فرهنگ و هنر

ایران ارزان پا بر جا نمانده است/ میرزا کوچک؛ یکی از پیشگامان نهضت اسلامی

مجله تفریحی زیباروز/گیلان رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه این کشوری که امروز به دست ما رسیده به همت بزرگانی از جمله میرزا کوچوک حفظ شد، گفت: نسل های آینده باید در کنار این کشور بایستند و بدانند که ایران است. ارزان نیامد.. هست.

غلامعلی حداد عادل در اولین اجلاس کنگره بین المللی میرزا کچچ خان جنگلی که در تالار برج میلاد تهران برگزار شد، با اشاره به شهادت میرزا در 20 دی 1300، به فرارسیدن یکصدمین سالگرد شهادت میرزا اشاره کرد. شهادت او و گفت: میرزا بر ایمان در سن 41 سالگی و آرمان هایش درگذشت.

وی پرورش چنین فرزندان قدبلندی را در آغوش به همه مردم ایران به ویژه گیلانیان تبریک گفت و افزود: سرکوب نهضت جنگل ارتباط مستقیمی با کودتای 1378 انگلیس دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به فاصله 14 ساله پیروزی مشروطه تا کودتای 1299 تصریح کرد: در این 14 سال انگلیسی ها عده ای را در نقاط مختلف ایران تشویق و تقویت کردند تا ایجاد اختلال برای دولت مرکزی اما مردان نجیب و مؤمنی چون میرزا کوچک خان برای نجات ایران وارد میدان شدند.

حدادعادل با بیان اینکه انگلستان رضاخان را پیدا کرد و تصمیم گرفت او را گام به گام با کودتا به سلطنت برساند، اظهار داشت: در سال های 1299 تا 1304 یکی از برنامه های انگلستان سرکوب نهضت های محلی و ایالتی بود و به همین دلیل او را به سلطنت رساند. مقابل شخصیتی مثل میرزا ایستاد که بیگانگان را در دستش نگذاشت و همان شد که شد.

وی میرزا را مردی طلبه و روحانی دانست و یادآور شد: با اتفاقاتی که پس از مشروطه رخ داد، چشم میرزا به افق های جدیدی باز شد و به همین دلیل وظیفه خود را نجات مردم و کشور می دید. میرزا در واقع افکار بسیار روشنی داشت و ایمان به خدا، صداقت، استقامت، شجاعت، عشق به وطن، عشق به مردم، عدالت خواهی، علاقه به پیشرفت ایران و ایمان راسخ به اسلام از حقایق درخشان شخصیت او بود، حتی افرادی که در توصیف خود با میرزا موافق نبودند، مجذوب ایمان و منش والای او بودند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه همه میرزا را به پاکی، عظمت، ایمان، اخلاق و نجابت او می ستایند، خاطرنشان کرد: باید از نگاه به نهضت میرزا درس های مختلفی گرفت و به نسل جوان یادآور شد که این سرزمینی است که امروزه به کوشش بزرگانی که یکی از آنها میرزا و یارانش بوده اند حفظ شده است. در واقع نسل های آینده باید در کنار این کشور بایستند و بدانند که ایران عقب نمانده است.

وی با اشاره به حضور بیگانگان در 100 سال پیش در این کشور افزود: جوانان باید بدانند تزارهای انگلیس و روسیه در ایران چه کردند و بدانند که امروز بی بی سی که نشان دهنده محبت ملت است در واقع بلندگوی یک کشور استعماری.» و چگونه خارجی ها با استقلال کشور بازی کردند.

حداد عادل نهضت جنگل را حاوی درس های زیادی دانست و تصریح کرد: هر یک از این حرکت ها که در تاریخ سرکوب شد، گامی به سوی پیروزی نهایی بود، بنابراین هرگز نباید به بیگانگان و دشمنان اعتماد کرد و در جنبش جنگل هر جا که این اتفاق پشت سرش افتاد همچنین هنگام حرکت باید مراقب مزاحمان بود و متأسفانه در حرکت میرزا آثار مزاحم دیده می شود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ وحدت، یادآور شد: وحدت چیزی است که بیش از هر چیز دیگری در انقلاب اسلامی به آن نیاز داریم. آرمانی که میرزا به عنوان یک کشیش در سر داشت و می خواست ایران را از دست دشمن نجات دهد و دست بیگانگان را قطع کند، 57 سال پس از شهادت مظلومانه خود به دست کشیشی دیگر و با همت مردم ایران و تقدیم 100 هزار شهید محقق شد و از این رو این ملت امروز به میرزا که از پیشگامان نهضت اسلامی است و تاوان حفظ استقلال خود را می پردازد اما در مقابل بیگانگان سر تعظیم فرود نمی آورد.

خسرو معتضد، پژوهشگر تاریخ نیز گیلان را دروازه اروپا در 100 سال گذشته دانست و گفت: میرزا کوچوک برای نجات جان و مال و ناموس ملت از دست بیگانگان کار کوچکی کرد، زیرا نیروهای تزاری منحل شدند. روسیه پس از انحلال ارتش در ایران ماند و هیچ چیز نتوانست جلوی آنها را بگیرد.

وی با بیان اینکه میرزا مانع فرار عنان از دست سربازان خارجی شد، تصریح کرد: میرزا هم زیبا بود و هم خوش تربیت، اما برخی از نادانان می گویند میرزا به دنبال تجزیه طلبی بود اما میرزا اصلاً ایران را نمی خواست. تجزیه و تحلیل

این پژوهشگر تاریخ میرزا را مسلمان دانست و اظهار داشت: میرزا پیرو آداب اسلامی بود و از این رو پیشرو به تمام معنا ایرانی و مسلمان بود.

معتضد با بیان اینکه نهضت میرزا نشان داد که نیازی به تکیه بر بیگانگان نیست، خاطرنشان کرد: میرزا مدافع یکپارچگی و یکپارچگی ایران بود و خواستار استقلال ایران بود و به همین دلیل در دل ملت جای دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا