فرهنگ و هنر

توصیه مجله آمریکایی به دیدن مسجد صورتی ایران

مسجد صورتی یا “نصیر الملک” ایران در فهرست اماکن مقدس مجله جهانگردی جهانگردی آمریکا قرار گرفت.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، Condé Nast از نیویورک ، یکی از پراکنده ترین نشریات جهانگردی در جهان ، لیستی از 19 مکان مقدس جهان از جمله کلیساهای باستانی ، تپه ها و معابد را در زمانی منتشر کرده است که بسیاری از مرزها آنها برای گردشگران بسته شده اند. مسجد صورتی یا “نصیرالملک” در شیراز تصویر ارجح در این لیست است.

مسجد نصیرالملک که برای بیشتر گردشگران خارجی به عنوان “مسجد صورتی” شناخته شده است ، پنجمین مقدسین مکانی است که در گزارش این مجله محبوب گردشگری در ایالات متحده به ماجراجویان و مسافران معنوی ارائه شده است. .

این مسجد در شهر شیراز (نیمه جنوبی ایران) واقع شده است که به دلیل رنگهای کاشی خیره‌کننده و ترکیبی منحصر به فرد از شیشه آغشته و معرق معروف است. این مسجد در سال 1888 به دستور میرزا حسنعلی ، ملقب به ناصر الملک ، در دوره قاجار ساخته شد. طراحی مسجد به گونه ای است که از نور صبح استفاده می کند و فیلترهای شیشه ای پنجره ها جلوه رنگی به این نور می بخشند و کاغذ و رنگ کاشی ها ، فرش ها و لوسترها را برجسته می کنند. این مجله پیشنهاد می کند که اگر تا به حال بتوانید این مسجد را ببینید ، حتماً برای صبح بهتر به صبح بروید.

Condé Nast به ماجراجویانی که به دنبال تجربیات معنوی از طرق مختلف ، از جمله مذاهب و روشنفکران ، هنر و طبیعت هستند ، برای بازدید از اماکن مقدس دیگر ، که برخی از آنها زیباترین جهان هستند ، ارائه می دهد. این ممکن است برخی از این مکان ها باستانی نباشند ، اما استفاده از معماری و طراحی خاص آنها را به مکانی عجیب و اسرارآمیز تبدیل کرده است.

اولین مکان پیشنهادی مقدس در این فهرست رودخانه گنگ در هند است که اگرچه بسیار آلوده است ، اما هنوز هم اعتقاد بر این است که آب مقدس رودخانه و آئین حمام کردن و تطهیر گناهان است.

صومعه Taktsang در بوتان ، معروف به “لانه ببر” ، مقدس ترین مکان در کشور است که از یک افسانه سرچشمه می گیرد؛ گورو Rainpoche ، بودا دوم ، سه سال ، سه ماه و سه روز را در یک غار گذراند تا دفع کند. ارواح شیطانی را تحسین می کردند. در سال 1692 ، در همان نقطه بر روی یک صخره 900 متری ، معبدی ساخته شد که به یکی از پر بازدیدترین مناطق توریستی بوتان تبدیل شده است. برای رسیدن به این معبد ، باید تقریباً دو ساعت صعود کنید.

وات رونگ Khun یا “معبد سفید” در تایلند یکی از جوانترین اماکن مقدس است که در سال 1997 توسط یک هنرمند تایلندی ساخته شده است. رنگ ها و تزئینات به کار رفته در این معبد نمادی از روح خالص ، خرد و خرد است.

Borobudur در قرن هشتم و نهم در جاوا ، اندونزی ساخته شد. این معبد سالها در زیر زمین آتشفشانی و خاکستر پنهان شده بود تا اینکه در قرن 18 توسط انگلیسی ها کشف شد. این مکان مقدس بودایی و هندوئیسم در فهرست میراث جهانی یونسکو حک شده است.

استون هنج یک بنای تاریخی پیش از تاریخ در جنوب انگلستان است که یک راز جنجالی بر جای مانده است. این هتل تقریباً دو ساعت و نیم از لندن واقع شده است و سالانه 800000 گردشگر را به خود جذب می کند. برخی معتقدند که این سنگ ها برای پیش بینی های نجومی ساخته شده اند ، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این مکان مکان عبادت بوده است.

ابو سیمبل معبدی است که توسط رامسس دوم بین سالهای 1279 و 1213 ق ساخته شده است. ج. در جنوب مصر. در دو روز از سال (عموماً 21 فوریه و 21 اکتبر) ، خورشید مستقیم بر روی این معبد بزرگ می درخشد و آن را روشن می کند.

معبد Boudhanath Boudhanath نپال یک مکان زیارتی محبوب برای بوداییان در خارج از تبت و یک جاذبه مهم گردشگری در کاتماندو است ، با معماری که شامل چهار عنصر آب ، زمین ، هوا و آتش است.

قدمت معابد Angkorwat به قرن دوازدهم در کامبوج ، در ارتفاع 80 متری برمی گردد و یکی از مرتفع ترین اماکن مقدس جهان و یکی از محبوب ترین مناطق توریستی در این کشور است. این تعداد در سال 2018 حدود سه میلیون بازدید کننده داشته است ، یک سوم از گردشگرانی که از کامبوج دیدن می کنند ، بنابراین خرید بلیط همیشه طولانی است.

اولورو منظره ای باستانی و غنی از معنویت و فرهنگ بومی استرالیا است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سال 2017 صعود از صخره ممنوع شد که یکی از محبوب ترین فعالیت های گردشگری بود.

کنیسه اسپانیایی در پراگ ، جمهوری چک در سال 1868 توسط معماری نئوکلاسیک ساخته شد و اکنون علاوه بر کاربردهای مذهبی ، یک نمایشگاه دائمی است. سایت کنیسه مجسمه ای از فرانتس کافکا ، نویسنده مشهور چک را در خود جای داده است.

Cenote Sagrado در مکزیک یک چاه آب عظیم طبیعی است که برای مایاها مقدس بوده است. این مکان سالها پیش توسط باستان شناسان کشف شد ، اما اکنون به جای یک مکان مقدس ، نقش استخر توریستی ایفا می کند.

کلیسای سنت جورج یا لالیبلا در اتیوپی که مربوط به قرن دوازدهم است ، به دلیل طراحی عرضی و شبکه ای که در یک چاه ساخته شده ، مشهور است و به مکانی عجیب لقب گرفته است. این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

برج شیاطین در یک پارک ملی در ایالت وایومینگ ایالات متحده واقع شده است ، که یک ساختار زمین شناسی است و در درجه اول برای کوهنوردی شناخته شده است ، اگرچه این مکان مقدس برای قبایل بومی آمریکایی به نام “خانه خرس” است. مسئولان پارک ملی از گردشگران خواسته اند که در هنگام عبادت به بومیان منطقه احترام بگذارند و در اینجا مزاحمتی برای آنها ایجاد نکنند.

Wall Wailing در بیت المقدس واقع شده است که در اصل بخشی از دیوار غربی مسجد الاقصی (مکان مقدس مسلمانان) را تشکیل می دهد. مسلمانان این دیوار را “درخشان” می نامند و با اسرائیلی ها در مورد حفظ آن اختلافات بسیاری داشته اند. این دیوار در زمان اشغال بیت المقدس توسط نیروهای اسرائیلی اشغال شده و به محلی برای عبادت یهودیان تبدیل شده است ، اگرچه محدود نیست. این مکان برای مسیحیان نیز مقدس است.

صومعه های Meteora در یونان مجموعه ای از بناهای سنگی است که بر روی صخره ها و مکانی اسرارآمیز قرار دارد. این صومعه ها در محل غاری ساخته شده اند که محل سکونت نخستین انسان ها بوده است. پیش از این 20 صومعه در این مکان وجود داشته است ، اما اکنون فقط شش مورد از آنها فعال هستند.

سنت جان جان الهی الهی در شهر نیویورک ، یکی از بزرگترین کلیساهای مسیحی واقع شده است و از معماری گوتیک استفاده می کند. این کلیسا یک بار در سال 2001 سوخته و هشت سال پس از نوسازی دوباره افتتاح شد.

کلیسای فرض ، که به اعتقاد مسیحیان زادگاه مسیح است ، در بیت لحم واقع شده است. یک ستاره نقره ای در کف کلیسا حک شده است که به اعتقاد مسیحیان محل تولد عیسی مسیح است. این یک جاذبه گردشگری محبوب در فلسطین ، میراث جهانی یونسکو است.

Sistine Chapel در واتیکان واقع شده و یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا محسوب می شود. ورود به این کلیسا به دلیل محبوبیت زیادی طول می کشد. این کلیسا شاهکار هنری است که بر روی دیوارهای آن می توانید نقاشی های میکل آنژ و رنسانس را به مدت چهار سال مشاهده کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا