اقتصادی

دانستنی‌هایی درباره سرطان شایع در زنان

در قالب کتاب منتشر شد؛ دانشجوی رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه آزاد اسلامی کتابی منتشر کرد که حاوی دانستنی‌هایی درباره سرطان شایع در زنان است. به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا از زرقان، فاطمه رضایی دانشجوی دوره کارشناسی‌ارشد رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان کتاب «ارزیابی اثر کریستین روی بیان RNA‌های غیرکدکننده INXS و UCAI در سلول‌های سرطان پستان (MCF-۷)» را منتشر کرد.
دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان در این باره به خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا گفت: سرطان پستان یکی از شایع‌ترین بدخیمی‌هایی است که تأثیر جدی روی سلامت زنان دارد.
رضایی متذکر شد: علت اصلی ابتلا به سرطان، نقص ژن‌هاست که بیشتر به صورت تک‌گیر یا خود به خودی در سلول‌های سوماتیک رخ می‌دهد و احتمال ابتلا به این سرطان در طول عمر برای زنان ۱۰ درصد‌ است.
علت اصلی ابتلا به سرطان پستان چیست؟
وی یادآور شد: کریستین نیز یک فلاونوئید اصلی در رژیم غذایی با ظرفیت درمانی در سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و عصبی است که در این مطالعه اثر آن روی بیان LncRNA، UCAL و INXS در سلول‌های سرطان پستان (MCF-۷) بررسی شده است.
دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان درباره نتایج آزمایش‌های این پژوهش اشاره کرد: کریستن در زمان‌های ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت با غلظت‌های ۱۰، ۱۵۰، ۲۶۵، ۵۳۰ میکرومولار در هر میلی لیتر، سبب افزایش بیان ژن INXS و کاهش بیان ژن UCAL شد. بیشترین افزایش بیان ژن INXS در زمان ۷۲ ساعت در غلظت ۲۶۵ میکرولیتر و بیشترین کاهش بیان ژن UCAL در زمان ۲۴ ساعت در غلظت ۲۶۵ میکرومولار بود.
رضایی توضیح داد: نتایج حاصل از Real-Time کمی نشان داد که کریستین می‌تواند سبب کاهش سلول‌های MCF-۷ از طریق افزایش بیان ژن INXS و کاهش بیان ژن UCAL شود.
به گزارش آنا، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان مقاله‌ای با عنوان Quercetin Arrests in G۲ phase, Upregulates INXS LncRNA andDownregulates UCA۱ LncRNA in MCF-۷ Cells در نشریه IJMCM و نمایه شده در پایگاه علمی ISI در سال ۲۰۲۱ به چاپ رسانده است.
مقاله‌ای نیز با عنوان Quercetin- induced downregulation of LncRNA UCA-۱ in MCF-۷ cells در چهارمین کنگره بین‌المللی و شانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران (با همکاری انجمن علمی ژنتیک ایران) به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی تهران به روش پوستر ارائه کرده است.
تمام فعالیت‌های علمی و پژوهشی رضایی دانشجوی دوره کارشناسی‌ارشد رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان به راهنمایی محمدجواد مختاری عضو هیئت علمی این دانشگاه انجام گرفته است. انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا