عمومی

ایستادن بر بام دنیا چقدر آب می‌خورد؟

سال 1401 با صعود پنج کوهنورد ایرانی به قله اورست آغاز شد. این نشان دهنده افزایش علاقه به فتح مرتفع ترین قله جهان است. با این حال، صعود به اورست یکی از گران ترین کارها است و ورزشکارانی که وارد این ماجراجویی می شوند باید هزینه های زیادی را متحمل شوند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، شهروند آنلاین وی ادامه داد: طبق برنامه زمان کل رسیدن به نپال تا پایان صعود بین 45 تا 60 روز در نظر گرفته شده است (شرایط آب و هوایی موثر است) و همانطور که گفته شد موفقیت یا عدم موفقیت صعود بستگی به شرایط دارد. ” او نوشت. جو و قدرت بدنی یک کوهنورد را دارد.

اما چگونه این صعود آسان تر می شود؟ در نپال شرکت‌هایی وجود دارند که کوهنوردان را از لحظه حضور در نپال تا قله ردیابی می‌کنند که بسته به امکاناتی که ارائه می‌کنند و حمایتی که انجام می‌دهند، قیمت آن‌ها از 40000 تا 120000 دلار متغیر است. این شامل تمام غذا، محل اقامت، اقامت در لوکلا، راهنماها و باربرها، و مجوزها و گواهی های کوهنوردی است. کوهنوردانی که قصد صعود به اورست را دارند با این شرکت قرارداد می بندند و مبلغی را برای صدور مجوز پرداخت می کنند.

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته، اینترنت در مسیر صعود به اورست در دسترس است و کوهنوردان می توانند با پرداخت هزینه در کمپ پایه و اعلام مکان خود به خانواده از آن استفاده کنند. طبق تعرفه ها هر گیگ اینترنتی بین 50 تا 60 دلار به فروش می رسد. یک تلفن ماهواره ای نیز حدود 5 دلار در دقیقه قیمت دارد.

لباس های خاصی برای صعود به اورست وجود دارد که البته از نظر قیمت با لباس های معمولی پیاده روی متفاوت است. لباسی که باید در مرحله نهایی صعود پوشیده شود، از 1000 دلار شروع می شود و هیمالیا نورد باید کفش های سه لایه حدود 1000 دلار داشته باشد. کوله پشتی و سایر وسایل شخصی نیز قیمتی دارند.

کوهنوردی هم نیاز به بیمه دارد و هر کوهنوردی که می خواهد در این مسیر شیب دار قدم بگذارد باید این کار را انجام دهد تا خدای ناکرده اگر اتفاقی افتاد از خدمات بیمه استفاده کند. چندین شرکت بیمه در دنیا وجود دارد و برای صعود به اورست حدود 200 تا 300 دلار نیاز است و ممکن است هزینه بیشتری نیز داشته باشد.

حال پس از آشنایی با هزینه هایی که یک کوهنورد در مسیر رسیدن به اورست باید بپردازد، اگر بخواهیم کمترین مبلغ را که همان 40 هزار دلار است با دلار فعلی حدود 30 هزار تومان در نظر بگیریم، حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان می شود. البته به این مبلغ باید هزینه پوشاک، تجهیزات، اینترنت، بیمه و پرواز رفت و برگشت به نپال را نیز اضافه کرد که در مجموع و در پایین ترین سطح برای یک کوهنورد ایرانی به یک میلیارد و 500 تا یک میلیارد و 800 میلیون تن می رسد. .

«جالب است که انجمن کوهنوردی هیچ هزینه ای متقبل نمی شود و مردم باید این مبالغ را شخصاً پرداخت کنند تا بتوانند بر بام دنیا بایستند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا