بین الملل

دیدار خلیل‌زاد با مذاکره کننده جدید طالبان در دوحه

جنبش طالبان امروز سه شنبه اعلام کرد که زلمی خلیل زاد در دوحه با رئیس جدید تیم مذاکره کننده طالبان دیدار کرده است. این تیم باید در کابل با دولت وارد گفتگوهای صلح شود.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، گفتگوهای صلح افغانستان باید در نتیجه توافق بین طالبان و واشنگتن پس از آزادی آخرین دسته از زندانیان طالبان از سر گرفته شود.

سخنگوی طالبان دکتر محمد نعیم در توییتر خود نوشت که ملا عبدالغنی برادر و عدال حکیم حقانی ، رئیس جدید تیم طالبان در دوحه ، با زلمایه خلیل زاد ، نماینده ایالات متحده در روند صلح افغانستان گفتگو کردند.

نخست وزیر قطر نیز در این نشست حضور داشت.

نعیم گفت ، موضوعات مربوط به آزادی زندانیان و آغاز فوری گفتگوهای بینافغانی محور این جلسه بود.

معاون رئیس جمهور افغانستان: مذاکره با طالبان به معنای پذیرش خواسته های این گروه نیست

معاون اول رئیس جمهور افغانستان همچنین تأکید کرد که طالبان باید بدانند که مذاکره با آنها به معنای نادیده گرفتن ارزش ها ، حقوق بشر و پذیرش خواسته های این گروه نیست.

امرالله صالح ، معاون اول رئیس جمهور افغانستان ، روز سه شنبه ، به مناسبت نوزدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود ، “قهرمان ملی” این کشور ، در کابل گفت: “طالبان باید بدانند که مذاکره با آنها به معنای نادیده گرفتن ارزشها است.” “این افراد افراد درستی نیستند ، و همچنین خواسته های این گروه را نمی پذیرند. تنها راه حل مراجعه به مردم است.”

وی گفت: “تیم مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان محکم ، جسورانه و شیوا مذاکره خواهد کرد و خواسته ها و ارزش های مردم را برای این گروه توضیح خواهد داد.”

صالح گفت: “سازش با طالبان به این معنی است که مردم می خواهند با گروهی زیر یک چتر و زیر آسمان آبی در صلح زندگی کنند. نه دولت و نه طالبان تسلیم یکدیگر نخواهند شد. تنها راه حل این است که دستی به مردم بدهند.” “اگر این گروه ادعا می کند که در میان مردم جایگاهی دارد ، باید موقعیت خود را با استناد به صدای مردم تثبیت کنند.”

در همین حال ، محمد کریم خلیلی ، رئیس سابق شورای عالی صلح افغانستان افزود: “صلح به معنای بازگشت به گذشته نیست و نسل جدید نمی خواهد به گذشته بازگردد. بهترین راه منطقی برای اطمینان از صلح پایدار در افغانستان آرزوی همه مردم افغانستان است.” “این متقابل است.”

در همین حال ، مقامات دولت افغانستان اعلام کردند که اعضای تیم مذاکره کننده دولت افغانستان برای دیدار چند روزه از قطر آماده هستند ، اما به دلیل عدم تمایل هیئت طالبان ، این سفر انجام نشد. پس از اعلام آمادگی هیئت طالبان ، تیم مذاکره کننده دولت افغانستان از کابل به دوحه سفر می کند.

زلمی خلیل زاد ، فرستاده ویژه آمریكا در افغانستان و ملا عبدالغنی برادر ، معاون سیاسی طالبان ، در 29 فوریه در مراسمی در دوحه قطر “توافقنامه صلح در افغانستان” را بین آمریكا و طالبان امضا كردند. 5000 زندانی طالبان از زندان های دولت افغانستان و 1000 گروگان و زندانی در دست طالبان آزاد شده اند و گفتگوهای بین افغانستان آغاز شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا