فرهنگ و هنر

بعد از ۸۰ سال در تهران توپ دَر کردند

سال نو در تهران با شلیک توپ به برج آزادی تحویل داده شد. یک اثر تاریخی و ملی ایرانی که اکنون نسبت به آسیب دیدن آن ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، تحویل سال با شلیک از توپ به دوران قاجار به خصوص در دوره ناصریت برمی گردد. توپ جنگی برنز که در سال 1233 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و ریخته گری آن توسط استاد اسماعیل اصفهانی انجام شد و احتمالاً به دلیل تزئینات آن “توپ مروارید” نامیده می شد ، در آن زمان قول ورود سال نو.

این توپ نظامی در میدان قدیمی ارگ تهران ، روبروی برج ناقوس قدیمی قرار داشت که در تعطیلات مختلف مانند نوروز تیراندازی می کرد. طبق برخی منابع تاریخی ، امیرکبیر مأموریت رساندن سال به توپ مروارید را بر عهده داشت.

این توپ نظامی در سایر اوقات سال مانند چهارشنبه سوری کاربردهای دیگری نیز داشت. جعفر شهری در کتاب “تهران قدیم” نوشت که “دختران و بیوه ها به توپ مروارید روی آوردند ، که یک توپ بزرگ برنز بر روی دو چرخ و بالای یک سکو بود ، واقع در محل بدن امروز میدان ارک ، مقابل وزارت اطلاعات. “پیشگویی از زیر او عبور کرد ، آنها بر روی لوله سوار شدند و اسکیت سواری کردند و این با تجربه ترین اقدامی بود که سال آینده با آن به خانه شوهرش می رفتند …”

زندان در کنار یک توپ مروارید معمول بود و به عنوان مثال در دوره قاجار مجرمان و محکومان برای آمرزش گناهان خود در کنار آن می نشستند. در خاطرات جهانگردان اروپایی نیز ذکر شده است که توپ مروارید مکانی مقدس برای تهران و پناهگاهی برای مجرمان بوده است.

فریدون مجلسی ، دیپلمات و نویسنده سابق ، یک توپ مروارید نقل کرد که نوید نوروز را به عنوان تزئینی برای ورود به حیاط باشگاه افسران در هنگام بازسازی تهران داده بود. این کلوپ در زمان رضا شاه پهلوی در خیابان قوام السلطنه ساخته شد و بعداً (حدود سال 1316) یک گل مروارید خاموش شد و به مکانی که امروزه ساختمان شماره نامیده می شود خاموش شد. 7 وزارتخانه امور خارجه. باید به موزه تبدیل شود که البته این طور نیست. در آن سال ، کابینه حفظ و مرمت بناهای تاریخی و موزه ها ، سازماندهی مجدد میدان ورزش و تبدیل آن به مرکز فرهنگی و تاریخی تهران ، باشگاه افسران سابق یا ساختمان شماره را تصویب کرد. 7 وزارت امور خارجه.

اکنون بیش از 80 سال از آن روزها و تیراندازی توپ سال در تهران می گذرد. ​​شهرداری تهران تصمیم می گیرد سال 1400 را با توپ های جنگی خود در پای برج تاریخی آزادی جشن بگیرد و به عبارت دیگر احیا کند سنت باستان “تهران قدیم”.

این مراسم به صورت نمادین برگزار شد و مسئولان شهرداری گفتند: فقط صدای شلیک توپ در این مراسم پخش شد و اصلاً تیراندازی نبود.

اما به گفته ساکنان غرب تهران ، در شعاع چند کیلومتری برج آزادی ، همان صدایی که از توپ ها و ارتعاشات شنیده می شود ، نگرانی هایی را درباره آسیب احتمالی این بنای تاریخی ایجاد کرده و س questionsالاتی را در مورد اینکه چرا این مراسم نمادین باید گلوله های آتش با تمرین در زمینه کار ملی؟ چرا اکنون ، وقتی آنها می خواستند سنت تاریخی را حفظ کنند ، به حفظ اثر تاریخی توجهی نکردند و در تعیین محل توپ سال نو برای تحویل بسیار بی دقت بودند؟ نقش کارشناسان میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در تهران در این مکان و اجرای این سنت تاریخی خصوصاً در اوایل سال 1999 که در مورد “معماری معماری معاصر” پیشنهادی برای آن ارائه شد ، چه بود ثبت جهانی میراث “.

برخی از دوستداران میراث فرهنگی تهران نیز تاکنون خساراتی به برج آزادی نسبت داده اند ، از جمله سقوط گاه به گاه گلوله های آن ، تخریب ناشی از آلودگی هوا و ترافیک ، باد و باران و تعمیرات و نگهداری. آنها به غیر اصولی بودن و فرونشست اشاره کردند و نسبت به اجرای این مراسم نمادین در محراب برج تاریخی آزادی که در سال 1974 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود ، واکنش نشان دادند تا ارتعاشات چندین عکس متوالی توپ را افزایش دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا