فرهنگ و هنر

حمام تاریخی “نظام”کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار می‌شود

مجله تفریحی زیباروز / کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با اعلام اینکه مرحله نخست مرمت سیستم حمام تاریخی به اتمام رسیده است ، گفت: این ساختمان آماده تحویل به یک سرمایه گذار بخش خصوصی است.

‍ امید قادری با اعلام این خبر گفت: مرمت این بنای ارزشمند در حالی که به طور کامل تخریب شده بود ، توسط اداره کل میراث فرهنگی در سال 1996 در دستور کار قرار گرفت و امسال عملیات مرمت مرحله اول به پایان رسید.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، قادری گفت: مرمت و ساماندهی این بنا که شامل ساخت قوس ، دیوار ، مرمت تزئینات سنگ آهک ، کاوش کامل حیاط متصل به ساحل در ضلع شمالی ، مرمت است و کاشی کاری استخر در حیاط ، تعمیر و سازماندهی دیوارهای نما متصل به سرویس بهداشتی و … از نظر فنی و اصولی انجام شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: خوشبختانه محدوده کار مرمت انجام شده در این حمام 90٪ به اتمام رسیده و تنها 10٪ از مرمت آن باقی مانده است که شامل کف سازی و روسازی داخلی بدنه اصلی و محوطه سازی حیاط متصل به Je است. حمام

وی با اعلام اینکه 400 میلیون وام توماس برای مرحله اول بازسازی این ساختمان هزینه شده است ، اظهار داشت: در مورد بازسازی نهایی نیز گزارش وضعیت تهیه می شود و 10 درصد باقیمانده بازسازی در اختیار بهره بردار قرار می گیرد.

قادری خاطرنشان کرد: 10 درصد هزینه های مرمت به صورت اجاره تأمین می شود که توسط ذی نفع تأمین می شود و پس از آن نماینده وزارت حفاظت و توان بخشی صندوق را رصد و در اختیار ذینفع قرار می دهد.

حمامهای نظامی نظام در منطقه فیض آباد ، خیابان صارم الدوله ، جنب مسجد نظام واقع شده است که در 23 فوریه 2003 ، شماره 10770 در فهرست میراث ملی ثبت شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا