فرهنگ و هنر

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح(ع) در کلیسای بتلِحِم

مجله تفریحی زیباروز/اصفهان مراسم مذهبی میلاد و غسل تعمید عیسی مسیح و برکت آب همزمان با 6 ژانویه که به گفته ارامنه ارتدوکس روز تولد و غسل تعمید عیسی مسیح است، در کلیسای بیت لحم در سن پترزبورگ برگزار شد. اصفهان.

امروز جمعه (16 ژانویه) همزمان با 6 ژانویه 2023، کلیسای تاریخی بیت لحم، بیت لحم یا بتکهم اصفهان، میزبان ارامنه ارتدوکس اصفهان برای برگزاری مراسم مذهبی میلاد و غسل تعمید حضرت عیسی مسیح بود. و برکت آب با حضور «اسقف سیپان کاشجیان» رئیس مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران برگزار شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

ارامنه ارتدوکس هر ساله در 5 ژانویه در کلیساهای ارامنه اصفهان جشن میلاد حضرت مسیح را جشن می گیرند و در 6 ژانویه آیین تولد و غسل تعمید در کلیسای بیت لحم برگزار می شود. بر اساس تقویم مذهبی ارامنه ارتدوکس، روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) در 6 ژانویه است و جشن کریسمس ارامنه ارتدوکس ایران نیز در همین روز برگزار می شود. این در حالی است که مسیحیان کاتولیک و پروتستان روز 24 دسامبر را روز تولد پیامبر می دانند.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

تفاوت تاریخی دو روز 25 دسامبر و 6 ژانویه برای میلاد مسیح به این دلیل است که تا اواسط قرن چهارم، همه کلیساها 6 ژانویه را به عنوان تولد مسیح جشن می گرفتند. اما در اواخر قرن چهارم میلادی، مراسم دیگری اسقف رم را وادار کرد تا تاریخ دیگری را برای برگزاری این مراسم تعیین کند. در آن زمان جشن باستانی تولد خدای خورشید (میترا) در 25 دسامبر برگزار می شد، بنابراین اسقف رومی روز تولد مسیح را به 25 دسامبر منتقل کرد و جشن غسل تعمید مسیح را در روز ششم ژانویه سال برگزار کرد. به منظور خنثی کردن آداب و رسوم تولد میترا و به تدریج همه کلیساها از آن پیروی کردند.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

با وجود این، ارامنه ارتدوکس همچنان طبق رسم قدیمی خود این مراسم را در روز 15 دی ماه برگزار می کنند و امسال نیز این مراسم طبق همان آیین قدیمی در کلیسای بیت لحم اصفهان با حضور ارامنه ارتدوکس برگزار شد. صلیبی به عنوان نماد غسل تعمید مسیح (ع) در آب انداخته شد و دعاهای ویژه ای برای برکت آب، شفای بیماران و پاک شدن گناهان خوانده شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

کلیسای بیت‌اللحم را می‌توان به‌عنوان باشکوه‌ترین کلیسای اصفهان دانست، به‌ویژه اینکه بزرگ‌ترین گنبد را در میان کلیساهای جلفای اصفهان دارد. بنایی که در زمان شاه عباس صفویان و پایتخت اصفهان توسط شخصی به نام خواجه پترس ولیجانیان، تاجر معروف دوره صفوی ساخته شده است، در شمال دو کلیسای هاکوپ و مریم مجداس قرار دارد. این کلیسا در دو طبقه ساخته شده و از نوع تالارهای مستطیل شکل گنبدی است. گنبد کلیسا دو طرفه با تذهیب و کتیبه‌هایی با تاریخ‌های مختلف تزیین شده است و دیوارهای داخلی آن نیز با گچ پوشانده شده است و همگی دارای تصاویری با مضامین برگرفته از انجیل هستند، مانند دوازده حواری ق. عیسی مسیح قیام عیسی مسیح (ع) و حرکت پطرس حواری آب نقش بسته و همچنین تصویری از بهشت.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

در این کلیسا امروز و همزمان در 6 ژانویه مراسم مذهبی میلاد و غسل تعمید عیسی مسیح و برکت آب برگزار شد. بخش مهمی از این مراسم به قرائت سرودهای مذهبی اختصاص داشت که در آن بخشهایی از کلام آسمانی با حضور «اسقف سیپان کاشجیان» رهبر مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران و با همراهی گروه کر، تکرار داستان زندگی عیسی مسیح.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

بخشی از این مراسم عشای ربانی بود که به آن عشای ربانی یا آیین شکرگزاری، تقسیم مقدس، راز محراب و راز مبارکه نیز می گویند. منشأ این آیین، آخرین شامی است که حضرت عیسی مسیح (ع) در شبی که توسط سربازان رومی دستگیر شد، با رسولانش خورد. از این رو این مراسم شام به مراسم شام آخر معروف است. جزئیات این مراسم در کتاب مقدس چنین آمده است: «در حالی که هنوز مشغول غذا خوردن بودند، عیسی نان گرفت و پس از شکرگزاری آن را شکست و به حواریون داد و گفت: بگیرید، بخورید، این بدن من است». «سپس جام را گرفت و شکر کرد و به شاگردان داد و گفت: همگی از آن بنوشید، این خون من برای عهد است که برای بسیاری برای آمرزش گناهان ریخته می شود.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

ذکر این نکته ضروری است که مسیحیان ارمنی 7 روز قبل از سال نو روزه را آغاز می کنند و از خوردن فرآورده های گوشتی پرهیز می کنند و در روز عید با «نان فطیر» در مراسمی که به «عشای ربانی» معروف است، به کلیسا می روند. سریع؛ امروز همزمان با برگزاری مراسم مذهبی میلاد و غسل تعمید حضرت مسیح و برکت آب، این نان به عنوان نمادی از بدن مسیح متبرک شد و هر قطعه بین حاضرین توزیع شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

همچنین بخشی از این مراسم «تبرک آب» نام داشت که با برکت آب در ظرفی بزرگ حاوی روغن مقدس، برای شفای بیماران و همچنین برای تبرک به افراد حاضر در کلیسا توزیع شد. خانه

در این مراسم ضمن اقامه دعای مربوط به جشن میلاد مسیح (ع) توسط رهبر مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران، مسیحیان در این روز برای همه جهان صلح و آرامش آرزو کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا