فرهنگ و هنر

درخواست یک شهید لبنانی – مجله تفریحی زیباروز

ساواک در یک طبقه بندی بسیار محرمانه و فوری ، خبر آغاز جنبش لبنان “امل” را به ایران منتقل کرد. اما عباس یکی از جوانان لبنانی این جنبش بود که در جنگ تحمیلی به ایران آمد و شکنجه شد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، چند سال پس از حضور در لبنان ، امام موسی صدر ، از سال 1964 ، ایجاد مقاومت شبیه به حسین و مومن را در نظر گرفته است و نه تنها پشت خود را روی دشمن نمی گذارد بلکه به آستانه شهادت و پیروزی می رود.

امام موسی صدر غبار زمان را از مردم لبنان پاک کرد و آنها را به تحصیل علم ترغیب کرد ، حتی به قیمت فروش زمین و املاک یا مسافرت در تبعید. وی در سال 1968 شورای عالی شیعیان را برای سازماندهی امور شیعیان تأسیس كرد و مانند سایر فرقه های لبنان ، بر موقوفات شیعیان نظارت كرد.

جنبش محرومین در لبنان

وی همچنین برای دفاع از محرومان از همه فرقه ها و حقوق آنها جنبشی از محرومین را تأسیس کرد و گفت: “هر جا که یک سوال از حقوق است ، ما برای آن ایستادگی می کنیم.” وی با همکاری شهید دکتر مصطف چمران ، شعبه نظامی از جنبش مصادره شده به نام “گروه مقاومت لبنان” (امل) را به عنوان یک گروه آوانگارد در انجام مأموریت اسلامی و حفظ مدنی خود راه اندازی کرد ، تا آنجا که امام صدر و دکتر. مصطفی چمران در مواجهه با زمان اسرائیل.

فعالیت شهید چمران در جنبش “امل” منجر به نمایندگی وی شد ساواک در لبنان در دو نامه گزارشی در رابطه با تشکیل نهضت امل تحت نظارت امام موسی صدر و دکتر چمران در سال 1975 به دومین اداره کل ساواک ارسال شد. بسیار محرمانه و فوری انتشار.

متن سند اول

به: 213 – 334 بروزرسانی شده: 54/4/16

از: نمایندگی لبنان 334 شماره: 4180 و 4181

در پی انفجار نارنجک که منجر به کشته شدن بیش از 40 نفر و مجروح شدن چندین نفر دیگر در اردوگاه آموزشی در نزدیکی بعلبک شد ، موسی صدر دیروز برای اولین بار در یک کنفرانس مطبوعاتی ، وجود یک سازمان چریکی وابسته به نام “امواج مقاومت لبنان” را با اکرون تشریح کرد. امل اعلام کرد.

2- موسی صدر اظهار داشت: افرادی که در انفجار نارنجک کشته یا زخمی شده اند با این گروه در ارتباط بوده و تحت نظارت جنبش آزادی فلسطین آموزش دیده اند.

3- وی افزود: هدف از تشکیل این گروه مسلح دفاع از جنوب لبنان و مخالفت با اسرائیل بوده است و پیشنهاد کرد که همه گروههای مسلح داخلی وابسته به احزاب مختلف در یک سازمان تشکیل شده و از ارتش این کشور به همراه ارتش لبنان دفاع کنند.

رئیس هیئت لبنان

حلقه مرور 17/4

این ارتباط با دولت دوم عمومی است که در تاریخ 17/4/54 به آنها اعطا می شود

متن سند دیگر

به: 334 تاریخ: 54/4/25

از: 213 نسخه: 265/213

موسی صدر زیر نظر یک فیزیکدان شیعه ایرانی به نام دکتر مصطفی چمران یک گروه مسلح تشکیل داد که تحصیلات خود را در ایالات متحده به اتمام رسانده و یک همسر آمریکایی دارد. این فرد یکی از اعضای فعال موسوم به کنفدراسیون دانش آموزان خیانتکار ایرانی است که هم اکنون در تایر سکونت دارد و به سرپرستی مدرسه حرفه ای سید موسی صدر است.

ماده 213 آگاه است که فوریت گزارش از نظر اداره کل سوم است …

از هر سه خواسته شد كه اقدامی كنند.

موسی صدر – 58

12-702 / 106-58

نماینده یکی از شهدای جنگ تحمیلی ، عضو جنبش امل

علی عباس وی یکی از قویترین نیروهای مبارز جنبش لبنان ، امل بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، هنگامی که شهید چمران در امور کردها درگیر شد و در خدمت امام بود ، با گروهی از یتیمان لبنانی به ایران آمد. پس از بازگشت یتیمان لبنانی ، علی عباس در تهران ماند و در مقر جنگهای نامنظم خدمت کرد.

اما عباس بارها در جبهه لبنان و سایر کشورهای تحت تأثیر صهیونیسم جنگید ، بنابراین گفته می شود که حدود 14 کشور ورود وی را ممنوع اعلام کردند و وی در لبنان تحت تعقیب بود.

در روز عملیات دهلاویه ، 17 ژوئن 1981 ، وی در کنار ایرج رستمی در روستای سید خلف مستقر شد. حدود ساعت 10 بامداد ، گروهی از علی رضا ماهینی خواستار مهمات شدند و از آنجا که در آن زمان کسی برای انتقال مهمات به خط تماس موجود نبود ، علی عباس از رستمی خواست تا به او اجازه دهد و مهمات را تحویل دهد. رستمی ناگزیر موافقت کرد. علی عباس با یک جعبه مهمات روی شانه به نقطه درگیری رفت اما قبل از رسیدن به مبارزان این گروه (شهیدان) علی ماهینی ، دشمن به سمت او شلیک کرد و شکنجه شد.

بخشی از وصیت نامه شهدا

شهید علی عباس در بخشی از وصیت نامه خود نوشت:

من در جبهه های نبرد نیروهای ایرانی علیه نیروهای کافر رژیم بعث صدام و حامیان آنها برای شما می نویسم. ما جنگ با رژیم بعث را انتخاب کرده ایم ، این نبرد حق علیه ستم است و من از شما می خواهم که در برابر کفر و عصیان متحد شوید و اختلافات داخلی را کنار بگذارید.

شهید علی عباس در بهشت ​​زهرا در جوار مقبره شهید مصطفی چمران به خاک سپرده شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا