عمومی

تابستان گران تفریحات – مجله تفریحی زیباروز

تابستان های کودکان شامل سرگرمی های فراموش نشدنی است، اما آیا خانواده ها همچنان می توانند چنین سرگرمی هایی را برای فرزندان خود فراهم کنند؟

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، این روزنامه همشهری «هزینه های تفریحی برای خانوارهای ایرانی در سال گذشته بالا بود و اکنون این رقم با افزایش هزینه ها به شدت افزایش یافته است. به حدی که سرگرمی های خانگی کاهش پیدا کرده است و این امر کودکان را از دوران کودکی دچار مشکلات اقتصادی و مالی کرده است. اما آیا تفریحات تابستانی بعد از تعطیلات مدرسه اعم از شنا، تمرین فوتبال و دوچرخه سواری را پرطرفدارترین و متداول ترین تفریح ​​تابستانی می دانیم، این تفریح ​​چقدر افزایش یافته است و به طور کلی چه نوع تفریحی را برای فرزندانمان در نظر خواهیم گرفت؟

تاثیر تورم بر تفریح

تورم سالانه بخش سرگرمی و فرهنگ ایران در سال 1398 به 2.43 درصد و در سال 1399 به 1.91 درصد کاهش یافت. همچنین در خانوارهای روستایی در سال 1388 افزایشی در هزینه ها مشاهده شد. بنابراین سهم تفریح ​​و سرگرمی که در سال 2017 1.85 درصد بود، در سال بعد به 1.79 درصد کاهش یافت. اما در سال 1398 سهم تفریح ​​و سرگرمی خانوارهای روستایی افزایش یافت و به 2.85 درصد رسید، اما مجدداً در سال 1399 به 1.59 درصد کاهش یافت، اما میزان تفریح ​​و سرگرمی با افزایش هزینه های غذایی بسیار محدود و حتی حذف شده است. با نزدیک شدن به تابستان و نزدیک شدن به روزهای تعطیلی دانش آموزان، اکثر خانواده ها به دنبال راهی برای سرگرمی فرزندان خود هستند. اما پرطرفدارترین این تفریحات دوچرخه سواری و اسکیت، استخر، تمرین فوتبال و … است که در این گزارش هزینه تفریحات خانوادگی را در سال های اخیر افزایش داده و هزینه تفریح ​​تابستانی این کودکان را بررسی کرده ایم.

آموزش شنا یا میلیون ها حمام

قیمت آموزش شنا در تهران متفاوت است. به عبارت دیگر قیمت دوره شنا در تمامی استخرها از جمله استخرهای تهران شامل دو نوع هزینه آب و حق آموزش مربی است و مبلغ پرداختی مجموع آن دو هزینه است. هزینه آب مبلغی است که هر استخر برای هر شناگر از مربی دریافت می کند و بسته به نوع استخر از نظر ابعاد تعداد افراد حاضر در هر استخر و امکانات آموزشی استخر متفاوت است. هزینه آموزش خصوصی شنا در تهران با توجه به تجربه مربی و مهارت های تمرینی این نوع دوره ها معمولاً بین یک میلیون و 100 هزار تومان تا دو میلیون و 500 هزار تومان است که معمولاً حداقل مبلغ برای آموزش مقدماتی تا تکمیلی 4. شنا رشته ای پرطرفدار است و برای دوره های آموزشی فنی، رکوردشکنی و امداد و نجات به تدریج بر میزان آن افزوده می شود. میزان شهریه نیمه خصوصی نیز به دلیل افزایش تعداد نفرات به هفت نفر تا 30 درصد کاهش یافته است.

دوره ها شامل آموزش گروهی (حداکثر پنج نفر)، خصوصی برای دو نفر و خصوصی می باشد. هر ترم دارای 10 سخنرانی و زمان تدریس یک ساعت و 30 دقیقه می باشد. با توجه به اینکه شروع کار استخر در تابستان سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و ایمنی انسان مختل شده بود، افزایش این اعداد به مرور زمان اتفاق نیفتاده است و نسبت به دو سال قبل که تمرینات تا سقف 500 هزار تومان بود، افزایش یافته است.

گل به تنهایی با هزینه درس فوتبال

محبوب ترین ورزش دنیا در بین کودکان و نوجوانان طرفداران زیادی دارد. ثبت نام کودکان در مدارس فوتبال نیز در این سال ها در بین خانواده ها رقابتی تر شده است. علاقه و استقبال روزافزون از این ورزش باعث افزایش تعداد مدارس فوتبال شده است. اما الان هزینه ثبت نام فرزندان در مدارس فوتبال برای یک خانواده چقدر است؟ قیمت لوازم جانبی چنده؟ تحقیقات نشان می دهد میانگین هزینه ثبت نام کودکان و نوجوانان در مدارس فوتبال یک میلیون تومان است.

حلیمی کارشناس مدرسه فوتبال گفت: کلاس ها و تمرینات هفته ای دو بار برگزار می شود. داوطلبان برای ثبت نام باید 1.4 میلیون تومان شهریه پرداخت کنند. جداسازی گروه های سنی، برگزاری دوره های آموزشی، انجام بازی های مرتبط و تهیه برخی لباس های ورزشی از نیازهای حضور در مدرسه فوتبال است. متقاضیان نیز بیمه هستند.»

این در حالی است که مجری یکی از مدارس جنوب غرب تهران می گوید: شهریه هر ترم سه میلیون و 500 هزار تومان است. هر ترم سه ماه طول می کشد و کلاس ها دو روز در هفته برگزار می شود.

یکی از مدارس فوتبال شمال شرق تهران هزینه ثبت نام را برای دو روز در هفته (ترم سه ماهه) 800 هزار تومان اعلام می کند. آن هزینه از مبلغی که مردم برای خرید لباس، جوراب و لباس ورزشی می پردازند که رقمی بین 300 تا 500 هزار تومان است، حذف شده است. به این ترتیب ثبت نام کودکان در مدارس فوتبال با احتساب هزینه ثبت نام، کل هزینه کلاس های فوتبال و همچنین پوشاک و هزینه های جانبی حدود دو میلیون و 500 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

موسوی که پسرش را به یکی از این مدارس فوتبال در جنوب تهران فرستاده بود، گفت: پسرم را در مدرسه معمولی ثبت نام کردم که نسبت به مدارس دیگر مناطق مختلف ارزانتر و ارزانتر است و مجبور شدیم برای این مدارس لباس بخریم. کلاس ها ارزان ترین لباس پلاستیکی برای شرکت در این دوره ها 300000 تومان است من هر ماه 300000 تومان برای ساعت می پردازم که اصولاً شامل 8 جلسه می شود.البته تعداد بازیکنان به حدی است که گاهی اوقات به خاطر برخی جلسات نمی آییم. این شلوغی و سلامتی پسرم البته این هزینه باید افزایش پیدا کند.بنابراین ثبت نام برای یک ماه ساعت فوتبال برای ما حدود 800 هزار تومان هزینه دارد.

دوچرخه، کالاهای لوکس و همیشه گران

قیمت دوچرخه مجموع تمام هزینه هایی است که سازنده در حین ساخت انجام می دهد مانند خرید و نصب قطعات، مواد اولیه، طراحی و … این محصول همیشه رکورد خوبی محسوب می شود و یکی از بهترین ها می باشد. تفریحات مهم تابستانی درآمد خانواده برای هزینه های تفریحی.

مرضیه که مادر پسری شش ساله است می گوید: پارسال برای پسرم دوچرخه سایز 16 به قیمت 2 میلیون و 400 هزار تومان خریدیم. دوچرخه هایی چند سایز بزرگتر از او دارد تا بتواند حداقل یک سال دیگر از آن استفاده کند. همین دوچرخه امسال 5 میلیون و 200 هزار تومان شد. این هزینه البته برای یک تا سه سال است و باید تکرار شود، زیرا کودکان در مرحله رشد هستند و این وسایل به زودی برای آنها کوچک و بلااستفاده می شود.

اما قیمت ها از یک تا 50 میلیون و بیشتر متغیر است. باکیفیت ترین دوچرخه های 12 سایز مورد استفاده برای کودکان یک میلیون تومان قیمت دارد. اما خانواده هنگام خرید دوچرخه باید از رشد کودک و استفاده از آن تا دو سال دیگر توسط کودک اطمینان حاصل کنند. از طرفی کیفیت دوچرخه و ایمنی آن نیز مهم است. به همین دلیل معمولا از وعده خرید دوچرخه چند سال طول می کشد و این محصول در طول تاریخ همیشه لوکس به نظر می رسید.

محمدی، پدر یک دختر هشت ساله می گوید که هزینه خرید کفش اسکیت و آموزش آن نیز بالاست. او می گوید: «کفش معمولی حدود 2 میلیون تومان قیمت دارد و برای تحصیل بچه ها هم ورودی و هم گرمکن باید پرداخت شود. با این حال، پس از مدتی، هر وسیله پوشیدنی برای کودکان بی استفاده می شود. بنابراین بسیاری از خانواده ها نیز به فروشگاه کفش مراجعه می کنند. از طرفی ورود زمین در پارک های خوب برای خانواده بسیار گران تمام می شود. مثلا در پارک آب و آتش ورودی و تمرین ساعتی 200 هزار تومان است. این هزینه را با کفش های اسکیت و وسایل ایمنی بپردازید. از سوی دیگر، مشخص نیست که کودک شما به چند جلسه برای کسب مهارت های سواری لازم نیاز دارد.»

