حوادث

توصیه‌های هلال احمر برای بازگشت ایمن زوار اربعین به کشور

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر توصیه های امنیتی برای بازگشت زائران به کشور را تشریح کرد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، با توجه به اینکه پیش از این اعلام شده بود که تعداد زیادی از زائران اربعین طی روز گذشته و امروز (جمعه و شنبه) به کشور باز خواهند گشت، لازم است توصیه های لازم برای جلوگیری از حوادث احتمالی مورد توجه قرار گیرد. در این راستا معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر توصیه هایی را برای بازگشت زائران ارائه کرد.

مرتضی مرادی پور در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز وی با اشاره به آمادگی همه دستگاه ها برای امدادرسانی به زائرین گفت: بر اساس ارزیابی های زمینی و هوایی شرایط مساعد است و همه نهادهای بشردوستانه از جمله جمعیت هلال احمر آماده ارائه خدمات به شهروندان هستند.

وی با اشاره به جدی ترین نگرانی برای بازگشت زائران گفت: مهمترین مسئله خستگی زائرانی است که به کشور باز می گردند و می خواهند سریعا به شهر و استان خود بروند. از زائران خواهشمندیم در بازگشت عجله نکنند و با آرامش و سلامت کافی به آغوش خانواده خود بازگردند. برای رانندگان مهم است که هنگام رانندگی از شتاب گرفتن خودداری کنند تا سریعتر به مقصد برسند.

مرادی پور تاکید کرد: زائرانی که با خودروی شخصی تردد کردند باید استراحت و خواب کافی برای بازگشت داشته باشند و به ازای هر دو ساعت رانندگی حداقل یک ربع با توقف در حاشیه امن جاده استراحت کرده و سپس به مسیر خود ادامه دهند. . رانندگان باید در حین رانندگی از نوشیدنی هایی مانند دوغ یا غذاهای چرب خودداری کنند. اگر رانندگان با بی خوابی پشت فرمان باشند، بی حال می شوند و ممکن است دچار حوادثی مانند خروج از جاده و واژگونی خودرو شوند.

وی افزود: در تصادفات واژگونی تمامی سرنشینان خودرو مجروح می شوند و احتمال از بین رفتن خودرو وجود دارد. سرنشینان خودرو نیز مجروح می شوند و گاهی جان خود را از دست می دهند. این موضوع اهمیت استراحت کافی قبل از شروع سفر را به رانندگان یادآوری می کند.

مرادی پور ادامه داد: از رانندگان می خواهیم از سبقت غیرمجاز و سرعت غیرمجاز خودداری کنند. یکی از مهمترین دلایل تصادفات طبق گزارش پلیس، خستگی و خواب آلودگی است. اگر چند نفر در خودرو هستند و مهارت و گواهینامه کافی دارند، به نوبت پشت فرمان بنشینند و از رانندگی مداوم توسط فرد خاصی خودداری کنند.

معاون عملیات هلال احمر در خصوص لزوم استفاده از مسیرهای اصلی برای بازگرداندن زائران به کشور گفت: ممکن است برخی مسیر یاب ها مسیرهای اشتباهی را به رانندگان پیشنهاد دهند و آنها را به مسیرهای ناایمن هدایت کنند. لذا از رانندگان تقاضا داریم از محورهای اصلی تردد کنند.

وی با بیان اهمیت توجه بیشتر رانندگان به محیط اطراف خود در مسیر برگشت گفت: همچنین اگر رانندگان قصد رانندگی در شب را دارند باید به محیط اطراف خود توجه بیشتری داشته باشند. برخی از زائران ممکن است با لباس تیره در پایانه های مرزی سفر کنند. بنابراین رانندگان باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا