فرهنگ و هنر

حذف تست کرونا برای زائران ایرانی در سفر عراق

سازمان حج و زیارت از حذف گواهی آزمایش PCR برای زائران ایرانی در سفر به عراق خبر داد و تاکید کرد: از این پس تنها با کارت واکسیناسیون معتبر می توانید به عراق سفر کنید.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، وحید اسکندری، مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درباره تصمیم مقامات عراقی مبنی بر صدور دستورالعمل بهداشتی برای ورود اتباع سایر کشورها گفت: در عراق درخواست منفی شدن آزمایش PCR برای ایرانیان. زائران بزرگ شده است.

وی افزود: زائران ایرانی مانند گذشته باید کارت واکسیناسیون معتبر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر دریافت دو نوبت واکسن داشته باشند و نیازی به انجام آزمایش PCR نیست.

اسکندری گفت: پیش از این برای سفر به این کشور و داشتن کارت واکسیناسیون، قبل از ارسال یا تزریق دو نوبت واکسن مورد تایید وزارت بهداشت، حداکثر تا 72 ساعت جواب آزمایش PCR منفی بود که از این پس فقط کارت واکسیناسیون در نظر گرفته می شود. “

در این بخشنامه که در تاریخ 14 فروردین 1401 به گردشگران و شرکت های هواپیمایی ایرانی تحویل داده شد، همچنین تاکید شده است که مسافران ورودی موظف به ارائه گواهی معتبر واکسیناسیون علیه کووید یا تست PCR منفی هستند. همچنین گزارش شده است که عراق واکسن های فایزر / مدرنا / آسترازنکا / جانسون / سینوفارم / سینوواک را برای سفر به این کشور تأیید کرده است. حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت این دستورالعمل را شایعه خواند و گفت: در حال حاضر کارت واکسیناسیون مورد تایید وزارت بهداشت و جواب آزمایش PCR منفی است.

سازمان حج و زیارت هنوز درباره «واکسن های ایرانی» مصوب سفر به عراق که در دستورالعمل جدید این کشور به آن اشاره نشده است، اظهار نظری نکرده است. اما در شهریور ماه سال 1400 مسئولان این سازمان که وظیفه اعزام زائران ایرانی به عراق را برعهده دارد، گفتند: طبق توافقی که با طرف عراقی صورت گرفت، تمامی واکسن ها از جمله واکسن برکت برای ورود به عراق قابل قبول است اما شما باید کارت شناسایی داشته باشد برای زائران واکسیناسیون صادر می شود. کارت واکسن کرونا توسط کادر پزشکی و هلال احمر به عنوان کارت شناسایی معتبر طرف عراقی تایید و امضا شده است و تمامی زائران مورد تایید سامانه دو دوز واکسیناسیون وزارت بهداشت کارت واکسن دریافت می کنند و این کارت معتبر است. برای طرف عراقی

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا