اقتصادی

خالص‌ترین «سولفات‌پتاسیم» جهان توسط «محققان ایرانی» تولید شد

با تلاش پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان؛ پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری کرمانشاه موفق به تولید خالص ترین سولفات پتاسیم در جهان شدند. به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا،  سیاوش عزیزی مدیر مناطق این شرکت دانش بنیان گفت: شرکت ما تولید کننده کود‌های تقویت کننده شیمیایی غیر مضر است. مزارع ایران متاسفانه طی چند سال اخیر با مشکل زیادی مواجه هستند؛ این مزارع یک سری منابع خاکی را ندارند از این رو کشاورز باید این عناصر خاکی مورد نیاز را به زمین تزریق کند.
وی افزود: محصولی کاشته شده برای رشد نیاز به یک سری پارامتر‌ها در خاک دارد. خاک و زمین‌های ایران آن پارامتر‌ها را ندارد به همین دلیل ما مجبوریم این عناصر را به آن‌ها القا کنیم. شرکت ما این عناصر از قبیل پتاسیم، فسفر، ازت، نیتروژن را تولید و و به خاک اضافه کرده است تا گیاه بارور شود.


وی اظهارداشت: درصد خلوص این محصولات بسیار اهمیت دارد. درصد خلوص این محصولات باید در حدی باشد که نیاز مزرعه دار را برطرف کند بنابراین تاثیر و خلوص این مواد بیشتر از ضرر آن اهمیت دارد. ما اکنون توانسته‌ایم خالص‌ترین سولفات پتاسیم جهان را (به شرط آنالیز) تولید کنیم. میزان پتاسیم این محصول ۵۳ درصد و میزان کلر آن ۰/۳ درصد (کمترین میزان کلر) است.
عزیزی خاطرنشان کرد: درصد زیاد کلر تاثیر بدی در مزارع می‌گذارد و روند تزریق محصول به مزرعه و میزان اثر بخشی به گیاه و زمین را کمتر می‌کند؛ بنابراین پژوهشگران این مجموعه توانسته اند مضرات این محصول را کاهش و اثر بخشی آن را افزایش دهند؛ در این محصول ضرر‌های خواص شیمیایی گرفته ایم و بسته‌ای کامل از قبیل محصولات پودری و مایع و انواع NPK تولید کرده ایم.
وی به مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و اضافه کرد: اکنون برند‌های مختلف خارجی در بازار ایران وجود دارند که کشاورزان و مزرعه داران با قیمت بالای آن را خریداری می‌کنند. درصد پتاسیم نمونه‌های خارجی نسبت به محصول تولیدی شرکت ما کمتر و درصد کلر آن نیز بیشتر است، اما متاسفانه اعتماد خریداران به محصولات داخلی خیلی کم است، زیرا برخی از برند‌های داخلی بی کیفیت عرضه شده اند و ذهنیت بدی از محصولات ایرانی در بین مزرعه داران به وجود آمده است. از سوی دیگر اعمال تحریم‌ها باعث شده اند تا ما برای صادرات محصولات خود با مشکلات زیادی مواجه شویم.
سیناپرس/ انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا