فرهنگ و هنر

تأثیر ترکش‌های جنگ و ویروس کرونا بر سینما + عکس

عباس بهارلو می گوید: “آنچه” بقایای جنگ “با سینما ها انجام نداد ، ویروس نامرئی” كوید 19 “به سینما رسید و سینما را با چنین بحرانی روبرو كرد كه تاریخ سینمای جهان به یادگار نماند.

این محقق ، نویسنده و محقق سینمایی ایران اخیراً عکسی را منتشر کرده است که در آن در توصیف و یادداشت مجله تفریحی زیباروز نوشت:

وی ادامه داد: خیلی خوب به یاد دارم که از اولین روزهای جنگ تحمیلی سینماها در زادگاه من آبادان مانند خرمشهر بلافاصله تعطیل شد. رفتن به سینما در آن روزها پر از آتش و خون و جنگ و پرواز و پرواز و مرگ و نابودی بی معنی بود ؛ اما بعداً ، هنگامی که از شهرهای محاصره و بمباران فاصله گرفتیم و در استان های دور افتاده تر ، مایل دورتر از میدانهای اصلی جنگ ، مستقر شدیم ، فهمیدیم که سینماها ، با وجود به اصطلاح “جنگ شهری” ، کم و بیش رونق بخشیده اند.

قسمت جلوی تالار سینما توسط کیسه های شن و ماسه استتار محافظت می شد و پنجره های درب جلو با نوارهای چسب گسترده و بلند چسبانده می شد ، به طوری که افرادی که در حال تماشای فیلم هستند در صورت حمله هوایی و انفجار کمتر آسیب می بینند. البته سینماهای این و آن شهر چندین بار بمباران شدند اما اثر مخرب بمب آنقدر وحشتناک نبود که مانع از رفتن مردم به سینما شود.

با دیدن این عکس از “سینمای عصر جدید” چند بار در روز “ره” (ییلماز گونی ، 1982) ، به طور ناگهانی برای من پیش آمد که آنچه “بقایای جنگ” ویروس نامرئی با سینما نمی کند “(کرونا) سینماتوگرافی را ساخت و او نه تنها در ایران بلکه در جهان با چنین بحران و اختلال روبرو شده است که تاریخ سینمای جهان با چنین کیفیتی به یاد نمی آورد. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا