فرهنگ و هنر

بازسازی و مرمت مسجد سرخ ساوه رونمایی شد

مجله تفریحی زیباروز/ مرکز همزمان با ولادت حضرت امام جواد (ع) و حضرت علی اصغر (ع) مراسم رونمایی از مرمت مسجد سرخ ساوه به عنوان یکی از اماکن تاریخی و مذهبی باشکوه و ماندگار این شهرستان برگزار شد.

شامگاه جمعه 23 بهمن ماه امام جماعت ساوا در جمع نمازگزاران این مسجد فرمودند: وقتی به نعمت های الهی رسیدیم باید شاکر خداوند متعال باشیم و قدر این نعمت را بدانیم.

حجت الاسلام جعفر رحیمی افزود: مرمت این مسجد اقدامی ارزشمند و ارزشمند است که با نظارت میراث فرهنگی و با مشارکت ائمه جماعات، نمازگزاران و خیرین انجام شده است.

وی بیان کرد: مسجد سرخ ساوه که یکی از بناهای تاریخی و بناهای ارزشمند واقع در مسجد انقلاب این شهرستان است شناسنامه شهر ساوه است و باید با کمک خیرین همواره سکونت داشته باشد.

امام جمعه ساوه گفت: این مسجد در دوره سلجوقی 900 سال پیش ساخته شده و در دوره های مختلف تاریخی مرمت شده است و باید همواره در حفظ و نگهداری آن اهتمام جدی داشت.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، امام جماعت مسجد سرخ نیز گفت: برای مرمت اخیر مسجد سرخ با همکاری اداره میراث فرهنگی و خیران حدود سه میلیارد ریال هزینه شده است.

آیت الله حاج سید محمد صالح تهجدی افزود: این مسجد در 30 سال گذشته در چند مرحله بازسازی شده است.

وی بیان کرد: محراب و صحن اندرونی مسجد سرخ به طرز باشکوهی با گچ بری آیات قرآن کریم تزیین شده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

وی گفت: نام مسجد سرخ از نظر تزیینات سرمه ای و کتیبه های قرمز رنگ با الهام از محصول انار این شهر برپا شده و اطراف مسجد را نقاشی کرده اند. در کنار مسجد سرخ مناره بنایی وجود دارد که یادگاری از دوره سلجوقی است.

گفتنی است در انتهای بافت تاریخی و مذهبی میدان انقلاب ساوه، مناره 14 متری و مسجد جامع این شهر قرار دارد که از مساجد باقی مانده از بدو اسلام در کشور است.

می گویند مسجد جامع ساوه در محل آتشکده ای ساخته شده است. کاوش های باستان شناسی در منطقه آوه در جنوب ساوه به قدمت 7000 ساله این منطقه اشاره دارد.

مسجد سرخ با شماره ۲۹۴۰۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا