عمومی

بازی اجبار در پیش‌دبستانی – مجله تفریحی زیباروز

اگرچه یافتن پیش دبستانی دولتی با شهریه عادلانه به خصوص در شهرهای بزرگ دشوار است، اما یافتن و ثبت نام در پیش دبستانی های غیردولتی برای همه خانواده های توانمند بسیار آسان است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، این روزنامه مربای مربا او می‌نویسد: «پیش‌دبستانی‌های دولتی اصلاً نادر نبودند و خانواده‌ها مجبور شدند به پیش‌دبستانی‌های غیردولتی روی بیاورند. برعکس، پیش دبستانی های دولتی باید توسعه می یافتند تا سند تحول بنیادین آموزش روی زمین برجسته نشود و خانواده ها مجبور نباشند هزینه های زیادی را برای تحصیل فرزندان خردسال خود بپردازند. اما اکنون تمام این مهلت ها متوقف شده و یافتن پیش دبستانی های وابسته در مدارس دولتی به چالشی جدی برای والدین تبدیل شده است. چالش خانواده ها دو جنبه دارد: ثبت نام در پیش دبستانی های غیردولتی و ایجاد هزینه یا رد شدن از پیش دبستانی.

به هر حال، گزینه اول، دستیابی به کودک و خانواده است، اما گزینه دوم، آغاز بی عدالتی تربیتی است. بخش قابل توجهی از کودکان تنها به دلیل فقدان موسسات عمومی پیش دبستانی و ضعف بنیه خانواده از آموزش پیش دبستانی محروم می شوند. تبعیض که تا مراحل بعدی تحصیل مانند دومینو است در سایه دانش آموزان رخ می دهد.

پیش دبستانی های دولتی کجا رفته اند؟

اساسنامه ریاست پیش دبستانی در سال 1382 به تصویب شورای آموزش عالی رسید و با اینکه حدود 19 سال از آن زمان می گذرد، همچنان ریاست پیش دبستانی بلاتکلیف ترین بخش آموزشی در سیستم آموزشی ما است. از یک سو بر توسعه کمی و کیفی پیش دبستانی ها تأکید می شود و از سوی دیگر بر گسترش توان و پرهیز از تحمیل هزینه های خانواده تأکید می شود، اما هر چه زمان می گذرد این دو تأکید روز به روز کم رنگ می شوند؛ در حالی که این دو تأکید بر رشد کمّی و کیفی مراکز پیش دبستانی تأکید دارند. این روزها به سختی می توان موسسات پیش دبستانی را در مدارس دولتی یافت که شهریه معقول تری نسبت به مدارس غیردولتی دارند.

مادر یکی از کودکانی که امسال باید در پیش دبستانی ثبت نام کند در گفت وگو با جام جم از این وضعیت گلایه می کند و می گوید در محل سکونت آنها مرکز دولتی وجود ندارد و نزدیکترین پیش دبستانی دولتی در همین حوالی است. پدر این کودک پنج ساله نیز برای ما توضیح می دهد که کودک نمی تواند در پیش دبستانی ثبت نام کند زیرا نمی تواند به سازمان های مردم نهاد پرداخت کند.

برای اینکه بدانیم چرا با وجود اینکه سند تحول بر توسعه ملایم پیش دبستانی های دولتی تاکید دارد، کاری انجام نمی شود، با مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش تماس گرفتیم که او گفت فعلا اظهار نظر نمی کند. در سازمان آموزش و پرورش کشور که یک سال پیش به صورت رسمی تاسیس شده و متولی آموزش پیش دبستانی است، این مسئول از انجام مصاحبه رسمی خودداری کرد اما یکی از مسئولان آگاه در این سازمان توضیحات تشویقی را به جام جم داد.

وی با بیان اینکه چرا پیش دبستانی های غیردولتی کم هستند، تصریح کرد: طبق قانون تنها در مناطق عشایری، روستایی و دوزبانه که کودکان نیاز به آموزش پیش دبستانی دارند، دولت موظف است آموزش رایگان پیش دبستانی ارائه دهد. در سایر حوزه ها اگر مدیران مدارس دولتی بخواهند پیش دبستانی راه اندازی کنند دوره برگزار می شود و اگر نخواهند پیش دبستانی ایجاد نمی شود.

وی همچنین توضیح داد که چرا همه چیز به اراده مدیران مدارس بستگی دارد، زیرا مدیریت موسسات پیش دبستانی کار بسیار زیادی است و برخی از مدیران تمایلی به این کار ندارند. در حالی که برخی از مدارس دولتی فضای کافی برای آن ندارند.

این هزینه ها بالاست

اگرچه یافتن پیش دبستانی دولتی با شهریه عادلانه به خصوص در شهرهای بزرگ دشوار است، اما یافتن و ثبت نام در پیش دبستانی های غیردولتی برای همه خانواده های توانمند بسیار آسان است. پایش جام جم نشان می دهد که برخی از این پیش دبستانی ها در مناطق متوسط ​​شهر تهران تا حدود هشت میلیون تن شهریه دریافت می کنند و مراکزی که قیمت منصفانه تری دارند کمتر از چهار میلیون تن دریافت نمی کنند.

چرا این وضعیت و چرا سدی به نام شهریه مانع برخی است، از یکی از مسئولان آگاه در سازمان آموزش و پرورش پرسیدیم که پاسخ وی قابل تامل بود. وی گفت: دولت برای پیش دبستانی ها جز در مناطق عشایری و روستایی بودجه ای در نظر نمی گیرد. بنابراین، بیشتر پیش دبستانی ها توسط بخش خصوصی اداره می شوند که این امر مستلزم پرداخت شهریه نیز می باشد.

بنابراین جای تعجب نیست که سال گذشته از حدود 1.5 میلیون دانش آموز کلاس اولی، حدود 70 درصد به پیش دبستانی رفتند و اکثریت قریب به اتفاق آنها مراکز غیردولتی را انتخاب کردند.

تناقض عجیب

طبق قانون، حضور کودکان در پیش دبستانی اجباری نیست و آموزش در این دوره کاملاً به خواست خانواده بستگی دارد، اما شواهد نشان می دهد که اگرچه صحبت از اقتدار به میان می آید، اما در عمل چیزی جز اجبار وجود ندارد.

مربی یکی از مراکز پیش دبستانی تهران روز گذشته به جام جم توضیح داد که اگرچه گفته می شود شرکت در این دوره اختیاری است، اما زمانی که کودک برای ثبت نام در کلاس اول ابتدایی اقدام می کند، خانواده او موظف به ارائه مدرک می شوند. برای صدور گواهینامه، کودک باید در یک دوره تابستانی فشرده شرکت کند.

از این رو از یکی از مسئولان آگاه در سازمان آموزشی کشور پرسیدیم که چرا تکلیف این تناقض مشخص نشده و چرا نهاد پیش دبستانی به موضوع اجباری تبدیل نمی شود که وی باز هم پاسخی بحث برانگیز داد. اگر قرار است پیش دبستانی اجباری شود، باید رایگان باشد و دولت باید تمام هزینه ها را تقبل کند، اما دولت از نظر مالی توانایی انجام این کار را ندارد.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا