بین الملل

باقری: مذاکرات هیچ‌وقت متوقف نشده و ایران همواره در میز مذاکره حاضر بوده است

سرپرست وزارت خارجه ایران در ارتباط با آخرین وضعیت مذاکرات ایران و آمریکا گفت: ما همواره با طرف‌های مذاکراتی، مذاکرات را ادامه داده‌ایم و هیچگاه انقطاعی در این مسیر صورت نگرفته است، چراکه ایران برای تبیین مواضع خود، رفع سوء‌تفاهم‌ها و دستیابی به راه حل پایدار همواره در پشت میز مذاکره حاضر بوده است و در راستای تحقق منافع خود قدم برداشته است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در لبنان حضور دارد، در یک کنفرانس خبری در محل سفارت ایران در بیروت، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

باقری در ابتدای این نشست با تشکر از سفر وزیر خارجه و رئیس پارلمان لبنان به تهران برای ادای احترام به شهدای خدمت، گفت: تعامل و همکاری ایران و لبنان ریشه در تاریخ دارد. ما همواره در رایزنی و مشورت با دوستان لبنانی هستیم اما این بار به طور خاص برای سپاسگزاری از دولت، مردم و شخصیت‌های عالی‌مقام لبنانی به لبنان آمدم تا حضوراً از آن‌ها به خاطر همدلی و همراهی با مردم و دولت ایران در پی شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه شهید جمهوری اسلامی ایران تشکر و سپاسگزاری کنم.

سرپرست وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: امروز سی‌وپنجمین سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) است. گرامی می‌داریم راه و یاد این شخصیت بزرگ جهان اسلام را. برای علو درجات ایشان دعا می‌کنیم و از خداوند متعال طلب می‌کنیم تا بتوانیم مسئولانه راه ایشان را که مسیر اصلی آن، صیانت از حرکت مقاومت و حرکت به سوی حمایت از ملت مظلوم فلسطین بود، با قدرت ادامه دهیم.

او در ادامه درگذشت مادر «سید حسن نصرالله» مادر دبیرکل حزب‌الله لبنان را به سید مقاومت و دولت، ملت و شخصیت‌های لبنانی تسلیت گفت.

مناسبات ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد

باقری در پاسخ به سوالی درباره با روابط تهران-ریاض گفت: مناسبات ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد. از زمانی که روابط ۲ کشور به صورت رسمی احیا شد تاکنون اقدامات و تلاش‌های زیاد، جدی و موثری برای گسترش مناسبات در زمینه‌های مختلف انجام شده است. ایران و عربستان اراده جدی دارند که با تعامل و همکاری با یکدیگر در کنار دیگر کشورهای منطقه، منطقه‌ای همراه با آرامش ایجاد کنند .

او با اشاره به رایزنی‌های اخیر خود با وزیر خارجه عربستان گفت : در این رایزنی‌ها در مورد آخرین تحولات فلسطین و جنایت‌های اخیر رژیم صهیونسیتی در غزه و رفح گفت‌وگو داشتیم و ۲ طرف تاکید داشتیم که باید اقدامات موثر، جدی و نتیجه بخش برای کمک به مردم فلسطین و توقف این جنایت‌ها انجام شود.

باقری در پاسخ به سوالی در مورد طرح اخیر بایدن در ارتباط با آتش بس در غزه گفت : مقاومت در میدان ثابت کرده است که از بلوغ کافی برای تصمیم گیری در مورد موضوع فلسطین برخوردار است .

سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: بارها مقاومت اعلام کرده در صورت توقف جنایت‌ها و نسل کشی رژیم صهیونیستی و عقب نشینی کامل اشغالگر از غزه، آزادی اسرای فلسطینی حاضر است که  مسیر سیاسی را با جدیت پیگیری کند.

باقری  در بخشی دیگر از اظهارات خود گفت : امروز صهیونیست ها در هیچ جامعه ای جایگاه و  مشروعیت ندارند  و افکارعمومی  دنیا رژیم صهیونسیتی  را به عنوان یک رژیم کودک کش می شناسند .

باقری ادامه داد : بحث‌هایی که در مورد عادی سازی مطرح می‌شود ترفندهای ناکام و شکست خورده‌، برای جبران شکست رژیم صهیونیستی و حامیانش به ویژه آمریکا در عرصه حمایت از رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین  است

سرپرست وزارت امور خارجه در بخش دیگر صحبت‌های خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تهاجم صهیونیست‌ها به مردم غزه همواره تلاش داشته که که هرچه زودتر این تهاجم و نسل کشی متوقف شود، تصریح کرد: امروز نیز در گفتگو با مقام‌ های عالی  رتبه لبنان در ارتباط با موضوع آتش بس، توقف جنایت‌های صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین به ویژه در رفع و حمایت از مردم فلسطین رایزنی و گفت وگو  کردیم و بر  اهمیت برگزاری  نشست فوق العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی برای انجام یک حرکت جمعی جهت حمایت از مردم فلسطین و توقف جنایت‌های صهیونیست‌ها تاکید داشتیم .

علی باقری همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین وضعیت مذاکرات ایران و آمریکا  و اخبار منتشر شده در مورد رایزنی‌های تهران و واشنگتن در عمان پیش از سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور  گفت : ما همواره با طرف‌های مذاکراتی، مذاکرات را ادامه داده‌ایم و هیچگاه انقطاعی در این مسیر صورت نگرفته است، چرا که ایران برای تبیین مواضع خود ،رفع سوء تفاهم‌ها و دستیابی به راه حل پایدار همواره در پشت میز مذاکره حاضر بوده است و در راستای تحقق منافع خود قدم برداشته است.

علی باقری در ادامه صحبت‌های خود در این نشست خبری در پاسخ به سوالی تصریح کرد: صهیونیست علی رغم حمایت همه جانبه آمریکا طی ۸ ماه گذشته در یک منطقه محاصره شده درمانده شده‌اند و به دنبال این هستند که از این باتلاق نجات پیدا کنند و در همین چهارچوب اینکه بخواهند چشم چپی به سرزمین عزیز لبنان و مقاومت مقتدر آن داشته باشد باید این موضوع را  از ذهن خود دور  کرده و آن را فراموش کنند.

سرپرست وزارت خارجه با بیان اینکه به اذعان مقامات غربی، رژیم صهیونیستی در باتلاق غزه گرفتار شده است گفت: قاعدتاً اگر صهیونیست‌ها عقلانیتی داشته باشند هیچگاه با توجه به این وضعیت خود را گرفتار مقاومت پرقدرت لبنان نمی‌کنند .

علی باقری در پاسخ به سوالی در بخشی از صحبت‌های خود گفت:  به هم پیوستگی جریان مقاومت در سطح منطقه و محور بودن غزه در این فرایند، نشان می دهد چنانکه ریشه اصلی فتنه که توسط صهیونیست‌ها در غزه ایجاد شده خاموش شود، مدیریت دیگر جبهه‌ها مقاومت آسان‌تر خواهد بود. 

سرپرست وزارت خارجه گفت: موضع ثابت و راهبردی و همیشگی جمهوری اسلامی ایران حمایت از مثلث طلایی ارتش، ملت و مقاومت لبنان در برابر تجاوزکاران است.

سرپرست وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح بایدن در مورد آتش‌بس در غزه تاکید کرد: اینکه آمریکایی ها بعد از هشت ماه به فکر سازوکاری برای توقف نسل‌کشی افتادند در حالی که خودشان بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی هستند، نشان دهنده این است که آمریکایی ها تا چه حد در ارائه این طرح صداقت و راستی دارند.

در حال تکمیل…

دکمه بازگشت به بالا