بین الملل

بازتاب «پرتاب همزمان سه ماهواره‌ ایرانی» در رسانه‌های عربی

برای نخستین بار امروز (یکشنبه) سه ماهواره ایرانی، با ماهواره‌بر سیمرغ با موفقیت به فضا پرتاب شدند و این رویداد بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی به همراه داشت.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، در آستانه دهه فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ماهواره‌های «مهدا»، «کیهان ۲» و «هاتف ۱» ساعاتی پیش با موفقیت در مدار قرار گرفتند.

این برای نخستین بار است که سه ماهواره ایرانی با ماهواره‌بر سیمرغ با موفقیت به فضا پرتاب شدند. ماهواره «مهدا» از ماهواره‌های سبک وزن پژوهشگاه فضایی ایران برای آزمایش زیرسامانه‌های توسعه یافته ماهواره‌ای طراحی ساخته شده است. ماهواره مهدا ماهواره‌ای تحقیقاتی است که مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است و نانوماهواره‌های کیهان ۲ و هاتف ۱ نیز توسط شرکت صنایع الکترونیک ایران وزارت دفاع (صاایران) طراحی و آماده پرتاب شده‌اند.

ماموریت اصلی این ماهواره، بررسی صحت عملکرد ماهواره‌ بر سیمرغ در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملکرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضا است.

نانوماهواره «کیهان ۲» از ماهواره‌های مکعبی شرکت صاایران برای اثبات فناوری موقعیت‌یابی فضاپایه طراحی شده است.نانوماهواره «کیهان ۲» امکان تعیین موقعیت را به‌صورت بومی و مستقل از سامانه‌های موقعیت‌یابی جهانی، برای گیرنده‌های زمینی فراهم می‌کند.

نانوماهواره «هاتف ۱» از ماهواره‌های مکعبی شرکت صاایران برای اثبات فناوری مخابرات باند باریک با کاربرد اینترنت اشیاء ساخته شده است.

ماهواره‌بر «سیمرغ » با سوخت مایع دو مرحله‌ای در وزارت دفاع ساخته شده است.ماهواره‌بر «سیمرغ» در هفتمین پرتاب تحقیقاتی خود توانست با تزریق چندگانه ماهواره‌ها، دریچه‌ای جدید در پرتاب‌های فضایی کشور باز کند.

این پرتاب موفقیت‌آمیز یازدهمین پرتاب فضایی موفق در دولت سیزدهم است.

بازتاب «پرتاب همزمان سه ماهواره‌ ایرانی» در رسانه‌های عربی

شبکه لبنانی المیادین در این باره نوشت: ایران سه ماهواره مهدا، کیهان۲ و هاتف۱ را با ماهواره‌بر سیمرغ با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

روزنامه الشرق الاوسط نیز نوشت که ایران برای اولین بار به‌طور همزمان سه ماهواره را به‌وسیله ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب کرد.

این روزنامه سعودی در ادامه به جزئیات و ویژگی‌های سه ماهواره مهدا، کیهان۲ و هاتف۱ پرداخت.

روزنامه القدس العربی نیز در تیتری مشابه نوشت که ایران برای اولین بار به‌طور همزمان سه ماهواره به فضا پرتاب کرد.

ایران روزنامه همچنین جزئیات پرتاب ماهواره‌های مهدا، کیهان۲ و هاتف۱ را منتشر کرد.

شبکه التلفزیون العربی هم این تیتر را انتخاب کرد« به طور همزمان؛ سه ماهواره ایرانی در مدار قرار گرفتند.»

این شبکه قطری در ادامه نوشت که ایران امروز برای اولین بار با استفاده از ماهواره‌بر سیمرغ به‌طور همزمان سه‌ماهواره به فضا پرتاب کرد.

بازتاب «پرتاب همزمان سه ماهواره‌ ایرانی» در رسانه‌های عربی

روسیاالیوم نیز نوشت: برای اولین بار؛ ایران به‌طور همزمان سه ماهواره به فضا پرتاب کرد.

این شبکه با انتشار تصاویر و ویدیو در این خصوص، جزئیات پرتاب ماهواره‌های مهدا، کیهان۲ و هاتف۱ را بازتاب داد.

خبرگزاری معا نیز در این باره نوشت: برای اولین بار با موفقیت انجام شد؛ ایران سه ماهواره به‌طور همزمان به فضا پرتاب کرد.

این خبرگزاری فلسطینی نیز جزئیات این پرتاب را منتشر کرد.

روزنامه النهار هم نوشت: ایران امروز به‌طور همزمان سه ماهواره را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

پایگاه خبری صدی‌البلد نیز نوشت که ایران با موفقیت سه ماهواره به‌طور همزمان به فضا پرتاب کرد.

این پایگاه خبری به جزئیات این پرتاب موفقیت‌آمیز نیز پرداخت.

براساس این گزارش، دیگر رسانه‌های عربی نیز پرتاب موفقیت‌آمیز سه ماهواره ایرانی به فضا را بازتاب دادند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا