اقتصادی

تنها ۱۰ درصد از ظرفیت آبزی پروری در کشور استفاده شده است

مجله تفریحی زیباروز/کهگیلویه و بویراحمد وزیر جهاد کشاورزی گفت: تنها ۱۰درصد از ظرفیت آبزی پروری در کشور استفاده شده در حالی که این صنعت می‌تواند اشتغال، ارزآوری مطلوبی و تولید ثروت را در کشور به همراه داشته باشد.

«محمدعلی نیکخت» روز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۲ در دیدار با نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در دهه فجر امسال بیش از پنج هزار طرح با هزیه چهل هزار میلیارد تومان در کشور افتتاح می‌شود، افزود: نگاه این وزارتخانه برای توسعه کشاورزی در کشور متمرکز بر اعتبارات دولتی و بانک‌ها نیست. 

وی اظهارکرد: در استان زنجان گلخانه‌ای با هزینه دو هزار میلیارد تومان افتتاح شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت‌های بسیار مطلوبی در حوزه کشاورزی، دامپروری و شیلات برخوردار است، خاطرنشان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد با تولید ۲۲ هزار تن ماهی سردابی بالاتر از استان‌های شمال کشور قرار دارد.

نیکبخت تصریح کرد: سه استان کشور سالانه ۱۸هزار تن تولید آبزی دارند، در حالی که استان کهگیلویه و بویراحمد غیرساحلی ۲۲ هزار تن تولید ماهی سردآبی دارد.

وی با تاکید بر اینکه از تنها ۱۰درصد ظرفیت آبزی پروری در کشور استفاده شده است، ادامه داد: این صنعت می‌تواند اشتغال، ارزآوری مطلوبی و تولید ثروت را در کشور به همراه داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: با ارتقای اداره شیلات استان کهگیلویه و بویراحمد به اداره کل موافق هستم.

نیکبخت با اشاره به اینکه بیش از ۴۵۰گونه گیاهان داروی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که یک استعداد عجیبی است، تاکید کرد: با ایجاد واحدهای صنعتی در این زمینه می تواند در توسعه استان موثر باشد که در این زمینه حمایت خواهیم کرد.

وی اظهارکرد: این استان دارای ۱۲هزار خانوار عشایری و پنج هزار کیلومتر راه عشایری است. حدود ۱۳۰هزار تن نهاده دامی به صورت مدت دار در کشور توزیع شد و سقفی برای مهم نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: به طور نرمال در طول یکسال  هشت میلیون دام در کشتارگاه‌های رسمی کشتار می‌شد اما در سال ۱۴۰۰، ۱۷ میلیون و ۱۴۰۱ نیز ۱۷ میلیون و ۹۰۰هزار دام کشتار شد و آسیب شدیدی به عشایر وارد شد، بنابراین در حال حرکت به سمتی هستیم که جامعه عشایری را بازسازی کنیم.

نیکبخت افزود: می‌توانیم در کشور نیاز گوشت را تولید کنیم و برای حمایت از تولید کنندگا و صادرات هیچ محدودیتی نداریم در صنعت تخم‌مرغ ۱۲۵ هزار تن تخم مرغ صادرات داشتیم که در گذشته صادرات تخم‌مرغ به ۴۰هزار تن هم نمی‌رسید اما این میزان صادرات داشتیم، بدون اینکه کمترین نوسانات را در بازار تخم مرغ داشته باشیم.

وی تصریح کرد: مرغ را به همین سمت می رویم که صادرات داشته باشیم و هزار تن مرغ را صادر کردیم چرا که معتقدیم آن چیزی که می تواند تولید و تولید کننده را نقش‌آفرین کند صادرات است

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در کنار واردات تولید هم خواهیم داشت، بیان کرد: جایی که ناچاریم محصولی را وارد کنیم در کنارش تولید هم خواهیم داشت.

آیت الله سید نصیر حسینی، نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج نیز با بیان اینکه بعد از انقلاب خدمات زیادی در این استان انجام گرفت، گفت: این استان هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه کشاورزی نیازمند توجه ویژه مسئولان است. 

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، وی با اشاره به اینکه سد آبرزی در شهرستان کهگیلویه این ظرفیت را دارد که ۳۶ هزار هکتار از اراضی این شهرستان را سیراب کند، بیان کرد: مردم خواستار پیگیری جدی برای ساخت این سد مهم و تاثیرگذار هستند.

گفتنی است که وزیر جهاد کشاورزی در ششمین روز از دهه فجر به منظور افتتاح و بازدید از طرح‌های حوزه جهاد کشاورزی به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است.دیدار با نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد، بازدید و بهره‌برداری از چندین پروژه در شهرک فرودگاه و شهرک بلکوی یاسوج از جمله برنامه‌های محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی به این استان است.

وی سپس به شهرستان باشت سفر می‌کند و از طرح‌های اقتصادی این شهرستان را افتتاح و کلنگ‌زنی می‌کند. سفر به منطقه لیشتر و بازدید از کشتارگاه گچساران و همچنین بازدید از سد کوهبرد از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی به استان است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا