عمومی

بیچاره کریم باقری – مجله تفریحی زیباروز

سوال اصلی این است که چگونه دو نوع رویکرد در فضای مشترک با ستاره های سابق فوتبال ایران شکل می گیرد؟ چگونه می توان 100 میلیون تومانی کریم باقری را جنجالی دانست اما 500 میلیون تومانی یحیی گل محمدی برای هر بازی را عادی کرد؟

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، این روزنامه شرق وی نوشت: ماجرای حضور کریم باقری روی نیمکت پرسپولیس و تیم ملی از آن ماجراهای پیچیده‌ای است که صددرصد قابل تحلیل نیست. او سال ها با مربیان بزرگی به عنوان دستیار سرمربی پرسپولیس همکاری کرد و حداقل تا پایان فصل گذشته روی نیمکت سرخ پوشان تهران به عنوان دستیار یحیی گل محمدی به نشستن ادامه داد. کریم از زمانی که دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، یکی از دستیاران ایرانی کرواسی است. البته این بار باید گفت «بود» زیرا مشخصاً طبق گفته های خود ابتدا از باشگاه پرسپولیس و تیم ملی انتخاب کرده است.

نکته اما مربوط به ماجراهایی است که از هافبک تیرانداز سابق نماینده به گوش می رسد. شنیدن اینکه کریم باقری سرپرست پرسپولیس و تیم ملی است و از نظر فنی چندان کارآمد نیست، دیگر عجیب نیست. این تحلیل اگرچه با بی عدالتی آمیخته است، اما بر اساس ظاهر داستان است. برخوردهای فیزیکی کریم باقری با بازیکنان پرسپولیس که اتفاقا یکی دو نفر بود، شایعاتی مبنی بر ایفای نقش ناظم را به راه انداخت. در هر صورت کریم به واسطه حضور چندین ساله در تیم های مطرح باشگاهی ایران و البته یکی از پیشکسوتان تیم ملی ایران سابقه لژیونر شدن را دارد و چند سالی است که با مربیان ممتاز همکاری می کند. اگر سالی یک یا دو نکته جدید از تمام سال‌های فوتبال و مربیگری‌اش یاد گرفته باشد، حالا دانش فنی کافی دارد تا مرد شماره یک نیمکت هر تیمی شود و شایعه «مدیتور» بودنش را از بین ببرد.

اینها بخشی از داستان زندگی حرفه ای کریم باقری است که بی تفاوت مورد ارزیابی قرار گرفت. قسمت دیگری که در ماه های اخیر حاشیه های زیادی را برای او به همراه داشته، ماجرای دستمزد او در تیم ملی است. قرارداد او با تیم ملی به گونه ای بود که برای هر مسابقه صد میلیون تومان از فدراسیون فوتبال ایران دستمزد می گرفت. انتشار این چهره جو منفی علیه او ایجاد کرد. خیلی ها با تکیه بر همان گفته های قدیمی که کریم باقری صرفا یک ناظم است و نباید اینقدر حقوق بگیرد، حقوق باقری را بسیار بالا توصیف کردند. باقری در مجموع با قراردادی 100 میلیون تومانی برای هر بازی به عنوان مربی تیم ملی فعالیت می کند و برای 9 بازی 900 میلیون تومان دریافت می کند و علاوه بر آن مبلغ 915 میلیون تومان به اضافه 52 میلیون و 700 هزار تومان «اضافه» است. . یورو را از فدراسیون گرفت. به این ترتیب مجموع حقوق و مزایای کریم باقری در یک سال همکاری با فدراسیون فوتبال بالغ بر یک میلیارد و 867 میلیون و 700 هزار تن شد.

کریم باقری در مقایسه با حقوقی که کارگران و کارمندان در ایران دریافت می کنند در زمره نجومی ها قرار می گیرد اما برخوردی که در این مدت برای دریافت یک بازی صد میلیون تومانی با او شده، با برخوردی که این روزها با یحیی گل محمدی دارد، تفاوت زیادی دارد. سرمربی پرسپولیس می شود. همین چند روز پیش رضا درویش مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در تلویزیون از قرارداد خیره کننده یحیی گل محمدی با این باشگاه رونمایی کرد و آن را کمتر از 40 میلیارد تومان ارزیابی کرد! با توجه به تمدید قرارداد یحیی تا پایان سال 1403 یعنی درآمد سالانه او بدون احتساب ارقام نزدیک به 18 میلیارد تومان است. حالا کم و بیش. با چنین نگرشی، اگر به دستمزد یحیی در پرسپولیس نگاه کنیم، مشخص می شود که او در هر بازی از پرسپولیس پنج برابر کریم باقری بیشتر دستمزد گرفته است! با فرض اینکه یحیی هر سال 30 بازی در یک لیگ و 10 بازی در لیگ های دیگر روی نیمکت پرسپولیس بنشیند و نزدیک به 20 میلیارد دستمزد دریافت کند، دستمزد او برای هر بازی که روی نیمکت پرسپولیس می نشیند رقم فوق العاده 500 میلیون است. تومان. !!

رقم به اندازه کافی زیاد و تعجب برانگیز است اما عجیب است که به این دستمزد در رابطه با دستمزد کریم باقری از تیم ملی توجه چندانی نشده است. باقری طوری زیر ذره بین رفت که انگار پول زیادی در جیبش پس انداز کرده است. همانطور که گفته شد در مقایسه با حقوق مردم عادی و البته به دلیل مشغله کاری کریم باقری، این پول زیاد است، اما وقتی در ایران در کنار پولی که به فردی مانند گل محمدی داده می شود، مشخص می شود که او بیش از حد مورد انتقاد قرار گرفته است. . حتی اگر گفته باشگاه پرسپولیس مبنی بر سه ساله بودن قرارداد یحیی با پرسپولیس صحت داشته باشد، باز هم باید برای هر بازی 333 میلیون به یحیی گل محمدی پرداخت شود که در نوع خود جالب است. در اینجا شکی نیست که یحیی مستحق این حقوق است. با توجه به اعداد و نتایجی که او در فصل گذشته کسب کرد، بسیاری چنین رقمی را غیرعادی توصیف کرده و معتقدند با چنین قیمتی می توان یک مربی خوب خارجی را جذب کرد. از طرفی شاید یحیی با توجه به ارقامی که این روزها به فوتبالیست ها پرداخت می شود و مطالبات 8 و 10 میلیاردی آنها چنین رقمی را حق خود می داند. باز هم به این قسمت زیاد پرداخته نمی شود، اما سوال اصلی این است که چگونه دو نوع رویکرد در فضای مشترک با ستاره های سابق فوتبال ایران شکل می گیرد؟ چگونه می توان ۱۰۰ میلیون تومانی کریم باقری را جنجالی دانست اما ۵۰۰ میلیون تومانی یحیی گل محمدی برای هر بازی عادی می شود؟

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا