ورزشی

دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری های علمی و پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های شورای اسلامی برگزار شد.

دکتر. محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حضرت امام خمینی (ره) به مسائل علم و دین در ساختار حاکمیتی کشور توجه زیادی داشتند، گفت: طبق آیات قرآن کریم در ساختار حکومت اسلامی باید دو موضوع گناه (گناه) وجود داشته باشد و مصالح مردم در نظر گرفته شود. به همین دلیل است که امام راحل در ساختار جمهوری اسلامی ایران شورای نگهبان را به همراه شورای اسلامی و پدیده قانونگذاری تشکیل دادند که یکی از آنها تامین منافع مردم است تا ارتباط آنها با مردم را بررسی کند. الهی ارزیابی در هنگام تصویب قوانین و طرح ها. علاوه بر این دو نهاد مهم، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تشکیل شد تا اگر این دو نهاد با چالش مواجه شدند، مجمع درباره آن تصمیم گیری کند.

وی با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) افق روشن و روشنی را از منظر قانونگذاری و سیاسی در جمهوری اسلامی ایران می دانستند، گفتند: بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز موضوع وحدت حوزه و حوزه را مطرح کردند. دانشگاه در زمینه تحقیقات سیاسی و تحقیقات حقوقی است، اما متاسفانه در آن زمینه به بلوغ کامل نرسیده ایم. واقعیت این است که در نظام ما تحقیقات سیاسی و تحقیقات حقوقی باید تحت عنوان علم و حکمت مورد بررسی قرار گیرد، زیرا سیاست پژوهشی صرفاً علمی نمی تواند ارتباط با خدا را در نظر بگیرد و اگر این سیاست پژوهشی صرفاً قضایی باشد نمی تواند. ارزشمند بودن توجه کامل به علایق مردم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع باید افرادی تربیت شوند که بتوانند بین مصالح مردم و ارزش های الهی ارتباط برقرار کنند و پیشنهادات مصالح مردم را بر اساس علم و آخرین انسان ها در نظر بگیرند. دستاوردها، و همچنین رابطه آن با خدا. این دیدگاه را می توان در قالب مراکز تحقیقات سیاسی یا کلوپ های حکمت دنبال کرد.

دکتر. طهرانچی خاطرنشان کرد: یک محقق سیاسی باید بتواند از نظریه به پیشنهاد و از پیشنهاد به منافع مردم برسد. کار مرکز پژوهش های شورای اسلامی، فعالیتی بین پیشنهاد علمی و حقوقی است که با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و غیره، تحقیقات غیرخطی و پیچیده ای را برای دستیابی به پژوهش ترجمه ای انجام می دهد.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد مراکز پژوهشی سیاست گذاری و اندیشکده ها در کنار مرکز پژوهش های شورای اسلامی، تصریح کرد: این مراکز و اندیشکده ها باید در بررسی طرح ها، لوایح، قوانین و مقررات، به بیانات ارزش گذاری خداوند توجه کنند. همانطور که مثلاً در مدل های اقتصادی باید بحث گناه مطرح شود که امر قضاوتی است و نباید قوانین و مقرراتی تصویب شود که از ربا و اسراف و اسراف استفاده می کنند که دارای ارزش های منفی است. در نزد خداوند می تواند موجب کفر و انکار روزی شود.

دکتر. بابک نقدری رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی نیز تلاش دانشگاه آزاد اسلامی در حل مشکلات کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش‌های مجلس دغدغه مشترکی برای حل مشکلات کشور دارند. چرا این مرکز توافق دارد. قرارداد همکاری با مراکز مختلف منعقد شد و امروز این تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد می شود تا بتوانیم از پایان نامه های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کرده و در قالب گزارش مرکز پژوهش های شورای اسلامی منتشر کنیم.

وی ادامه داد: در این مدت مرکز پژوهش های شورای اسلامی به ظرفیت نوآوری باز و تعامل و ارتباط با اتاق های فکر، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها توجه ویژه داشت و با راه اندازی مرکز خلاقیت و مخزن مدیریت فکر در در استان‌ها توانستیم ظرفیت پژوهشگران استانی را برای مشاوره افزایش دهیم. فعال شدن نمایندگان مجلس اجرای طرح مجلس دانشجویی در دانشگاه های تهران از دیگر برنامه های امسال این مرکز است.

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این مرکز 342 گزارش از طرح ها و پیشنهادات قوانین، 327 گزارش راهبردی و نظارتی، 116 طرح قانون ارائه و به 607 درخواست کارشناسی نمایندگان پاسخ داده است. برگزاری 4 هزار و 200 جلسه با ذینفعان خارجی مرتبط با موضوعات مختلف و 3 هزار و 200 جلسه در کمیسیون های شورای اسلامی از دیگر برنامه های مرکز پژوهش های مجلس در سال گذشته بود.

هدف از انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی-پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های شورای اسلامی، ارزیابی مشترک مشکلات موجود کشور، استفاده از ظرفیت های تخصصی و نخبگانی طرفین به منظور تدوین و نهادینه کردن راهکارهای بهینه برای حل مشکل در قالب نقش های قانونگذاری و نظارت بر شورای اسلامی.

همچنین توسعه همکاری های آموزشی، علمی و پژوهشی و بهره مندی متقابل از توانایی ها، ظرفیت ها و مزایای طرفین از دیگر اهداف این تفاهم نامه همکاری است.

برگزاری دوره های عمومی و تخصصی و کارگاه های کوتاه مدت، همکاری و حمایت مادی و معنوی از پایان نامه ها و مباحث علمی لازم کانون، انتقال و اشاعه علم و فناوری، زمینه سازی همکاری های علمی و پژوهشی در شرکت های مبتنی بر دانش و علم. پارک و فناوری، همکاری و مشارکت برای حضور علمی، فرهنگی – سیاسی و اجتماعی در مراکز علمی داخلی و بین‌المللی، استفاده از فضاهای فرهنگی و آموزشی برای برگزاری برنامه‌های متنوع، همکاری در آموزش و پرورش کارشناسان متعهد، خلاق، شایسته و مبتکر و همکاری در طراحی و ایجاد حوزه های تخصصی لازم یکی از محورهای علمی- آموزشی این تفاهم نامه است.

اجرای طرح های مشترک و مطالعات راهبردی لازم برای این مرکز به ویژه در حوزه علوم اجتماعی و آسیب شناسی، توسعه ارتباطات از جمله ارکان پژوهشی موافقت نامه همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های شورای اسلامی است. و تعامل بین انجمن های علمی و پژوهشی، بسترسازی برای استفاده از توانمندی ها و ظرفیت نخبگان دانشگاهی در زمینه های مختلف، همکاری در ایجاد، ترجمه و انتشار کتاب، مشارکت و حمایت های اساسی احزاب در راستای ایجاد اتاق های فکر. ، اتاق های فکر و تولید نشریات علمی و پژوهشی مشترک و غیره می باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا