عمومی

حاج ناصر ثروت پدر زنش را بالاکشید و به کانادا فرارکرد

یکی دو سالی می شود که برای تعیین سهم الارث خانواده همسرش به دفتر من آمده است، در این مدت او را مردی بر اساس حلال و حرام می دیدم که دغدغه اموالی که به او سپرده شده بود. توسط پدرشوهرش تا عصر آن روز منشی با عجله وارد دفتر من شد و گفت: ثریا خانم پیش شما آمده است. حالش خوب نیست و می خواهد خارج از شیفتش بیاید. ازش پرسیدم چرا بهت نگفتی میگه حاج آقا با دختر سرایدار کارخانه رفته کانادا!! شاید متوجه نشدید که ناگهان در باز شد و ثریا گفت: «نه آقای وکیل، من و شما به اشتباه فکر می‌کردیم این مرد یک آقا است، متواضع است، پاک سرشت و خوش اخلاق است… نگویید. که او در آستین خود مار بلند شده است، نه مار». بودم و نمی دانستم.

حدود سی سال پیش، از بانگ خروس تا بوق سگ، در سرما و گرما، جلوی درب کارخانه پدرم نشست و فهرست کامیون ها را یادداشت کرد. که کارخانه را ترک کرد تا روزی که پدرم خبر قبولی ناصر در همان دانشگاه را دریافت کرد. اگر قبول می شدم خیلی سخت بود با پد و کارگر پدرت در یک دانشگاه درس بخوانی سخت تر بود چون همه در دانشگاه حرف می زدند و می گفتند سال اول دانشگاه بود که پدرم او را ساخت. مدیر داخلی کارخانه تنها سر سفره عقدش نشست، به حرف های دلم گوش دادم تا فردا به فرزندان و نوه هایم از عشق به من و پدرشان بگویم و شکری که در دلم است. از معرفی خود به عنوان تنها کسی که در این دوران به مجنون رسیدم ذوب می شوم، اما اکنون با چشم و گوش خود شاهد خیانت دیوانه ای بودم که حتی به عشق و احترام خانواده ام دیوانه شد.

خلاصه پرونده
پس از ازدواج ثریا و ناصر، پدر خانواده که پسری نداشت، تمام اموال و دارایی خانواده را به ناصر سپرد و در این سال ها تمام دارایی، طلا، جواهرات و… با درآمد خریداری شد. از کارخانه با حاج ناصر بود که امروز با دختر 18 ساله اش. سرایدار کارخانه در ونکوور کانادا مشغول نوشیدن عسل است و سوتاریا خانم در تلاش است آنچه را که سی سال گذشته از طریق کارخانه و با توجه به اسناد و مدارک موجود در اختیار حاج ناصر به او داده شده پس بگیرد، اما در واقع حاج ناصر چیزی جز حقوق و ماهانه حق ندارد مدیریت کارخانه درآمد و سرمایه ای ندارد که از اموالی که به این نام است سهم و مالکیت داشته باشد.

در این گونه موارد، مالک واقعی مال برخلاف مفاد اسناد، شخص یا اشخاص دیگری است که از روی اعتماد یا به هر دلیل دیگری، مال خود را به نام دیگری منتقل کرده و آن شخص دیگری را گرفته است. در کل ملک، به اصطلاح، مهمترین اقدام پس از انجام موجودی اموال، تایید و شناسایی تاریخ قرار دادن اسناد مالکیت، رسمی و عادی، زمان خرید و معامله ملک، شناسایی و تعیین روش واریز وجوه و تعیین قیمت (پول) معاملات.

در قانون مدنی احکامی تحت عنوان اسباب مالکیت و دعاوی بدون عقد (ضمان قهری)* وجود دارد که مخصوص این گونه موارد است وقتی شخصی بدون حق و به عبارت دیگر بدون حق مالک شیء می شود. موظف است آن مال غیر منقول را به مالک اصلی برگرداند و اگر هم وجود نداشته باشد موظف است عین مال یا قیمت و ارزش آن مال (ارزش اقتصادی) را به مالک برگرداند. در قانون مدنی اموال به متشابه و با ارزش تقسیم می شود که در پاورقی توضیح داده خواهد شد.

با توصیه به صلح و مشورت با اعضای خانواده، به ثریا خانم اطمینان دادم که پس از جمع آوری اطلاعات لازم، مستندسازی گردش حساب های بانکی و وسایل تامین وجوه لازم برای خرید ملک، با طرح دعوی علیه حاج ناصر، کلیه اموال و املاکی که به نام او نگهداری می شود قابل مصادره است. متعلق به خانواده است، پس گرفته شده است. اما ماجرای ازدواجش با دختر سرایدار کارخانه و مسائل اخلاقی ناشی از آن موضوع، متأسفانه راهی جز فشار آوردن به حاج ناصر با مطالبه مهریه و حق ازدواج، ندارد. آهی سوزان از اعماق وجودش و یک جمله تمام شد:خلاقیت های شایستهحیف که میخوام به این موضوع اعتراض کنم!!

نکات حقوقی

اگر به هر دلیلی چاره ای جز انتقال بخشی از دارایی خود به نام شخص دیگری برای مدتی یا به صورت تضامنی و مشارکت مالی نداشته باشید، بنا به مقتضیات فعالیت، یکی از شرکا شریک مجاز کل می شود. شرکت بهتر است گزارشی از جلسه با حضور دو نفر یا سازماندهی چند شاهد تهیه و حقوق هر یک از شرکا مشخص شود. مقررات و شرایط شرکت در مواد 571 تا 606 قانون مدنی تعریف شده است.

در قانون مدنی مقررات خاصی در مورد نحوه و نحوه تعیین مالکیت وجود دارد که به استناد این مقررات (مواد 29-54 و ماده 140 قانون مدنی تحت عنوان دارایی اموال) در خصوص حقوق قابل ارائه است. و مالکیت اموال/ علاوه بر مقررات معتبر، اصول قانونی و شرعی نیز در این زمینه کارکرد مؤثری دارد.

ضمانت نامه اجباری تکالیف و الزاماتی است که بر خلاف میل خود برای افراد تعهدات و تعهداتی ایجاد می کند که بهترین مثال در این مورد تصادف رانندگی است که این که شما با خودروی خود به دیگری ضربه بزنید و این امر ناخواسته و سهوی باعث ایجاد ضمانت و تعهد برای در جبران خسارات وارده و یا اگر شخصی خارج از حدود اختیارات قانونی به مال دیگری تعرض کند (مثل حاج ناصر) مکلف به جبران خسارت و استرداد مال است.

در قانون مدنی اموال به اقسام مختلفی تقسیم می شود که اگر مصادیق مال موضوع در بازار زیاد باشد به آن اموال متشابه می گویند مانند برنج طارم، پژو پارس سفید، سکه طلا و غیره، اما اگر مشابه باشد. در صورتی که مال در بازار نباشد به مال حافظ می گویند مانند عتیقه. اگر مال مشابه باشد، مدیون باید عین مال را به طرف مقابل بدهد.

حقوق زوجه شامل مهریه و نفقه است، در صورت ازدواج مجدد زوج بدون اذن زن، زوجه حق تقاضای طلاق دارد و البته اثبات ازدواج مجدد زوج مهمترین اقدام در این مورد است.

* وکیل _ شیراز

65

دکمه بازگشت به بالا