استان ها

برگزاری مراسم چهل وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مجارستان

برگزاری مراسم چهل وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مجارستان

مراسم بزرگداشت چهل وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی روز جمعه ۲۰ بهمن ماه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر بوداپست پایتخت مجارستان برگزار شد.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ در مراسم بزرگداشت چهل وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی لاسلو ورادی جانشین معاون وزیر خارجه، پیتر یاکاب مدیر کل سیاسی و خانم ناج مدیر کل اقتصادی و کمیسیون های مشترک وزارت خارجه مجارستان، سفرا و دیپلماتهای مقیم، شرکتهای اقتصادی مجاری و ایرانی، اعضاء انجمن دوستی مجارستان و ایران، هیات علمی و دانشجویان ایران شناسی دانشگاه الته و ایرانیان فعال در حوزه های مختلف اقتصادی فرهنگی و آموزشی و دانشگاهی و دانشجویان حضور داشتند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان ضمن خوش آمد گویی به مهمانان حاضر در مراسم گفت: گر چه طی ۴۵ سال گذشته، مردم ایران همواره با فشارها و موانع مختلفی مانند کودتا، جنگ، ترور و تحریم روبرو بوده اند ولیکن علیرغم تمامی فشارها، توانسته اند قدم های بزرگی در مسیر توسعه برداشته و دستاوردهای درخشانی را در زمینه های مختلف علمی، فنآوری، صنعتی، فرهنگی بدست آورند.

مرتضی مرادیان در خصوص کشتار مردم فلسطین توسط صهیونیست ها با بیان اینکه متاسفانه از آغاز درگیری ها در غزه طی ۱۲۶ روز گذشته، بیش از ۲۷ هزار فلسطینی کشته شده اند که ۷۰ درصد از آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند، تصریح کرد: باید حملات به غزه متوقف و آتش بس فوری برقرار شود.

وی ریاست دوره ای مجارستان بر شورای اتحادیه اروپا(که نیمه دوم ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد) را به مقامات مجاری حاضر در مراسم تبریک گفت.

مرادیان با بیان اینکه روابط خوب ایران و مجارستان در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی در مسیر پیشرفت قرار دارد، برگزاری کمیسیون های مشترک همکاری های اقتصادی، مشارکت در نمایشگاههای دوکشور و انجام سفرهای متقابل مقام های دو کشور را در همین راستا ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۲ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای مجارستان مشغول تحصیل هستند و از لحاظ فرهنگی بین سه شهر ایران و مجارستان قراداد خواهر خواندگی منعقد شده است که نشانگر روابط خوب فرهنگی بین دو کشور است.

 

برگزاری مراسم چهل وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مجارستان

 

پیتر یاکاب مدیر کل منطقه ای وزارت خارجه مجارستان نیز در این مراسم در سخنان خود، روز ملی کشورمان را به دولت و مردم ایران تبریک گفت.

وی با اشاره به ارتباط بسیار قدیمی و تاریخی بین ایران و مجارستان گفت: در ۱۵۰۰ سال قبل مردمان دو کشور در مسیر مهاجرت مردم مجارستان از شرق به منطقه فعلی در اروپا با یکدیگر ارتباط برقرار کردند و این نشانگر رابطه عمیق و تاریخی مردم دو کشور است

پیتر یاکاب در بخش دیگری از سخنان خود به روند رو به رشد و توسعه روابط ایران و مجارستان اشاره کرد و روابط نزدیک دو وزیر خارجه را از عوامل مثبت در پیگیری موارد محتلف در روابط دو کشور بر شمرد.

وی به روابط رو به توسعه روابط فرهنگی دو شکور و خواهرخواندگی بین سه شهر ایران و مجارستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی در دانشگاههای محارستان مشغول تحصیل هستند و با اختصاص ۱۰۰ بورسیه برای دانشجویان ایرانی روابط علمی بین دو کشور در حال توسعه است.

نکته قابل توجه در مراسم امسال مشارکت ایرانیان مقیم و دانشجویان در اجرای برنامه مراسم روز ملی بود.

در این مراسم به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران و با مشارک دانشجویان و ایرانیان مقیم در مجارستان نمایشگاهی از صنایع دستی، فرش و گلیم، محصولات غذایی ایرانی مانند خرما، پسته، زعفران و انواع میوه خشک در معرض دید شرکت کنندگان قرار گرفت و با استقبال آنها روبرو شد.

همچنین دانشجویان ایرانی با اجرای موسیقی سنتی با سازهای ایرانی کمانچه و سه تار برای حاضرین هنر نمایی کردند که مورد تشویق و استقبال شرکت کنندگان خارجی و مجاری قرار گرفت.

در این مراسم بخش مردمی مراسم با حضور و مشارکت خوب ایرانیان و بویژه دانشجویان ایرانی جذابیتی مضاعف برای شرکت کنندگان داشت.

دکمه بازگشت به بالا