عمومی

دام کاسبان فنگ‌شویی – مجله تفریحی زیباروز

آیا درمان با تغییر چیدمان وسایل منزل با روانشناسی محیطی یکی است؟

به گزارش مجله تفریحی زیباروز خراسان وی نوشت: آیا شما و همسرتان در موضوعات مختلف اختلاف سلیقه زیادی دارید و حرف یکدیگر را نمی فهمید؟ برای حل مشکل باید رنگ مبل های خود را تغییر دهید، «آیا افسردگی شما شدید و غیر قابل کنترل است؟ از آینه بیشتر در خانه استفاده کنید» و… شاید شما هم این روزها در شبکه های اجتماعی افرادی را دیده باشید که ادعا می کنند با فنگ شویی و تغییر دکوراسیون خانه می توانید افسردگی را درمان کنید، شادی را وارد زندگی خود کنید، نتیجه را تغییر دهید. برخی از آنها به ادعاهای خود جوه علمی و روانی می دهند و در پست ها یا سخنرانی های خود نام “روانشناسی بوم شناختی” را می آورند، اما آیا این ادعاها از مبحث علمی روانشناسی نشات می گیرد یا چیزی است. دیگر؟

روانشناسی محیطی چیست؟

فنگ شویی یا روانشناسی محیطی؟ آیا در مورد روانشناسی محیطی و کاربرد آن چیزی شنیده اید؟ آیا فنگ شویی جایگزینی برای روانشناسی محیطی است؟ روانشناسی محیطی شاخه ای از روانشناسی است که به بررسی رابطه بین مردم و جهان خارج می پردازد. روانشناسی محیطی بر چگونگی تغییر محیط توسط افراد و تأثیرات تغییرات محیطی بر تجربیات و رفتارهای انسان تأکید دارد. البته این اصطلاح محیط را به طور گسترده تعریف می کند که شامل محیط های اجتماعی، محیط های ساخته شده، محیط های یادگیری و اطلاعاتی می شود. روانشناسی محیطی تمام جنبه های رفتار و زندگی ذهنی انسان را که به محیط اجتماعی و فیزیکی مربوط می شود، پوشش می دهد.

معنی لغوی فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی به معنای واقعی کلمه یک روش چینی برای ساخت خانه یا روشی برای چیدمان وسایل خانه بر اساس اصول تعریف شده است. از نظر مفهومی، فنگ شویی یک سیستم متافیزیکی و شبه فلسفی است که هدف آن هماهنگ کردن افراد و محیط با یکدیگر به منظور ایجاد اثرات مثبت در کیفیت زندگی انسان با تغییر چیدمان خانه، محل کار یا محل کار است. در سال های اخیر، طراحی معماری با الهام از ایده های فنگ شویی در سراسر جهان رشد کرده است و به خانه های مسکونی، ادارات، هتل ها، رستوران ها، کافه ها و حتی پارک ها محدود نمی شود.

کسب سود به نام روانشناسی محیطی

این روزها افراد مشتاق سود به ویژه در فضای مجازی به فنگ شویی سرازیر شده اند و برای یافتن هر چه بیشتر مشتری و تایید ادعای خود در گفت و گوها نام روانشناسی اکولوژیکی که یک علم محسوب می شود را می آورند. . این روزها برخی افراد به جای روانشناسی محیطی، فنگ شویی را چارچوب بندی می کنند. همانطور که اشاره کردید، روانشناسی محیطی به بررسی رابطه انسان با محیط و تاثیراتی که محیط بر انسان می گذارد و کاملا علمی است؛ می پردازد. هر چند معلوم نیست، یعنی کمتر به آن توجه شده است. شاید به همین دلیل است که عده ای آمده اند و به جای روانشناسی محیطی به راحتی فنگ شویی را قاب کرده اند.

فنگ شویی هیچ مبنای علمی ندارد

فنگ شویی سیستمی از گمانه زنی ها و باورهایی است که در حال حاضر هیچ مبنای علمی برای ادعاها، اصول و نظریه های خود ندارند. فنگ شویی حداقل به شکلی که در فضای مجازی می بینیم شبه علم و خرافه ای بیش نیست. در جوامع امروزی مردم از فنگ شویی برای طراحی داخلی برای سلامت جسمی و روانی و افزایش ثروت استفاده می کنند. این امر به طور فزاینده ای در کشورهای مختلف محبوب شده است و مشاوران فنگ شویی و معماری مبالغ هنگفتی برای تحلیل های خود دریافت می کنند. به عنوان مثال فنگ شویی می گوید قرار دادن آینه پشت اجاق گاز، ثروت شما را دو برابر می کند. عالی نیست؟ حال این سوال پیش می آید که اگر این خیال درست است چرا مشکل فقر در یک ثانیه حل نمی شود؟

استخدام مشاوران فنگ شویی بر اساس خرافات

در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد پیروی از فنگ شویی و تغییر دکوراسیون و چیدمان خانه بر سلامت روان، به ویژه اختلالی مانند افسردگی تأثیر می گذارد. و این در حالی است که افسردگی بسیار پیچیده تر از درمان آن با فنگ شویی و تغییر دکوراسیون منزل و … است و نباید این اختلال را دست کم گرفت. امروزه، مردم در برخی از کشورها مشاورانی استخدام می کنند تا به آنها بگویند چگونه خانه خود را انتخاب و چیدمان کنند، یا مبلمان خود را در کدام جهت قرار دهند، یا چه چیدمانی برای شما ثروت به ارمغان می آورد و غیره. تمرین کنندگان فنگ شویی تا آنجا پیش رفته اند که می گویند فنگ شویی یک علم است و برای استفاده کامل از خرافات مردم. فنگ شویی به ابزاری برای فریب و کلاهبرداری تبدیل شده است.

چرا این اتفاق افتاد؟

سوالات زیادی در مورد اینکه چرا فنگ شویی در یافتن پیروان بسیار موفق بوده است، در حالی که روانشناسی محیطی کمتر موفق بوده است، وجود دارد. شاید به این دلیل که روانشناسی محیطی کمتر مدرن و جذاب است زیرا نه رمز و رازی در کار آن وجود دارد و نه اثرات ناگهانی و عجیبی که روانشناسان بتوانند با وعده های جذاب و البته بی اساس معرفی کنند. “احکام روانشناسی محیطی مبتنی بر روش های علمی است، در حالی که فنگ شویی بر حدس و گمان تکیه می کند و داده های تجربی قابل اعتماد و سیستماتیک ارائه نمی دهد.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا