عمومی

دلیل سکوت حضرت علی (ع) از زبان حضرت زهرا (س)

یکی از زیباترین پدیده های اجتماعی دختر پیامبر (ص) که در کتابهای مختلف ثبت شده ، روشی آرام ، منطقی و مستدل برای پاسخگویی به مردم حضرت فاطمه (س) است ، خصوصاً در مورد غصب خلافت و به ارث بردن پیامبر اکرم (ص) پس از رحلت پیامبر (ص).

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، مجله تفریحی زیباروز در ادامه نوشت: در این رابطه روایتی از حضرت فاطمه (س) وجود دارد که با تأمل در عبارات وی می توان به نتایج شگفت انگیزی دست یافت.

در جایی که بانوی اسلام “امام” را با “کعبه” مقایسه می کند ، این رابطه بین “مردم” و “سیاست” را نشان می دهد و مردم باید به سراغ او بروند و او نباید به سراغ مردم بیاید.

در زیر متن گفتگوی “محمود بن لبید” و حضرت فاطمه (س) در قبرستان احد است:

درهای قلب بسته بود ، مردم نشسته بودند ، کوچه هایی که دود عصیان از آنها بلند می شد. دختر رسول خدا شبهای زیادی به منازل شخصی همراهان پدرش می رفت و به آنها یادآوری می کرد که آنچه پیامبر فرمود را به خاطر می آورید. شورش از هر طرف شدید بود. منبر رسول خدا که متعلق به پاکترین خلق خدا بود ، جای کسانی شد که برای به دست آوردن قدرت و دستیابی به سیاست می جنگیدند. بهترین خلقت خداوند سکوت و نشستن در خانه برای محافظت از اعتماد و امنیت انسان ها بود.

آن خانم با دیدن کارهای گذشته روزها به گورستان می رفت تا قلب بی قرار خود را با ذکر معبود و یاد مرگ رسول خدا آرام کند. در یکی از آن روزها ، دختر پیامبر (ص) ، همسر علی (ع) بر سر مزار “حمزه” عموی پیامبر (ص) در احد ایستاده بود و در حالت گیجی و چشمان اشک آلود بود. مردی در آن نزدیکی فاطمه را دید و برخاست تا کمی آرام شود. بعد جواب داد و خودش را معرفی کرد. این “محمود بن لبید” بود و او از دختر پیامبر خواست که به س questionsالات او پاسخ دهد.

قدم جلو گذاشت و پرسید: ای دختر رسول خدا! من سوالی دارم که می خواهم با شما در میان بگذارم.

دختر پیامبر فرمود: بپرس!

آن مرد س askedال کرد: آیا رسول خدا (ص) در مورد حضرت علی (ع) قبل از وفات او سخنی داشته است و آیا متنی از وی به نام وی وجود دارد؟

بانوی بزرگ پاسخ داد: تعجب آور و شگفت انگیز! آیا روز غدیر را فراموش کرده اید؟

مرد گفت: من روز غدیر را می دانم. س questionsالات من از شما این است که اگر رسول خدا اسرار بیشتری با شما در میان گذاشته است ، به من اطلاع دهید.

آن خانم گفت: من خدا را شاهد می گیرم وقتی شنیدم که رسول خدا (ص) فرمود که “علی” بهترین شخصی است که در میان شما به عنوان جانشین خود نام می برم. “اما” امام و خلیفه بعد از من ، و دو فرزندم (حسن و حسین) و 9 پسر حسین ، رهبران و امامان پاک است. اگر از آنها اطاعت کنید ، آنها شما را راهنمایی می کنند و اگر اطاعت نکنید ، تا روز قیامت تفرقه می اندازید.

محمود بن لبید دوباره پرسید: بانوی من! پس چرا علی ساکت است و برای استفاده از حق خود بلند نمی شود؟

حضرت زهرا علیهاالسلام در اعماق آرامش و منطق نیرومند پاسخ داد: ای ابا عمر! رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود که مصداق امام مانند کعبه است که مردم به آنجا می روند ، نه این که کعبه به سراغ مردم بیاید. آگاه باشید و به خدا سوگند یاد کنید که اگر آنها حقیقت را به قوم خود بسپارند و از تبار رسول خدا (ص) پیروی کنند ، هیچ یک از مردم در حکومت خدا و امامت با یکدیگر موافق نخواهند بود ، همانطور که رسول خدا (ص) از علی (ع) معرفی کرده است به قائم ما ، نهمین فرزند حسین ، او از جانشینی به جانشینی رفت. اما مردم هنگامی که خدا آن را رد کرد ، برای خلافت قبلی شخصی داشتند و وقتی خدا آن را اولویت داد ، علی آن را حذف کرد. در نتیجه ، آنها محصول معاد را انکار کردند و به بدعت روی آوردند. آنها بت پرستی را برگزیدند و مطابق نظر خودشان عمل کردند. بگذارید آنها را نابود و نابود کند!

سپس بانو ادامه داد: آیا آنها كلام خدا را نشنیده اند كه می گوید: “پروردگارت هرچه بخواهد می آفریند و آنچه را بخواهد انتخاب می كند.” آنها چاره ای ندارند. » بله ، آنها هستند ، اما همانطور که قرآن می گوید ، “چشم ها کور نیستند ، اما قلب هایی که در سینه هستند ، کور هستند”. افسوس که آنها آرزوهای دنیایی خود را برآورده کردند و از مرگ و قیامت غافل شدند. خدا آنها را نابود خواهد کرد و در کارهای آنها سرگردان خواهد بود. “وای خدا ، من پس از فراوانی آنها از چند اصحاب به تو پناه می برم.”

متن عربی این جمله: عجب! من در روز غدیر خامه هستم … شهادت می دهم که خداوند متعال از او شنید که می گفت: اما او از جانشین من در تو بهتر است ، و او امام و خلیفه بعدی است ،
درباره ابوعمر ، رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: مانند امامى ، مانند كعبه ، وقتى تو را ديد و از تو اطاعت نكرد ، يا فرمود: مانند على ، سپس فرمود: وراث از سلف و وراث بعد از وراث تا زمان قيام به ارث بردند . : “و پروردگارت مکاني براي تو ايجاد مي کند و براي آنها جايگاه نيکي به آنها مي دهد”؟ اما آنها شنیدند ، اما آنها شنیدند ، همانطور که خداوند متعال فرمود:

منابع:

– کفایت کار: ص 195

– مصباح یزدی ، جامی زلالا کوثرا: فصل 5

– دنیای دانش ، دوره 11 ، ص 228

– اثبات رهنمودها با متون و معجزات ، جلد 3 ، ص. 118-117

دریای نور ، مجلس ، احیای میراث ، ج 36 ، ص. 353

– صدوق ، کمال الدین ، ​​اسلامیه ، ج 2 ، صص

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا