ورزشی

اَبَر میکروب MRSA بالاخره در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها آسیب‌پذیر شد

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا به نقل از وب سایت (Sci-Tech Daily)، محققان دانشگاه باث انگلستان ترکیبی را کشف کرده اند که در آزمایشات آزمایشگاهی ابر میکروب MRSA را مهار کرده و آن را مستعد ابتلا به این بیماری می کند. آنتی بیوتیک ها.

مقاومت آنتی بیوتیکی یک تهدید بزرگ برای سلامت انسان در سراسر جهان است و استافیلوکوکوس اورئوس به یکی از بدنام ترین پاتوژن های مقاوم به چند دارو تبدیل شده است. دانشمندان به سرپرستی دکتر Maisem Laabei و دکتر Ian Blagbrough از دانشگاه باث ترکیبی را کشف کرده‌اند که از ظهور ابر میکروب‌های استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) مقاوم به متی سیلین جلوگیری می‌کند و آنها را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها حساس‌تر می‌کند.

استافیلوکوکوس اورئوس (استاف) نوعی باکتری است که روی پوست انسان یافت می شود. باکتری های استاف معمولاً بی ضرر هستند، اما می توانند باعث عفونت های جدی شوند که می تواند منجر به سپسیس یا مرگ شود.

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) یکی از علل عفونت استافیلوکوک است که به دلیل مقاومت در برابر برخی آنتی بیوتیک ها درمان آن دشوار است.

با مختل کردن غشای سلولی پاتوژن، استافیلوکوکوس اورئوس، یک ترکیب جدید – یک پلی آمین – به نظر می رسد که باکتری هایی را که باعث عفونت کشنده MRSA می شوند، از بین می برد.

این ترکیب در شرایط آزمایشگاهی بر روی 10 سویه مختلف استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به آنتی بیوتیک مورد آزمایش قرار گرفت. برخی از سویه های آزمایش شده به وانکومایسین – آخرین داروی انتخابی برای بیمارانی که با عفونت MRSA مبارزه می کنند، مقاوم هستند. ترکیب جدید در برابر همه سویه ها کاملاً موفق بود و در نتیجه رشد باکتریایی بیشتر نشد.

این مطالعه علاوه بر از بین بردن مستقیم استافیلوکوکوس اورئوس، نشان می دهد که این ترکیب می تواند حساسیت سویه های مقاوم به چند داروی باکتری ها را به سه آنتی بیوتیک مهم (داپتومایسین، اگزاسیلین و وانکومایسین) بازگرداند. این می تواند به این معنی باشد که آنتی بیوتیک هایی که اثربخشی خود را در اثر چندین دهه استفاده بیش از حد از دست داده اند، در نهایت می توانند توانایی کنترل عفونت های جدی را دوباره به دست آورند.

دکتر. Laabei، محقق دپارتمان علوم زیستی Bath’s، گفت: “ما کاملاً مطمئن نیستیم که چرا این هم افزایی بین ترکیب و آنتی بیوتیک رخ می دهد، اما مایلیم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

آسیب پذیری عوامل بیماری زا

پلی آمین ها ترکیبات طبیعی هستند که در بیشتر موجودات زنده یافت می شوند و با مولکول های دارای بار منفی مانند DNA، RNA و پروتئین ها تعامل دارند. تا ده سال پیش تصور می شد که آنها برای تمام زندگی ضروری هستند، اما دانشمندان اکنون می دانند که این گونه نیستند و برای استافیلوکوکوس اورئوس سمی هستند.

پس از این کشف، دانشمندان سعی کردند از آسیب پذیری غیرمعمول پاتوژن در برابر پلی آمین ها برای جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده کنند.

اکنون دکتر لابی و همکارانش دریافته‌اند که یک پلی‌آمین اصلاح‌شده (به نام AHA-1394) در کشتن سویه‌های استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به آنتی‌بیوتیک بسیار مؤثرتر از فعال‌ترین پلی‌آمین طبیعی است.

نمونه بزرگنمایی شده MRSA
تصویر میکروسکوپ الکترونی عبوری از جدایه بالینی MRSA با بزرگنمایی 300000 برابر.

دکتر لبی توضیح داد: “با استفاده از ترکیب جدید ما، پاتوژن کشته می شود – به این معنی که رشد آن مهار می شود – در غلظتی بیش از 128 برابر کمتر از غلظت مورد نیاز برای از بین بردن پاتوژن هنگام استفاده از یک پلی آمین طبیعی.”

این مهم است زیرا داروهایی با کمترین غلظت بازدارنده احتمالاً عوامل ضد میکروبی مؤثرتر و ایمن تر برای بیمار هستند.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، دکتر لابی معتقد است که این ترکیب جدید می تواند پیامدهای مهمی در محیط بالینی به عنوان یک گزینه درمانی جدید داشته باشد.

وی گفت: تحقیقات اولیه نشان می دهد که این ترکیب برای انسان سمی نیست که البته لازم است. در مطالعه بعدی خود، که به دنبال بودجه برای آن هستیم، امیدواریم بر مکانیسم های دقیقی که این ترکیب توسط آن استافیلوکوکوس اورئوس را مهار می کند، تمرکز کنیم. ما معتقدیم که این ترکیب به غشای استافیلوکوکوس اورئوس حمله می کند و در نتیجه به غشاء نفوذ می کند و در نتیجه باکتری را از بین می برد.

این ترکیب همچنین در برابر بیوفیلم – لایه نازک و سخت شده ای از میکروارگانیسم ها که روی سطوح سخت رشد می کند (مثلاً به صورت پلاک روی دندان ها یا یک لایه سخت شده روی کاتترهای ادراری دیده می شود) – و می تواند منجر به عفونت جدی شود، آزمایش شد. در اینجا، نتایج نیز امیدوارکننده بود، با این ترکیب که از تشکیل بیوفیلم جدید جلوگیری می‌کند، اگرچه بیوفیلم ایجاد شده را مختل نمی‌کند.

مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها

مقاومت آنتی بیوتیکی (یا مقاومت ضد میکروبی – AMR) یک تهدید بزرگ برای سلامت انسان در سراسر جهان است و استافیلوکوکوس اورئوس به یکی از بدنام ترین پاتوژن های مقاوم به چند دارو تبدیل شده است.

یک مطالعه اخیر که در سال 2019 به اثرات سلامتی AMR پرداخته است، نشان می دهد که این عامل با یک میلیون مرگ در سراسر جهان در نتیجه عفونت هایی که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند، مرتبط است.

استافیلوکوکوس اورئوس در 30 درصد جمعیت یافت می شود، در مجاری بینی و روی پوست زندگی می کند و به طور کلی باعث عفونت نمی شود. تا همین اواخر، عفونت MRSA یک مشکل بیمارستانی در نظر گرفته می شد و بیماران عمدتاً کسانی بودند که سیستم ایمنی از قبل موجود داشتند.

با این حال، در طول 20 سال گذشته، به دلایل پیچیده و تنها تا حدی شناخته شده، افزایش عفونت در سطح جامعه حتی در میان افراد سالم وجود داشته است، که باعث ایجاد احساس فوریت برای یافتن راه‌های جدید برای مبارزه با این مشکل شده است. .

دکتر. لبی گفت: درمان های جدید برای درمان عفونت ها به فوریت مورد نیاز است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا