فرهنگ و هنر

حاج قاسم برای شهادت ثبت نام کرده بود

مجله تفریحی زیباروز/مرکزی راوی مؤسسه روایت شهدای قم گفت: زندگی و درگذشت سردار سلیمانی و یارانش سرشار از برکت بود.

حجت الاسلام عبدالله مالکی سده در مراسم بزرگداشت شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهیدان امامزادگان فضل و یحیی محلات که 21 آذرماه در آستان مقدس این امامزادگان برگزار شد، حاج قاسم به ما یاد داد که بسیار باشیم. نگران حالمان هستیم شهید مانند لیوان عطری است که با شکستن عطر آن فضا را پر می کند. دست شهدا وقتی زنده هستند بسته است و وقتی کشته می شوند دستشان باز است. حاج قاسم به ما یاد داد که پشت این شهادت ها مکتبی نهفته است.

وی افزود: حاج قاسم خودش یک ایدئولوژی دارد; مدرسه حاج قاسم برای ما حرف دارد. دشمنان این مکتب را بهتر از ما می شناسند. همانطور که آنها رهبر ما را بهتر از ما می شناسند. دشمن 6 ماه برنامه ریزی و مطالعه می کند ولی مقام معظم رهبری با یک سخنرانی نیم ساعته تمام نقشه های دشمن را از بین می برند. همه تعجب می کنند که چرا حاج قاسم در دل میلیون ها انسان، حتی آنهایی که مسلمان نیستند، رشد کرده است، چرا که برخورد حاج قاسم نسبت به خدا و شهدا رابطه زیبایی بود. اگر می خواهی زیبا زندگی کنی، باید مثل یک شهید زندگی کنی.

ملکی ساده ادامه داد: یکی از ویژگی های یک مومن واقعی، دینداری است. همه کسانی که در مدرسه حاج کاسیمه هستند متدین هستند و شهادت می دهند که ایشان عالم دین بوده اند. در جنگ ابوکمال او و یارانش وارد خانه ای مشرف به میدان کفر شدند. وقتی حاج قاسم می خواست از آن خانه خارج شود در نامه ای به اهالی آن خانه خود را قاسم برادر فقیرشان نامید و با دادن شماره تماس از آنها خواست که در صورت ضایع شدن حقوق خود به او اطلاع دهند تا می توانست جبران کند این اخلاق فردی است که در راه است.

وی با اشاره به کتاب های فراوانی که درباره حاج قاسم نوشته شده است، گفت: در یکی از این کتاب ها که توسط یکی از یاران 40 ساله ایشان که از زمان عملیات فتح المبین همراه ایشان بوده است، می خوانیم که حاج قاسم نه تنها برای عملیات ها حقوق تبلیغی دریافت نمی کند، بلکه به همان حقوق عادی که همان دین است، بسنده می کند. وقتی امروز به این حقوق نگاه می کنیم و نتیجه کار آنها را مشاهده می کنیم، بیشتر به ارزش و جایگاه حاج قاسم پی می بریم.

ملکی سده گفت: در حالی که القابی چون مهندس و دکتر همه مردم را وسوسه می کند، حاج قاسم در وصیت نامه خود درخواست کرد که فقط عنوان سربازی را برای او به کار ببرند زیرا می دانست که اگر نگوید گنبد و صحن ساخته می شود. برای او او تواضع و تواضع حاج قاسم را از آنجا می توان دریافت که اساس حرفش این بود که همیشه می گفت: دستت را می بوسم، وقتی از او می خواستند از این عبارت استفاده نکنی، می گفت اگر مسئولی در کار مردم دخالت کند. من در بریدن دست او تردید نمی کنم

وی تاکید کرد: اینها کسانی هستند که حاج قاسم دوستشان داشت. مسئولان اگر می خواهند مورد محبت حاج قاسم باشند باید برای مردم تلاش کنند.

ملکی سده با بیان اینکه بخشش یکی از صفات مؤمن است، گفت: بخشش کسی است که مال خود را ببخشد و بزرگترین بخشش این است که انسان از جان خود بگذرد. حاج قاسم چهل سال متواری بود تا اینکه کشته شد. او شخصیتی به تمام معنا بود که نه تنها در عرصه نظامی، بلکه در همه عرصه ها مکتب و حرکتی را آغاز کرد.

وی با اشاره به اقدام بزرگ سردار سلیمانی در کنگره شهدای کرمان و خانواده آن شهدا گفت: حاج قاسم محدود به زمان و مکان نبود و با شهادت خود کاری را که انجام داد تکمیل کرد و به یادگار گذاشت. . برای ما. دانش آموزان به شدت به ملاقات این شخصیت بزرگ نیاز دارند.

ملکی سده با بیان اینکه زمانی که فضا برای ورود به عرصه ریاست جمهوری مهیا شد درخواست شهادت داد، ادامه داد: سیاسیون باید سیاست و مکتب حاج قاسم را مدنظر داشته باشند. اصلاح طلبان و اصولگرایان را قبول نداشت. او گروهی را پذیرفت که مبنای فکری و مبنای اعتقادی آنها برگرفته از ایمان ناب محمدی بود و خود در مکتب اسلام تحصیل کرد و به دیگران آموخت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا