فرهنگ و هنر

بومی‌سازی یک محصول نانویی برای رفع مشکل خاموشی در کشور محقق شد

تلاش شرکت نانو؛

یک شرکت ایرانی موفق به بومی سازی پوشش سیلیکونی عایق های فشار قوی شده است که می تواند مشکلات قطع برق کشور را حل کند. این محصول جزو محصولات ممنوعه است.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، نیما حقسونه مدیر این شرکت فناوری نانو با بیان اینکه این شرکت در زمینه ساخت پوشش های صنعت برق فعالیت می کند، افزود: یکی از محصولات تولیدی، پوشش سیلیکونی برای بالا است. عایق های ولتاژ

وی گفت: مقره نوعی عایق الکتریکی است که در پست های برق، خطوط انتقال و گاهی در تابلوهای برق استفاده می شود. عایق ها رسانای جریان الکتریکی نیستند، اما زمانی که سطح مقره در معرض آلودگی هایی مانند گرد و غبار قرار می گیرد، به هادی جریان الکتریکی تبدیل می شوند و احتمال آتش سوزی و خرابی را در این سیستم افزایش می دهند و به همین دلیل علت بخش بزرگی از قطعی برق در دنیا همین عایق ها هستند.

حق شناس تاکید کرد: این روکش سیلیکونی جزو محصولات ممنوعه است و هم اکنون محصولات مختلفی مشابه آن در صنایع داخلی استفاده می شود.

این فعال حوزه نانو افزود: البته انواع محصولات باعث فرسودگی عایق ها و مشکلات عدیده ای می شود که قطعی برق در جنوب کشور یکی از آنهاست چرا که عدم پوشش مناسب مقره ها باعث این مشکلات می شود.

وی با بیان اینکه پوشش تولیدی این شرکت نانو بر پایه سیلیکون و تقویت شده با نانوذرات است، تصریح کرد: این پوشش روی مقره ها بین 10 تا 15 سال ماندگاری دارد و قابلیت پوشش مجدد را دارد.

مدیرعامل این شرکت نانویی با بیان اینکه این پوشش نانو تمام مشخصات مورد نیاز توانیر را گذرانده است، افزود: توسعه و تحقیق این محصول حدود 6 سال به طول انجامید و اکنون اقدامات مربوط به قرارداد تولید صنعتی آن در حال اجراست.

به گفته این فعال حوزه نانو، پی ریزی این پوشش نانو پس از قطعی برق در خوزستان اتفاق افتاد و افراد اصلی این شرکت نانو تصمیم به بومی سازی این پوشش ویژه گرفتند.

حق شناس همچنین بیان کرد: این محصول پس از 6 سال به تولید اولیه رسیده است و محصولات چینی مشابه این پوشش نانو قیمت و کیفیت پایینی دارد. او اروپایی است.

وی با بیان اینکه این شرکت در حال اخذ گواهینامه مقیاس نانو برای این محصول است، گفت: تولید نیمه صنعتی این نانوپوشش انجام شده و اقدامات لازم برای تولید صنعتی آن نیز در حال انجام است.

رئیس هیئت مدیره این شرکت فناوری نانو درباره استقبال از این محصول فناورانه در صنعت داخلی با بیان اینکه استقبال از نانو پوشش های عایق در صنعت داخلی خوب است، افزود: حدود 70 درصد مواد اولیه این محصول است. تولید داخل است و 30 درصد وارداتی است و در تلاش هستیم آنها را داخلی سازی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت و مساعدت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قراردادهای تجاری سازی این محصول به درستی پیگیری شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا