فرهنگ و هنر

اوکراین با یک مستند راهی اسکار می‌شود

سینمای اوکراین یک مستند را برای شرکت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار به آکادمی معرفی کردند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز و به نقل از گاردین، اوکراین مستند «۲۰ روز در ماریوپل» ساخته «مستیسلاو چرنوف»‌ را برای رقابت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان جوایز اسکار ۲۰۲۴ معرفی کرد.

«چرنوف» که خبرنگار اوکراینی «آسوشیتدپرس»‌ است به همراه عکاسی به نام «اوگنی مالولتکا»، ویرانی شهر بندری ‌«ماریوپل» را زیر بمباران‌های روسیه در اوایل سال ۲۰۲۲ را در این مستند به تصویر کشیده اند.

مستند «۲۰ روز در ماریوپل» که نخستین تجربه کارگردانی «چرنوف» محسوب می‌شود،‌ برای نخستین‌بار در جهان در جشنواره فیلم «ساندنس»‌ اکران شد و جایزه «مستند سینما جهان» این جشنواره را نیز دریافت کرد.

«چرنوف»‌ و «مالولتکا» همچنین به همراه دو خبرنگار دیگر جایزه پولیتزر در شاخه خدمات عمومی را برای پوشش اخبار «ماریوپل» دریافت کردند.

بر اساس قوانین اسکار، فیلم‌ها برای داشتن شرایط رقابت در شاخه فیلم بین‌المللی باید در فاصله زمانی اول دسامبر ۲۰۲۲ (۱۰ آذر ۱۴۰۱) تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ (۹ آبان ۱۴۰۲) حداقل هفت روز اکران پیاپی تجاری همراه با بلیت فروشی داشته باشند.

کشورهای رومانی، ترکیه، مجارستان، هند، استرالیا، بوتان، بلغارستان، کلمبیا، شیلی، کامبوج، ژاپن، آلمان، کره جنوبی، سوئیس، پرو، رومانی، سوئد، تایوان، تاجیکستان و تونس،‌ ارمنستان، جمهوری چک، فنلاند، یمن و عراق نیز فیلم برگزیده خود را برای اسکار ۲۰۲۴ به آکادمی معرفی کرده‌اند.

دوره گذشته در ابتدا ۹۳ کشور فیلم نماینده خود را برای رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی به آکادمی معرفی کردند. طی مرحله نخست ۱۵ فیلم به عنوان نامزدهای اولیه و در نهایت ۵ فیلم به عنوان نامزدهای نهایی این شاخه از طریق رای‌گیری از اعضای آکادمی انتخاب شدند و سرانجام در مراسم اعطای جوایز فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» ساخته «ادوارد برگر» از آلمان برنده اسکار بهترین فیلم خارجی سال شد.

آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها برای شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۴ روز دوشنبه دوم اکتبر (۱۰ آنلاین) است. 

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا