عمومی

ترسیم توهمی یک اسطوره – مجله تفریحی زیباروز

نشانه شناسی ترامپ درباره این پدیده حاشیه ای و برون سیاسی به ما چه می گوید؟

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، حمیدرضا شعیری ، استاد دانشگاه تربیت مدرس ، یادداشتی در روزنامه نوشت ایران وی درباره شخصیت ترامپ نوشت: “گاهی اوقات یک عنصر بیگانه یا برخی دیگر برای فرهنگ خود سخنرانی آن روز می شود و وجود یا عدم وجود آن مهم است.” به گفته یوری لوتمن ، مخترع نظریه فرهنگی “طالع بینی” ، بعضی از موارد خارج از فرهنگ یک جامعه گاهی آنقدر در آن فرهنگ جذب و هضم می شود که دیگر نمی توان گفت خارج از فرهنگ است. ترامپ یکی از کسانی است که برای بسیاری از جوامع جهان ، از جمله ایران ، به عنوان کشوری که بیشترین تنش را با پدیده ترامپ تجربه کرده است ، مهم شده است. مردم اخبار مربوط به او را دنبال می کنند و از شخصیت او انتقاد می کنند. در ماه های اخیر ، هنگامی که موضوع انتخابات ایالات متحده داغ شده است ، آنچه در انتخابات اتفاق می افتد و وظیفه ترامپ چیست ، به یک موضوع داغ در محافل ایرانی تبدیل شده است. بنابراین ، در آستانه انتخابات آمریکا ، شروع به تحلیل شخصیت برجسته ترامپ کردیم تا شخصیت متورم او را که دچار توهم افسانه شدن است ، کشف کنیم.

بارها و بارها ترامپ را دیدیم. شخصیتی بدون محدودیت. شخصی که با اعمال خود حد و مرزی تعیین نمی کند. در واقع انسانی که ترمز ندارد. او در برابر هر خطری خود را چهره ای بی رحم نشان می دهد. تصویری نمادین از مردی با کلاه ایمنی قرمز ، با چماق های گلف و گاهی در دستکش های سیاه. این سه نشانه بیانگر ویژگی های شخصیتی مانند اعتماد به نفس ، اعتماد به نفس ، غرور ، ایمان به موفقیت و تسلط است. منطقه گلف طبیعتی باز و گسترده دارد. این به معنای یک تصویر نامحدود است. پرتاب یک توپ گلف نیز نشانه تمرکز و قدرت برای ضربه زدن با انرژی زیاد است. این ورزش نیز رو به جلو است و قهرمان گلف در حال پیروزی در آینده است. ترامپ حتی در دوران کرونا که بسیاری از مردم در ایالات متحده جان خود را از دست دادند بازی را رها نکرد. اما کلاه قرمزی و پیراهن رنگی ترامپ به او حجم می دهد و او در نمایش بزرگتر از حد معمول ظاهر می شود. البته به طور کلی ، ترامپ در حین سخنرانی در جمع ، با حرکات ناگهانی دست و سر و چرخش های ناگهانی به راست و چپ و با حرکت و حرکت به جلو و عقب ، به یک مرد نمایشی تبدیل می شود که از نظر جسمی متورم به نظر می رسد و با این مهارت تمام فضا را مشخص می کند. او مسئولیت را به دست می گیرد و بنابراین به عنوان یک شخصیت قهرمان ظاهر می شود. ترامپ بارها و بارها بایدن ، همسرش در این مسابقه ، از نظر جسمی ضعیف و ترسو نامیده است. یکی از ویژگی های بارز مرد افسانه ای که ترامپ نشان داد ، ابتلا به ویروس کرونا است که دو یا سه روز بیشتر دوام نیاورد. او در واقع چهره ای قهرمانانه را به تصویر کشید که به بیمارستان رفت و مشعل المپیک را به کاخ سفید برد. ظاهراً او در توهم تسخیر معبد المپیک ، ماجرای بازگشت قهرمانانه خود به کاخ سفید را ثبت می کند.

ترامپ همیشه در نقش یک قهرمان اسطوره ای ظاهر شده است. او چنان درگیر قهرمانی خود بود که حتی کرونا را به عنوان بی اثر مورد تمسخر قرار داد. به همین دلیل ، او در همه جا بدون نقاب ظاهر شد که شکست ناپذیر به نظر برسد. ترامپ بارها آمریکا را عالی ترین قدرت در جهان خوانده است ، که نشان می دهد ترامپ معتقد است آمریکا امپراطوری است و او زئوس ، خدای خدایان است که در معبد المپیک نشسته است. به همین دلیل ، او در آرزوی بازسازی امپراتوری مشابه امپراتوری روم بود که ابعاد نمادین آن فوق العاده است. ترامپ ابتدا یک ویژگی شخصیتی خودشیفته دارد. نرگس افسانه ای است که عاشق تصویر خود شده و در نتیجه آن خودشیفتگی درگذشت. نرگس تمام دختران عاشق او را مسخره کرد. ترامپ همچنین نشان داده است که هیچ کس به او اهمیت نمی دهد و حتی گاهی وفادارترین نیروهای اطراف خود را با تحقیر و تمسخر ترک کرده است. وی همچنین اعراب را گاوی شیرده خواند که باید به خوبی دوشیده شود. او در خودشیفتگی کامل با رهبر کره شمالی دست داد. اما ترامپ راضی به خودشیفتگی نبود. او به دنبال موقعیت زئوس ، خدای خدایان بود. این جاه طلبی زمانی نشان داده می شود که ترامپ گفت اعراب بدون او دو هفته دوام نمی آورند. او همچنین به عنوان یک مرد شوک مدرن شناخته می شود. به همین دلیل ، او در برابر رسانه های جهان تصمیمات ناگهانی و نسنجیده ای گرفت. او برخلاف تصور عمومی در جهان و حتی اروپا ، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. وی همچنین دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کرد که غیرمنتظره بود. یا بودجه ایالت فلسطین را کاهش دهید.

واقعیت دیگر این است که او با یک امپراتوری دیگر و یک غول بزرگ به نام چین تنش پیدا کرد. او بزرگترین تولید کننده تراشه چینی را تحریم کرد. وی سپس هواوی ، بزرگترین سازنده گوشی های هوشمند را تحریم کرد. در هر صورت ترامپ می خواهد نقش یک شخصیت افسانه ای را بازی کند. بنابراین ، این کشور به عنوان یک امپراتوری آهنین وارد میدان می شود: تجزیه بوریات ها ، خروج از توافق نامه آب و هوای پاریس ، خروج از سازمان بهداشت جهانی ، ساخت دیواری در مرز مکزیک ، توافق نامه های مالی مهم با اعراب و استفاده از گفتمان گاو شیردوشی. ترامپ همیشه به عنوان شخصیت اسطوره ای کریتوس ، خدای قدرت ظاهر می شود. کرت به خدایان یونان وفادار نبود و هرگز به اشتباهات خود اعتراف نکرد. او نمادی از قدرت و برتری بود ، اما به دلیل سرسختی و اجبار ، خدایان تمام قدرت او را به دست می گیرند و او تبدیل به یک جنگجوی معمولی می شود.

خشونت علیه سیاه پوستان نیز در دوره ترامپ به اوج خود رسید. صحنه مرگ یک سیاه پوست زیر زانوی یک افسر آمریکایی یادآور جنگ های گلادیاتوری در آمفی تئاتر بزرگ امپراتوری روم است. ترامپ با وجود آشفتگی در جامعه سیاه پوستان آمریکا همچنان به پشتیبانی پلیس می پردازد. اما جالب اینجاست که در اعتراضات مداوم علیه این صحنه خشونت آمیز ، مجسمه های اسطوره های آمریکایی یکی پس از دیگری در حال فروپاشی است و شاید این نمایش به زوال چهره اسطوره ای نشان دهد که ترامپ طی چهار سال خود نشان دهنده آن بوده است. از نظر معنایی می توان نتیجه گرفت که ترامپ مسیری را طی می کند که از یک توهم اسطوره ای به سقوط یک اسطوره می رود. سقوط مجسمه های آمریکایی آغاز سقوط افسانه های ترامپ بود. سقوطی که شاید حریفش مجبور باشد آن را در کارزار انتخاباتی به پایان برساند. با ترامپ ، تمدن جهانی نزول کرد و مشخص شد که مفهوم انسانیتی که قرن ها فیلسوفان و بزرگان برای دستیابی به آن تلاش می کردند ، در آستانه سقوط است. زیرا همه چیز بوی پول ، قدرت و رقابت می دهد و به نظر می رسد چیزی به نام انسانیت دروغ بزرگی از تاریخ است که باید نابود شود. ترامپ تصویری از مدیریت گانگستری جهان یا اعمال قدرت در کشتی اشتباه است. هر چقدر از عملکرد مدیران و مسئولان ایرانی خود ناراضی باشیم ، شکی نیست که با ترامپ ، تمدن بشری از خط خارج شده و بسیار به آن باز خواهد گشت. “فراموش نکنیم که ویروس کوید 19 ، با نرخ بالای مرگ و میر در ایالات متحده ، توهم افسانه ای و قهرمانانه ترامپ را تا حدودی در هم شکست.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا