استان ها

تجهیز پدافند هوایی شرق ارتش به پهپادهای کرار مجهز به موشک هوا به هوای مجید

مجله تفریحی زیباروز/خراسان جنوبی فرمانده پدافند هوایی شرق کشور از تجهیز پدافند هوایی شمال غرب ارتش به پهپادهای کرار مجهز به موشک هوا به هوای مجید خبر داد و گفت: نیروی پدافند هوایی برای اولین‌بار در ایران و به عنوان پنج کشور اول دارای این فناوری در جهان، موفق به اجرای این سامانه شد.

امیر سرتیپ دوم ستاد ارسلان پرویز صبح امروز چهارشنبه (۲۲ آذر) در آیین الحاق پهپادهای کرار به منطقه پدافند هوایی شرق ارتش که با حضور استاندار برگزار شد، با بیان این که فرماندهی کل قوا که فرمودند «حیات یک ملت وابسته به تقویت مؤلفه‌های قدرت است و اگر قوی نباشیم به ما زور می‌گویند تکیه بر روی عناصر اقتدار، خود راه مقابله با دشمن است» خاطرنشان کرد: تأکید فرماندهی معظم کل قوا در توجه به ظرفیت‌های اثر بخش پهپادی در حوزه‌های دفاعی باعث شد نیروی پدافند هوایی آجا در کنار پیشرفت‌های روزافزون و متداول این حوزه از توان رزم نسبت به تعریف و تحویل طرحی خلاقانه و نوآورانه که کمتر قدرتی در حوزه پهپادی به آن پرداخته، با اثربخشی منحصر به‌فرد در عرصه جهانی اقدام نماید.

وی ادامه داد: قدرت پهپادی به عنوان یکی از ارکان تأثیرگذار در نبردهای هوایی بوده و این اثرگذاری در سطوح مختلف تاکتیکی عملیاتی و راهبردی قابل تعریف است.

امیر سرتیپ دوم پرویز  با بیان اینکه پهپاد به عنوان یکی از ابزارهای قطعی و مؤثر در نبردهای آتی به منظور کوتاه نمودن زمان نبرد، سرعت عمل در غافلگیری و ایجاد فضای ابهام برای دشمن مطرح است، افزود: نیروی پدافند هوایی با هدف‌گذاری در افزایش و توسعه کاربردهای پهپاد در حوزه‌های مختلف مانند کشف و مراقبت جمع آوری اطلاعات، شناسایی و تعقیب رهگیری هواپایه و رزم هوایی نسبت به حفظ آمادگی دفاعی خود در حراست مقتدرانه از آسمان مقدس جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کند.

فرمانده پدافند هوایی شرق کشور به ویژگی‌های طرح رسول اشاره کرد و گفت: رهگیری و درگیری علیه پرنده هوایی متخاصم با بهره‌گیری از پهپاد در کنار دو روش و سبک مرسوم پدافند هوایی در جهان که شامل پدافند زمین پایه و هواپایه با سرنشین می‌باشد مفهوم جدیدی از پدافند هوایی با عنوان پدافند هوایی هواپایه بدون سرنشین را به جهانیان معرفی کرد.

وی بیان کرد: بی‌شک این دستاورد و ابتکار خلاقانه ضمن نشان دادن عزت، قدرت، اقتدار و صلابت در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بویژه نیروی پدافند هوایی، نویدبخش روحیه خودباوری، اعتماد به ‌نفس، عزت و عزم راسخ ملی برای جوانان و دوستداران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهت رشد و بالندگی و ارتقاء در تمامی عرصه‌های علم و فن‌آوری است.

امیر سرتیپ دوم پرویز گفت: نیروی پدافند هوایی برای اولین‌بار در ایران و به عنوان پنج کشور اول دارای این فناوری در جهان، موفق به اجرای این سامانه شد و بار دیگر عبارت «ما می‌توانیم» را در حد اعلی به منصه ظهور گذاشته و برگ زرین دیگری را به افتخارات این حوزه افزود.

فرمانده پدافند هوایی شرق کشور با اشاره به اینکه موفقیت تست عملیاتی طرح رسول و دستیابی به پهپاد مسلح با قابلیت رزم هوایی به عنوان دست بلند پدافند هوایی به طور چشمگیری توان رزمی پدافند هواپایه را ارتقاء داده و تأثیر مستقیمی بر افزایش قدرت بازدارندگی دارد، افزود: افزایش عمق دفاعی، ارتقاء ظرفیت پدافند تاکتیکی، انعطاف تغییر فضای درگیری پدافند از سکوی زمینی به سکوی هوایی، کاهش ریسک انسانی در اجرای مأموریت رزم هوایی، خنثی شدن تحریم‌ها در دستیابی به فناوری‌های پیشرفته هوانوردی، صرفه‌جویی در اقتصاد دفاعی و افزایش قابلیت تحرک و جابجایی مؤلفه‌های توان رزم پدافندی، از دیگر ویژگی‌های کرار است.

وی در ادامه ارتقاء برد عملیاتی و تقویت اصل دفاع در عمق پدافندهوایی (دست بلند)، افزایش سرعت پاسخ گویی به تجاوزهای احتمالی هوایی، امکان فریب دشمن و ایجاد فضای ابهام و عدم قطعیت با استفاده از پهپادهای رزمی را از دیگر ویژگی‌های طرح رسول (پهپاد رزمی مسلح) عنوان کرد.

امیر سرتیپ دوم پرویز بیان کرد: دستاورد عملیاتی رسول مبتنی بر پهپاد کرار و موشک مجید در یک اقدام مشترک بین نپاجا و وزارت دفاع تعریف شد و متخصصین و دانشمندان هر دو بخش عزم و ایمان را در هم آمیختند و الحمدالله در رزمایش بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران این طرح را با موفقیت مورد ارزیابی و بهره‌برداری قرار دادند.

به گفته وی؛ با توجه به تدابیر سلسله مراتب فرماندهی مبنی بر استفاده از این سامانه در یگان‌های عملیاتی و سرپنجه های نیرو امروز مجموعه بزرگی از پهپادهای کرار مسلح به موشک مجید در قالب طرح رسول به سازمان رزم منطقه پدافند هوایی شرق کشور ملحق شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا