عمومی

این معدنکاری را متوقف کنید؛ تخریب وسیع منابع ملی به اسم کارآفرینی

زمین لغزش های بزرگ دره نور در البرز مرکزی در جهت گسل های اصلی – مانند گسل بلده – و روی گسل دگرگونی گسل مهم البرز شمالی رخ داده است. هیچ زمین لرزه تاریخی قابل توجهی در منطقه دره نور ثبت نشده است، اما رانش زمین غول پیکر در این دره نشان می دهد که چندین زمین لرزه بزرگ در دوران ماقبل تاریخ رخ داده است.
از سوی دیگر، رانش زمین رازانه در شمال دره بلده به عرض حدود 13 کیلومتر از دوآب غرب روستای رزن و به طول حدود 3 کیلومتر (در جهت حرکت آوار و کوه به سمت جنوب و به داخل دره بلده رخ داده است. ). معدن شن و ماسه در ابتدای این جاده و محل لغزش رزین علاوه بر آلودگی زیاد محیطی باعث کوچک شدن پنجه لغزنده و ناپایداری آن شده و ادامه پیدا می کند. اگرچه رئیس اداره محیط زیست آمل حادثه 1.1.1401 را در نظر نگرفت. مرتبط با حفاری شن – ابتدای جاده بلده – معاون وزیر راه گفت: این گرد و غبار ناشی از ریزش کوه به داخل معدن خصوصی بوده که تلفات جانی نداشته است. .

به طور حتم امروز اداره کل راهداری استان مازندران در این خصوص شکایت خواهد کرد زیرا حتی اگر این معدن در جاده نباشد در صورت عملیاتی که باعث کاهش بینایی در محور هراز شود با هماهنگی راهداری باید “انجام شد”. معدن و محور هراز دورتر هستند و رودخانه ای بین آنها وجود دارد. رانش زمین در 13 آوریل 1401 پس از اولین بهار بهار رخ داد. البته در تعطیلات نوروزی آتش معدن به ظاهر بسته بود، اما در اواخر اسفند 1400 این عملیات برای استخراج معدن ادامه یافت.

در تاریخ 21 خرداد 1396 یک بولدوزر و یک لودر در قسمت پایین جعبه کوه کار می کردند و قبلاً توصیه شده است که سنگ از بالا با توجه به محدودیت های منابع طبیعی برداشته شود. اداره معادن به ویژه راه های هراز و اصرار صاحب معدن برای ادامه برش، استخراج در پایین دست و از جلوی پاشنه لغزنده انجام می شود.

در روز حادثه 1396/3/16 راننده بولدوزر جان باخت و دو کارگر به شدت مجروح شدند. این نوع عملیات معدنی البته مداخله و تخریب طبیعت در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی است. منطقه حفاظت شده هراز در سال 1380 در زمینی به وسعت 15000 هکتار به ثبت رسیده است. این منطقه از 25 کیلومتری شرق بلده شروع شده و در حدود 33 کیلومتری جنوب آمل ادامه دارد، بنابراین راه بلده به آمل در جهت رزانه، راضیه، هردورود، روستای شاهزید بالا به سمت شمال و شمال شرق این منطقه حفاظت شده است. منطقه حفاظت شده هراز تقریباً قسمت میانی حوضه رودخانه هراز را در بر می گیرد.

رودخانه هراز (تقریباً از کیلومتر 71 جاده هراز) تا مصب رودخانه بلده نور (نزدیک روستای هردرود) این منطقه را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می کند. ارتفاعات این منطقه تا اوایل دهه 60 پایه و اساس قدیمی ترین جنگل های هیرکانی بود، جنگل جنوب روستای رزن و شرق لسی کوه از آخرین بازمانده های این جنگل هاست.
تداوم معادن و قطع درختان در ناپایداری زمین لغزش البرز مرکزی علاوه بر تشویق رانش زمین، موجب تخریب جنگل ها و منابع آبی و زمینی می شود. این روند باید با توجیه کارآفرینی و البته سرپوش گذاشتن بر آسیب ها و تخریب های گسترده منابع ملی متوقف شود.

* چاپ شده در روزنامه اعتماد / چهارشنبه 15 فروردین 1401.

دکمه بازگشت به بالا