در مهمانی های مینیمال گران است

اما چگونه می توان در روزهای تابستان از آن لذت برد؟ اسباب بازی بخرید که دیگر یک رسم خانوادگی نیست. قیمت بالای دستگاه های بازی باعث شده تا خانواده ها برای سال ها خرید موبایل یا پلی استیشن را آسان تر کنند تا به فروشگاه های بازی نزدیک شوند. محبی که یک دختر هفت ساله دارد می‌گوید: «اسباب‌بازی‌ها با قیمت‌های بالایی عرضه می‌شوند که خرید اسباب‌بازی فضای زیادی در سبد خانه ندارد. به عنوان مثال، شما باید پول زیادی برای خرید لگو بپردازید – اگر فرزند شما به آن بازی علاقه مند است. لگوهایی که مبتدی کوچک نیستند معمولا یک میلیون تومان قیمت دارند و آنهایی که خاصیت رباتیک دارند تا 50 میلیون و گاهی بیشتر برای یک خانواده قیمت دارند. بنابراین خانواده ها معمولا سعی می کنند خود را در موقعیتی قرار ندهند که به فرزندشان توضیح دهند چرا نمی توانند دستگاه را بخرند. به دخترم قول دادم چند سالی با هم به فروشگاه برویم تا لگو بخریم، هنوز هم نمی توانم او را برای خرید با خودم ببرم، چون بعد از چند سال اگر از من وسیله ای بخواهد، نمی کنم. نمی دانم چگونه پاسخ بدهم.”

این وضعیت البته نه تنها خرید اسباب بازی را برای خانواده ها سخت می کند، بلکه می تواند در سایر هزینه های تفریحی نیز لحاظ شود. مثلا تصور کنید که می خواهید فرزندتان را به رستوران ببرید و آن را یک برنامه سرگرمی بدانید. یا او را در یک سفر سرگرم کننده به موزه عروسک ها ببرید. حداقل هزینه برای شما ورودی، حمل و نقل، غذا یا غذا و خرید یک کالای فرهنگی است. مثلا بلیت موزه عروسک یا هر مکان فرهنگی دیگری از 200 تا 250 هزار تومان کمتر نیست. این البته در مواردی است که برنامه هایی مانند کترینگ و غیره وجود دارد. با هزینه رفت و آمد و خرید حداقلی از فروشگاه یا کتابفروشی و یک وعده غذایی مانند ساندویچ، این تور خانوادگی 500 هزار تومان خواهد بود. یعنی کمترین مبلغی که یک خانواده می تواند برای فرزندش خرج کند نیم میلیون تومان است.
این نمایشگر تک انگشتی نشان می دهد که هر چقدر هم که سرگرمی از برنامه و سبد خانواده بیرون ریخته شود، باید مراقب آسیب ها و فشارهای روحی آن بر کودکان بود.

فعالیت 1510 پایگاه اوقات فراغت دانش آموزی

با پایان یافتن اولین روزهای تعطیلات تابستانی و امتحانات، کودکان باید به دنبال تعطیلات و اوقات فراغت خود باشند. حسین عبادتی معاون سازمان دانش آموزی گفت: امسال برنامه های تابستانی خواهد بود. عبادتی با اشاره به اینکه هزار و 510 مرکز اوقات فراغت دانش آموزی پیش بینی شده است، گفت: 725 مرکز اوقات فراغت ویژه دانش آموزان دختر و 725 پایگاه ویژه دانش آموزان پسر است که از این تعداد یک هزار و 510 نفر مدیر و 6 هزار و 40 مربی در این پایگاه ها با هدف ارتقاء هستند. مهارت های زیست اجتماعی دانش آموزان فعال است. عبادتی از برنامه دیگری به نام برگزاری اردوهای دانش آموزی یاد می کند.

وی گفت: امسال سعی کردیم توجه را از تهران منحرف کنیم و اولین برنامه کمپ سبلان بود. در این اپلیکیشن دانش آموزان پیشرو به قله سبلان رفته و از آن صعود کنند. این برنامه آموزش های سازمانی و آموزش مهارت ها را ارائه می دهد.

وی در خصوص اهمیت و نقش قرآن و آموزش قرآن معتقد است که درس های قرآنی باید در مدارس احیا شود. تلاش ما تکمیل و تجهیز کمپ های اضطراری است. وی از برگزاری سیصد و سیزدهمین کنگره ملی در اسفندماه سال جاری در تهران خبر داد و گفت: در 313 شهرستان، شخصیت ها و مفاخر ملی و فرهنگی به معرفی دانش آموزان برگزیده می پردازند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا