عمومی

بعضی از مواد قانون کار اصلاح می‌شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، علی حسین رعیتی فر شامگاه چهارشنبه در نشست تخصصی نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی و اعضای طرح حل اختلاف اظهار داشت: در دولت سیزدهم سعی کردیم در تصمیم گیری ها به سه جانبه گرایی توجه شود تا که به جای مقابله با هم می ایستیم.

وی با بیان اینکه اگر از هم سبقت بگیریم این موضوع با چالش مواجه می شود، تصریح کرد: در تعیین دستمزد بلوغ خوبی از سوی شرکای اجتماعی وجود داشت.

به گفته وی، طبق نظر کارشناسان، افزایش حقوق ها مانند پای مار پیش می رود و طبق تحقیقاتی که در چند ماه نخست امسال انجام دادیم، اثر تورمی افزایش حقوق ها دو تا سه درصد بیشتر نبوده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش دستمزد کارگران منجر به رونق بازار کار و گردش مالی در تولید شد، گفت: در پایان شهریور 1401 نسبت به سال 1400 نرخ بیمه کاهش یافت. حدود 30 درصد و بیمه اجباری از 17000 به 45000 کونا کاهش یافت.

رعیتی فر افزود: 110 هزار نفر در پایان اسفند سال گذشته بازنشسته شدند که 500 هزار نفر تحت پوشش بیمه اجباری هستند.

وی با بیان اینکه امنیت شغلی، هستی و مسکن از موضوعات مهم جامعه کارگری است، ادامه داد: مقام معظم رهبری در دیدار با جامعه کارگری تاکید کردند که «توازن جامعه کارگری و کارفرمایی باید رعایت شود»، اگر هر کارگر خارجی یا اگر ما را به کارفرما، مشکلات.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بر ایجاد امنیت شغلی برای جامعه کارگری تاکید کردند، گفت: اصلاح موادی از قانون کار ضروری است و اقداماتی در این زمینه در حال انجام است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای ایجاد تعادل بین کارگر و کارفرما، اصلاح مواد ۷ و ۲۷ قانون کار ضروری است.

رعیتی فر افزود: قانون کار پس از قانون اساسی دومین قانون مدون کشور است و در گذشته اقدامات متعددی برای اصلاح قانون کار انجام شد اما چون همه خواستار اصلاح آن بودند چالش هایی را نیز تا امروز ایجاد کرد. اجرا نشده.

به گفته وی، در صورت مشخص شدن شرایط سخت و زیان آور در واحد تولیدی به جز در معادن، بر اساس ماده 76 قانون تامین اجتماعی، کارفرما باید ظرف مدت دو سال مشکلات را اصلاح کند.

به گفته وی، کار در شرایط سخت و زیان آور باعث بازنشستگی افراد و کار در جاهای دیگر شده است و به همین دلیل آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور تغییر می کند.

وی با بیان اینکه حدود 13 میلیون نفر در جامعه کارگری و کارفرمایی هستند و حدود 50 هزار نفر را حمایت می کنند، تصریح کرد: اولین پیامد تفاوت دستمزد در شهرهای مختلف مهاجرت است.

رعیتی فر گفت: معتقدم تمام 700 هزار نفری که به عنوان کارگر ساختمانی بیمه شده اند مشمول پرداختی دولت به این معنا نیستند و برخی از کسبه و طلافروشان نیز از این طریق بیمه شده اند، بنابراین تلاش می کنیم فقط واجدین شرایط را دریافت کنیم. برای بیمه . .

را

دکمه بازگشت به بالا