عمومی

جایی برای شما در جام جهانی نیست!

علاوه بر تیم ملی ایران، در تاریخ فوتبال دو تیم ملی دیگر نیز مربی خود را قبل از جام جهانی برکنار کردند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز و به نقل از اخبار آنلاینبه نظر می رسد دوران حضور دراگان اسکوچیچ در تیم ملی فوتبال ایران به پایان رسیده و پس از برکناری کمیسیون فنی فدراسیون فوتبال از سمت هدایت تیم ملی، با تایید این تصمیم از سوی هیات مدیره فدراسیون فوتبال. ، اخراج اسکوچیچ رسما اعلام شد. اتفاقی که برای دراگان اسکوچیچ پس از راهیابی به جام جهانی 2022 قطر افتاد، مشابه اتفاقی است که برای تومیسلاو ایویچ فقید قبل از جام جهانی فرانسه در سال 1998 رخ داد. پس از صعود تیم ملی به همراه والدیر ویرا به جام جهانی فرانسه در سال 1998 در یک شب دراماتیک در ملبورن، ویرا از کار برکنار شد و مدیریت تیم ملی توسط مربی معروف (ایویچ) بر عهده گرفت. علاوه بر تیم ملی ایران، در تاریخ فوتبال دو تیم دیگر نیز قبل از جام جهانی سرمربی خود را تغییر دادند که با هم به بررسی آنها می پردازیم.

لوپتگی اسپانیا (جام جهانی 2018 روسیه)

فدراسیون فوتبال اسپانیا یک روز مانده به آغاز جام جهانی 2018 روسیه، یولن لوپتگی، سرمربی این تیم ملی را برکنار کرد. دو روز مانده به آغاز جام جهانی 2018 روسیه، رئال مادرید رسما اعلام کرد که لوپتگی پیشنهاد سرمربیگری سه ساله این تیم را به جای زین الدین زیدان پذیرفته است. فدراسیون فوتبال اسپانیا در بیانیه ای اعلام کرد که تنها پنج دقیقه قبل از اعلام حضور او در رئال از این ماجرا مطلع شده و یولن لوپتگی 51 ساله را به دلیل عدم اطلاع فدراسیون از این تصمیم اخراج کرده است. طبق بیانیه فدراسیون فوتبال اسپانیا، فرناندو هیرو، ستاره سابق و مدیر فنی تیم ملی این کشور، سرمربیگری اسپانیا در جام جهانی 2018 روسیه را بر عهده گرفت.

هلیل هوژیچ; ژاپن (جام جهانی 2018 روسیه)

فدراسیون فوتبال ژاپن در سال 2018 وحید هلیل هوژیچ سرمربی این تیم ملی را دو ماه مانده به شروع جام جهانی برکنار کرد. آکیرا نیشینو بعد از او روی نیمکت سامورایی ها نشست. هلیل هوژیچ در تابستان 2015 هدایت ژاپن را برعهده گرفت و این تیم ملی را برای ششمین بار به جام جهانی رساند. آنها در مرحله مقدماتی در گروه اول و بالاتر از عربستان و استرالیا قرار گرفتند. اما فشار روی این مربی 65 ساله پس از تساوی مقابل مالی و شکست مقابل اوکراین در دیدارهای دوستانه باعث برکناری او از سرمربیگری آبی ها شد.

برت ون مارویک؛ عربستان سعودی (جام جهانی 2018 روسیه)

پس از صعود عربستان به جام جهانی، سران اتحادیه فوتبال این کشور تصمیم گرفتند برت فن مارویک هلندی را برکنار کرده و ادگارد بائوزا، سرمربی سابق تیم های ملی امارات و آرژانتین را جایگزین وی کنند. جالب اینجاست که دوران حضور بائوزا دو ماه بیشتر طول نکشید و او تنها پس از سه بازی و دو شکست از کار برکنار شد. سرمربی بعدی سعودی ها خوان آنتونیو پیزی، هموطن بائوزا بود که هدایت این تیم ملی را در جام جهانی نیز بر عهده داشت. آنها با هدایت پیتزی دو شکست مقابل روسیه و اروگوئه و یک پیروزی مقابل مصر در جام جهانی ثبت کردند. شکست 5 بر صفر عربستان از روسیه در بازی افتتاحیه یکی از تلخ ترین تجربه های این تیم ملی در تاریخ این مسابقات است.

تومیسلاو ایویچ؛ ایران (جام جهانی 1998 فرانسه)

ایویچ که کمتر از یک سال فرصت داشت تیم ملی را برای حضور در جام جهانی آماده کند، تاثیر بسزایی در آن تیمی داشت که در جام جهانی 1998 فرانسه شرکت کرد و توانست اولین پیروزی تاریخ فوتبال ایران در جهان را کسب کند. . جام، اما در فاصله کمتر از یک ماه مانده به شروع جام جهانی اخراج شد. ایران که برای اردوی آماده سازی جام جهانی به ایتالیا رفته بود در دیداری دوستانه مقابل رم با نتیجه هفت بر یک شکست سنگینی را متحمل شد. شکستی که منجر به برکناری مربی سرشناس تیم ملی شد. پس از گذشت سال ها از اتفاقات آن روزها در تیم ملی، همچنان شایعاتی مبنی بر طرفداری برخی بازیکنان با اخراج ایویچ به گوش می رسد. اثباتش سخته

دراگان اسکوچیچ; ایران (جام جهانی 2022 قطر)

24 سال پس از اخراج ایویچ، کروات دیگری که هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشت، اخراج شد. درست مانند ایویچ فقید، دراگان اسکوچیچ نیز به درخواست برخی بازیکنان فرصت نیمکت نشینی تیم ملی را در جام جهانی از دست داد. او دوست دارد علاوه بر بازیکنان، هواداران جدی در اطراف تیم داشته باشد. هوادارانی که در سطح و رسانه بودند طرفدار اسکوچیچ بودند اما شنیده می شود در جلسات کمیته فنی از او حمایت نکردند. تیم ملی ایران در سال 1998 و تیم ملی فعلی یک نام مشترک دارند. حمید استیلی سرپرست تیم ملی حالا گفته می شود سرمربی بعدی تیم ملی از بین گزینه های داخلی انتخاب می شود و باید دید چه کسانی در جام جهانی 2022 قطر روی نیمکت تیم ملی ایران خواهند آمد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا