علمی و پزشکی

جایگزین دارو برای درمان پوکی استخوان

به گزارش شفاف، بیش از 40 درصد مردم ایران به پوکی استخوان مبتلا هستند که در 10 تا 15 درصد موارد منجر به شکستگی و بی حرکتی می شود.

پوکی استخوان با تخریب بافت استخوانی مشخص می شود و در نتیجه استخوان های ضعیف به راحتی می شکنند.

در حال حاضر، داروهایی که به نام بیس فسفونات ها شناخته می شوند، رایج ترین نوع داروی پوکی استخوان هستند که عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می کنند و برای برخی افراد به خوبی کار نمی کنند.

دانشمندان کالج لندن به دنبال جایگزین موثرتری هستند و اخیراً هورمون کیسپتین را که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود، مورد مطالعه قرار داده اند. تحقیقات قبلی نشان داده است که تزریق کیسپتین توسط افراد به خوبی کار می کند و عوارض جانبی قابل توجهی نداشته است.

در یک مطالعه جدید، 26 مرد 18 تا 36 ساله به مدت 90 دقیقه کیسپتین داخل وریدی دریافت کردند. آنها همچنین یک ساعت و نیم دیگر دارونما دریافت کردند. در هر دو مورد، شمارش و تغییرات خونی هر 30 دقیقه کنترل شد.

هنگامی که آنها این هورمون را دریافت کردند، مشخص شد که بدن آنها به طور متوسط ​​24 درصد استئوبلاست بیشتری تولید می کند که سلول های استخوان ساز هستند.

پوکی استخوان معمولاً زمانی رخ می دهد که عدم تعادل بین استئوبلاست ها و استئوکلاست ها وجود داشته باشد – سلول هایی که استخوان را تجزیه می کنند. در حالی که استئوکلاست ها معمولاً عملکرد مفیدی دارند، آنها به سادگی استخوان ها را با تغییر شکل آنها ضعیف می کنند تا در طول زمان قوی تر شوند، زمانی که تعداد آنها از استئوبلاست ها بیشتر شود.

برای آزمایش دیگری که توسط تیمی در دانشگاه جنوب دانمارک انجام شد، کیسپتین به سلول‌های استخوانی در ظروف پتری اضافه شد. در این حالت، این هورمون نه تنها فعالیت استئوبلاست ها را افزایش می دهد، بلکه فعالیت استئوکلاست ها را نیز مهار می کند.

دکتر الکساندر کامنینوس، دانشمند ارشد، گفت: “امیدواریم این نتایج تحقیقات جدید را در مطالعات آینده با هدف نهایی بررسی کنیم که آیا کیسپتین می تواند یک گزینه جدید ایمن و موثر برای درمان پوکی استخوان باشد.”

این تحقیق در مقاله اخیر منتشر شده در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا