به گزارش بورس ۲۴، دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدنش تاکنون در مجموع ۳۱۱.۵ همت درآمد از محل فروش اوراق در بازار سرمایه به دست آورده که حدود ۷۳ همت از این مبلغ از مرداد ۱۴۰۰ تا پایان اسفند ۱۴۰۰ شناسایی شد و ۱۱۹.۳ همت از آن در کل دوره ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ حاصل شد.
با انتشار ۳۱۱/۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی، دولت سیزدهم در کمتر از دو سال، بیش از ۸ سال فعالیت‌های دولت یازدهم و دوازدهم، انواع اوراق مالی برای کسب درآمد منتشر کرد.

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا