اقتصادی

بازار بلیت‌های خارجی را به ایرلاین‌های خارجی داده‌ایم


دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ضمن تشریح مشکلات این حوزه اظهار کرد: بازار بلیت‌های خارجی را به ایرلاین‌های خارجی داده‌ایم.
به گزارش مجله تفریحی زیباروز، مقصود اسعدی سامانی در حاشیه دهمین جلسه ستاد پیگیری رفع موانع سرمایه گذاری با انجمن‌ها و تشکل‌ها که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، با تاکید اینکه هیچ قانونی دال بر اینکه تغییر قیمت بلیت هواپیما باید از سوی ستاد تنظیم بازار تصویب و تعیین شود، وجود ندارد، گفت: ستاد تنظیم بازار در حالی به تعیین قیمت بلیت هواپیما ورود کرده است که اساسا قانونی در این مورد وجود ندارد.

او با اشاره کاهش قیمت بلیت هواپیما در سال گذشته اظهار کرد: آذرماه سال گذشته قیمت بلیت هواپیما تا ١۵ درصد کاهش پیدا کرد و قرار بر این بود که بابت این همراهی شرکت‌های هواپیمایی، دولت هم نسبت به حمایت از شرکت‌ها اقدام کند که حمایتی از سوی دولت دیده نشد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: در حال حاضر بلیت هواپیما با نرخ‌های آذرماه سال گذشته به فروش می‌رسد که این ارقام هزینه‌های شرکت‌ها را پوشش نمی‌دهد و در حال حاضر اکثر شرکت‌های هواپیمایی زیان‌ده‌اند.

سامانی در مورد هزینه تمام شده هر صندلی پرواز گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر صندلی پرواز ۴٠ دلار است اما قیمت تحقق یافته و قیمتی در حال حاضر اعمال شده ١٧ دلار است. در مذاکراتی با سازمان هواپیمایی داشتیم بر روی نرخ هر صندلی ٣۵ دلار توافق کردیم و بر اساس آن، در شورای عالی هواپیمایی با افزایش ٣٠ درصدی نرخ بلیت هواپیما موافقت کرد اما جلوی اعمال آن را گرفتند و فاصله بین ١٧ دلار تا ٣۵ دلار برای هر صندلی ضرری است که نصیب شرکت‌های هواپیمایی می‌شود.

اسعدی سامانی با تکذیب واکنش به این اقدام ستاد تنظیم بازار با عدم فروش بلیت در بازار تاکید کرد: امکان عدم فروش و عرضه بلیت هواپیما وجود ندارد و این اقدام به ضرر خود شرکت‌های هواپیمایی است و سود شرکت‌ها بابت فروش بلیت است.

او ادامه دارد: از سوی دیگر وقتی برنامه پروازی ارائه می‌شود شرکت‌ها نمی‌توانند آن برنامه پروازی را انجام ندهند و رعایت نکنند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره کاهش فروش بلیت پروازهای خارجی به ویژه اروپا و شرق اروپا گفت: علاوه بر موضوع تحریم‌ها موضوع این است که هواپیما نداریم و هواپیماهایی که بتوانند در مسیرها فعال شوند زمین‌گیر شدند یا با محدودیت هوایپما مواجه هستیم و بازار بلیت‌های خارجی را به ایرلاین‌های خارجی داده‌ایم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا