استان ها

بخش عمده محور کرمان – راور تا اواسط سال آینده اجرا می‌شود

به گزارش خبرگزاری مجله تفریحی زیباروز؛ محمدرضا پورابراهیمی در نشست شورای اداری شهرستان راور با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده احداث کارخانه ذوب فولادسازی راور در باز زمانی یک سال و نیم انجام شده که این یک رکورد محسوب می‌شود، اظهار داشت: این پروژه آماده انجام تست سرد و گرم است.

وی با اشاره به اینکه کارخانه ذوب فولادسازی راور با هزار و 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری احداث شده، افزود: با بهره‌برداری از این کارخانه برای 300 اشتغال مستقیم ایجاد و دو برابر آن اشتغال غیرمستقیم خواهد داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سه موضوع در ارتباط با کارخانه فولاد راور پیگیری می‌شود که موضوع اول، برق این پروژه است، گفت: جمع‌بندی این بود که خط اختصاصی برای این پروژه اجرا شود که تفاهمنامه آن امضا شد تا هر چه سریع‌تر تامین برق 19 مگاواتی برای این پروژه را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه صنعتی در راور تنها مختص فولاد نیست و در موارد دیگر نیز نیاز به توسعه زیرساخت‌ها لازم توسعه صنعتی است، بیان کرد: نیاز به طرح جامع برق داریم و شهرستان راور به زودی به یکی از قطب‌های صنعتی شمال استان کرمان تبدیل خواهد شد.

پورابراهیمی با بیان اینکه تامین خوراک و مواد اولیه طرح بریکت سازی مجموعه فولاد راور به زغال‌سنگ نیاز دارد، ادامه داد: در این راستا در جلسه شورای معادن استان، این درخواست مطرح و مصوب شد.

وی با اشاره به اینکه قرار است ظرفیت معدنی زغال در اختیار شرکت فولاد راور قرار بگیرد تا برای زغال مورد نیاز خودشان استحصال انجام بدهند، گفت: برآورد می‌شود که با اجرای این طرح نیز برای 100 نفر اشتغال ایجاد شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه این مجموعه می‌تواند علاوه بر نیاز خود، زغال استحصال شده را به واحدهای دیگر ارائه کند، افزود: زغال در شرایط فعلی از ظرفیت بسیار بالای صادراتی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه موضوع دیگر کارخانه فولاد راور بحث تامین مالی این پروژه است، گفت: مقرر شد در کمیسیون اقتصادی مجلس برای اخذ تسهیلات به میزان هزار میلیارد تومان تامین منابع مالی برای طرح‌های توسعه فولاد راور از طریق بانک‌های عامل پیگیری شود.

پورابراهیمی با اشاره به اجرای پروژه دیگر این شرکت افزود: تولید لوله‌های بدون درز یکی دیگر از طرح‌های توسعه کارخانه فولاد راور است که در آینده نزدیک نهایی می‌شود و ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: تعهد ما در منطقه راور توسعه فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی برای حل مشکل اشتغال جوانان و مشکلات معیشتی مردم بوده و به نظر بنده مسئله‌ای مهم‌تر از این نیست.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه اگر مشکل معیشت مردم را حل نکنیم، به هدف‌گذاری آرمان‌های انقلابی نمی‌رسیم، تصریح کرد: مردم نشان دادند با وجود همه هجمه‌ها، پای انقلاب و نظام هستند و بخش عمده‌ای از حوادث اخیر کشور نیز به بحث اشتغال و اقتصادی برمی‌گشت.

وی با اشاره به اینکه راور یکی از شهرستان‌های برتر در بحث اجرای نیروگاه‌های خورشیدی خانگی (کوچک مقیاس) است، افزود: جلسه‌ای با مدیرعامل برق شمال استان داشتیم تا محدودیت‌ها و موانع سر راه توسعه ظرفیت برق خورشیدی را به حداقل برسانیم زیرا درآمد خوبی برای خانوارها و استفاده از ظرفیت انرژی‌های پاک است.

پورابراهیمی با اشاره به موضوعات ورزشی شهرستان راور افزود: چمن فعلی ورزشگاه شهرستان راور نیازمند ترمیم و بازسازی است که این موضوع در حال پیگیری است از سوی دیگر با توافقی که با خیرین داشتیم ظرف مدت 3 ما آینده چمن مصنوعی در مجاورت چمن طبیعی مجموعه شهید شبستری شهرستان راور نصب و آماده استفاده مردم این شهرستان قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به واگذاری زمین به مردم از سوی بنیاد مسکن گفت: توسعه روستایی برای ما حائز اهمیت است به دلیل ماندگاری جمعیت، امیدوار هستیم متقاضیان سریع‌تر بتوانند از تسهیلات روستایی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به جلسه‌ای که حدود یک ماه قبل با وزیر فرهنگ و ارشاد در کرمان برگزار شد، گفت: در این جلسه وزیر دستور حل مشکلات نیروی انسانی و زیرساخت‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را صادر کرد و به زودی نیروی انسانی این اداره فعال می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به امهال وام کشاورزان شمال استان کرمان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: براساس پیگیری‌های انجام شده کشاورزان تا پایان امسال مهلت دارند برای این مسئله مراجعه کنند.

پورابراهیمی با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با سازمان انرژی اتمی و سازمان محیط زیست برای آزادسازی پهنه‌های معدنی شهرستان راور، افزود: سازمان محیط زیست آماده است موضوعات مرتبط با ایجاد تفاهم‌نامه برای بهره‌برداری از معادن را با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان انجام دهد.

وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی پهنه‌های معدنی راور را قرق کرده، گفت: با رئیس این سازمان صحبت کردیم و اعلام آمادگی کردند که در قالب یک شرکت اکتشافی و حضور شرکت‌های بزرگ معدنی کار را جلو ببریم و همه مواردی که نیاز به فعال‌سازی دارد در قالب قرارداد با این دو سازمان را پیش می‌برند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بخشی از اعتبارت محور کرمان – راور – دیهوک آمده و بخش دیگری در حال انجام است، افزود: امیدوار هستیم تا اواسط سال آینده بخش عمده محور کرمان – راور انجام شود البته بخشی از محور راور – دیهوک در حوزه استان کرمان نیست که باید دوستان در سطح ملی همکاری کنند.

46

دکمه بازگشت به بالا